Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #99: Kara Murat Olunmaz, Kara Murat Doğulur!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jul 03, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #99: Kara Murat Olunmaz, Kara Murat Doğulur!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z Kimola Bülten ile sizlerleyiz! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

­čÄ×´ŞĆ 10 ki┼čiden 6's─▒ bir aksiyon film y─▒ld─▒z─▒ olabilece─čini dü┼čünüyor.

Alpha Lion ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’li 2.000 ki┼či ile yürütülen ara┼čt─▒rma, neredeyse 10 ki┼čiden 6’s─▒n─▒n, bir aksiyon filmi y─▒ld─▒z─▒ olmak için gerekenlere sahip olduklar─▒n─▒ dü┼čündü─čünü gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n üçte biri (%35) aksiyon filmlerinin fitness hedefleri üzerinde büyük bir etkisi oldu─čunu belirtirken, %57'lik bir kesim ise aksiyon filmi izlemenin kendilerini egzersiz yapmak için daha motive hissettirdi─čini söylüyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n üçte biri (%35) her egzersiz yapt─▒klar─▒nda müzik dinledi─čini ve üçte ikisi (%66) vakit geçirmek için kendi egzersiz çalma listelerini olu┼čturdu─čunu belirtiyor. En popüler egzersiz müzikleri ise rock (%29), pop (%29), rap/hip-hop (%25) ve R&B (%25) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

­čÄ« Video oyunlar─▒ insanlar─▒ ┼čiddete te┼čvik mi ediyor?

Video oyunlar─▒ndaki ┼čiddet ile gerçek dünyadaki ┼čiddet aras─▒ndaki ba─člant─▒ birçok kez çürütülmü┼č olsa da YouGov’un ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma tam tersini gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca %16's─▒ video oyunlar─▒n─▒n ┼čiddete neden oldu─ču fikrine güçlü bir ┼čekilde inan─▒rken, bu fikre inananlar─▒n toplam oran─▒ %32. Ayr─▒ca her be┼č kat─▒l─▒mc─▒dan biri bu fikre kesinlikle kat─▒lmad─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Öte yandan, insanlar─▒n video oyunlar─▒na eri┼čiminin k─▒s─▒tlamas─▒ gereken bir mevzuat─▒n olup olmamas─▒ gerekti─či soruldu─čunda, yan─▒t verenlerin neredeyse üçte biri (%32) bu fikre kar┼č─▒ ç─▒k─▒yor. Buna kar┼č─▒n bu fikri destekleyenlerin oran─▒ da %27 ile kar┼č─▒ ç─▒kanlara oldukça yak─▒n.

 

Rakip marka ödüllerinin ba┼člad─▒─č─▒ yerde marka sadakati bitiyor Rakip marka ödüllerinin ba┼člad─▒─č─▒ yerde marka sadakati bitiyor.

Influence Mobile taraf─▒ndan 53.868 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, rakip bir markaya geçmek için nakit ve/veya puan te┼čvikleri oldu─čunda yaln─▒zca 10 ki┼čiden 3'ü markalar─▒na sad─▒k kalacaklar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ yak─▒ndan inceleyen ç─▒kt─▒lar─▒nda ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %60'─▒n─▒n marka yerine fiyat─▒ önceleyerek sat─▒n alma karar─▒ verdi─či görülüyor. Her 4 ki┼čiden biri bir ürünü birden çok markadan alabilece─čini belirtirken, her zaman ayn─▒ marka tercih etme e─čiliminde olanlar─▒n oran─▒ %15.

 

Tüketiciler, verilerinin nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ kontrol etmek istiyor Tüketiciler, verilerinin nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒ kontrol etmek istiyor.

Qonsent ad─▒na, CITE Research’ün 1.000 ABD'li yeti┼čkin ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, 10 tüketiciden 9'unun ┼čirketlerle payla┼č─▒lan veriler üzerinde daha fazla kontrole ihtiyaç duydu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %51'i ki┼čisel verilerini kontrol etmenin bir tüketici olarak kendilerini daha güvende ve/veya daha güçlü hissettirdi─čini söylüyor. Ayr─▒ca her on kat─▒l─▒mc─▒dan sekizi (%84) uygulamalar─▒ ve politikalar─▒ ┼čeffaf olan farkl─▒ markalarla verilerini payla┼čmaya çok daha s─▒cak bak─▒yor. ─░lginç bir ┼čekilde, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %77'si, ┼čeffat veri politikalar─▒n─▒n sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ olumlu yönde etkilece─čini söylüyor. Hal böyle olunca, tüketicilerin %47'si ┼čeffaf markalardan daha fazla sat─▒n almaya çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒, %30'u ise yaln─▒zca ┼čeffafl─▒k gösteren markalardan al─▒┼čveri┼č yapt─▒klar─▒n─▒ söylüyor.

 

─░nsanlar─▒n %73'ü ak─▒ll─▒ cihazlar─▒n casusluk yapmas─▒ndan korkuyor ─░nsanlar─▒n %73'ü ak─▒ll─▒ cihazlar─▒n casusluk yapmas─▒ndan korkuyor.

Mortgage Cadence taraf─▒ndan ABD’deki 900 ki┼či ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n ak─▒ll─▒ teknolojiyi sevdiklerini, ancak gizlilik ve güvenlik konusunda da endi┼čeleri oldu─čunu gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %94'ü ┼ču anda evlerinde en az bir ak─▒ll─▒ cihaz oldu─čunu ve her 5 ki┼čiden 1'inin yediden fazla farkl─▒ ak─▒ll─▒ cihaz─▒ oldu─čunu söylüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n sahip oldu─ču en yayg─▒n ak─▒ll─▒ cihazlar ise; ak─▒ll─▒ TV'ler (%69), ak─▒ll─▒ hoparlörler (%45), ─▒┼č─▒klar (% 32) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. ─░nsanlar─▒n bu ak─▒ll─▒ cihazlara yat─▒r─▒m yapmas─▒n─▒n ana sebepleri aras─▒nda güvenlik, evi uzaktan kontrol etme yetene─či ve ak─▒ll─▒ teknolojinin getirdi─či kolayl─▒k yer al─▒yor. Ancak, insanlar güvenlik için evlerinde ak─▒ll─▒ teknoloji istemelerine ra─čmen, ak─▒ll─▒ cihazlara sahip olmak da endi┼če kayna─č─▒. Neredeyse her 4 ki┼čiden 3'ü ev cihazlar─▒n─▒n kendilerini dinlemesinden endi┼če ediyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Ye┼čilçam'a damga vuran usta oyuncu Cüneyt Ark─▒n, oyunculuk ya┼čam─▒nda 300'ü a┼čk─▒n filmde ba┼črol ald─▒.
Sevgiyle an─▒yoruz...

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest