Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #101: Bu yorum gerçek mi şimdi?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jul 18, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #101: Bu yorum gerçek mi şimdi?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

influencer marketing ─░nsanlar, influencer'lara inanm─▒yor.

EnTribe’nin ABD’de yakla┼č─▒k 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, kullan─▒c─▒ de─čerlendirmelerinin influencer içeriklerine tercih edildi─čini gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verileri, tüketicilerin %85'inin, influencer'lar─▒n ┼čirket veya firma hakk─▒nda olumlu ┼čeyler söylemeleri için para ald─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Tüketicilerin %29'u da marka hakk─▒nda kafalar─▒nda olu┼čturduklar─▒ imaj─▒n içerik olu┼čturuculardan olumsuz etkilendi─čini belirtiyor. Son olarak, tüketicilerin %85'i, içerik olu┼čturuculardan ziyade sitede ve e-postalarda tüketiciler taraf─▒ndan yap─▒lan de─čerlendirmeleri görmeyi tercih ediyor.

 

Online al─▒┼čveri┼č Dijital al─▒┼čveri┼če yönelik tüketici talebi günbegün art─▒yor.

Verint Experience Index taraf─▒ndan ABD’de 6.648 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, genç tüketicilerin de─či┼čen al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ anlamak ve pandemi sonras─▒nda yeni stratejiler belirlemek için perakendecilere önemli ipuçlar─▒ sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verileri, Z Ku┼ča─č─▒ ve Y Ku┼ča─č─▒'n─▒n karma┼č─▒k bir sat─▒n alma yolculuklar─▒ oldu─čunu ve %75'ten fazlas─▒n─▒n sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ vermek için en az bir ba┼čka dijital kayna─č─▒ (örne─čin; ürün de─čerlendirme siteleri, influencer’lar ve sosyal medya) kulland─▒klar─▒n─▒ ortaya koyuyor. Buna ek olarak, Z Ku┼ča─č─▒ tüketicilerinin memnuniyeti aç─▒s─▒ndan en büyük itici güç fiyattan sonra "dijital deneyim" iken, çekicilik, kalite ve ürün çe┼čitlili─či gibi faktörler eski nesiller için daha büyük önem ta┼č─▒yor.

 

Online al─▒┼čveri┼č uygulamalar─▒ Çevrimiçi al─▒┼čveri┼č uygulamalar─▒n─▒n kullan─▒m─▒ artmaya devam ediyor.

Pattern Ara┼čt─▒rma ┼×irketi ve Google Türkiye taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilenn bir ara┼čt─▒rma, tüketiciler ve perakende sektörü üzerine önemli içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, mobil uygulamalar pandemi ile ivme yakalayarak önemli bir sat─▒┼č kanal─▒ olma yolunda ilerliyor ve Türkiye’de tüketicilerin %85’i e-ticaret uygulamalar─▒n─▒ tercih ediyor. Çevrimiçi al─▒┼čveri┼č uygulamalar─▒ için tüketicilerin en büyük motivasyonu, %63 ile kargo ve teslimat süreçlerinin efektif ┼čekilde takip edilebilmesi olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Bunu %54 ile uygulamaya dair fiyat ve çe┼čitlilik avantajlar─▒ takip ediyor. %19’luk bir kitle ise bir toplulu─čun parças─▒ olmak için uygulamalar─▒ tercih ettiklerini söylüyor.

 

telefon Telefon numaran─▒z─▒ biliyor musunuz?

Saçma bir soru gibi gelse de, SEMRush’tan al─▒nan verilere göre “telefon numaram nedir?” ifadesi Google’da ayl─▒k 36.000 kez arat─▒l─▒yor. Bunun üzerine WhistleO’un ABD’deki 16 ya┼č ve üstü 425 ki┼či ile yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n kendi numaralar─▒n─▒ m─▒ yoksa arkada┼člar─▒n─▒n ve aile üyelerinin numaralar─▒n─▒ m─▒ bilip bilmedi─či inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, her be┼č ki┼čiden biri (%21) kendi telefon numaras─▒n─▒ ezbere bilmedi─čini söylüyor. 55 ya┼č ve üstü ki┼čilerin telefon numaralar─▒n─▒ ezberleme olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksek görünüyor. Bu durum cep telefonu ça─č─▒nda büyüyen genç nüfusun telefon numaralar─▒n─▒ ezberleme ihtiyac─▒ duymamas─▒ndan kaynaklan─▒yor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %16's─▒, ebeveynlerinin numaralar─▒n─▒, %29'u da acil durumda aranacak ki┼čiyi hat─▒rlam─▒yor.

 

nesiller aras─▒ ileti┼čim Nesiller aras─▒ ileti┼čim, haber alma ve payla┼čma tercihleri farkl─▒la┼č─▒yor.

CM Group ve F’inn taraf─▒ndan ABD’de 1.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, ileti┼čim tercihlerinin nesillerde nas─▒l farkl─▒la┼čt─▒─č─▒na odaklan─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre e-posta, yakla┼č─▒k %35'lik bir oran ile insanlar─▒n kurulu┼člarla ileti┼čiminde ilk tercihi. Bununla birlikte, Gen X en çok mobil/metin ileti┼čimi tercih ederken, sesli aramalar Boomer'lar için hala ilk s─▒ras─▒nda. Haber ve bilgi edinme söz konusu oldu─čunda, genç nesiller TV haberlerinden sosyal medya kanallar─▒na kaym─▒┼č durumda. Boomers ve Gen X'in %56's─▒ en iyi haber alma seçene─či olarak TV'yi görüyor. Y ku┼ča─č─▒n─▒n önemli k─▒sm─▒ ise (%37), di─čer nesillerden daha çok Facebook'tan haber ve bilgi alma e─čiliminde. Haber payla┼č─▒m─▒ söz konusu oldu─čunda, Z ku┼ča─č─▒n─▒n %23'ü (di─čer jenerasyonlar─▒n iki kat─▒) TikTok'ta haber ve bilgi payla┼č─▒yor. Öte yandan Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %60'─▒, ihtiyaçlar─▒ ve ya┼čam tarzlar─▒yla alakal─▒ reklamlar─▒ tercih ediyor; eski nesillerde ço─čunluk ayn─▒ fikirde.

 

#─░lginç Bilgi        

Güne┼č sisteminde içerisinde en k─▒sa güne sahip gezegen Jüpiter'dir.
Jüpiter'de bir gün sadece 9 saat 56 dakika sürüyor.

 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest