Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #100: Ele Güne Karşı, Deodorantsız

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jul 13, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #100: Ele Güne Karşı, Deodorantsız

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Her 5 ki┼čiden 1’i tatile giderken bir ┼čeyleri evde unutuyor Her 5 ki┼čiden 1’i tatile giderken bir ┼čeyleri evde unutuyor.

DoorDash ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de 2.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla yap─▒lan ara┼čt─▒rmaya göre, her 5 ki┼čiden 1'i tatile giderken bir ┼čeyleri yan─▒na almay─▒ unutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yanl─▒┼čl─▒kla evde en çok b─▒rakt─▒klar─▒ e┼čyalar─▒n telefonlar (%31), su ┼či┼čeleri veya içecekler (%28), deodorant, vücut losyonu ve makyaj gibi güzellik ürünleri (%25) ile güne┼č kremi (%21) oldu─čunu gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n sadece %20'si telefonlar─▒ olmadan idare edebileceklerini dü┼čünüyor. Ayr─▒ca, % 30'u unutulmu┼č güzellik ürünlerini geride b─▒rakabilece─čini ve %26's─▒ güne┼č kremi olmadan tatiline devam edece─čini söylüyor. Buna kar┼č─▒l─▒k, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%56), unutulan e┼čyalar─▒n─▒ sat─▒n almak için gidecekleri yerde bir yer bulmaya çal─▒┼č─▒rken strese girdi─čini belirtiyor.

 

­čĹÜ Yeni her zaman daha iyi de─čildir!

Ally Financial ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de 2.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla yürütülen çal─▒┼čma, tutumlulu─čun sürdürülebilirlikle el ele gitti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan her 10 ki┼čiden 7'si k─▒yafetlerini ve e┼čyalar─▒n─▒ mümkün oldu─čunca tasarruf etmeye çal─▒┼č─▒rken, 18 ila 40 ya┼č aras─▒ndakilerin %78'i daha az at─▒k yaratmak veya çevresel etkilerini azaltmak için k─▒yafetlerini ve e┼čyalar─▒n─▒ tasarruf etmeye çal─▒┼č─▒yor. Daha genç tüketiciler de arabalar─▒n─▒ uzun süre kullanma e─čiliminde. Kat─▒l─▒─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%56) hala ilk arabalar─▒n─▒ kullan─▒yor ve bir o kadar─▒ (%59) yeni bir model yerine kullan─▒lm─▒┼č bir araba sat─▒n almay─▒ tercih ediyor. Bu tercih 18 ila 40 ya┼č─▒ndakiler aras─▒nda daha da güçlü, %71'i yeni arabalar yerine kullan─▒lm─▒┼č arabalar─▒ tercih ediyor. Genç tüketicilerin neden yeni bir araba yerine kullan─▒lm─▒┼č bir arabay─▒ tercih etti─čine gelince, ço─ču sürdürülebilirlik (%63) ve sürü┼č kolayl─▒─č─▒ (%63) ile sat─▒n al─▒nabilirli─či (%46) temel motivasyon kaynaklar─▒ olarak gösteriyor.

 

Tüketici - Markam benim sesim olmal─▒ Tüketici: “Markam benim sesim olmal─▒”.

Twitter’─▒n Object Management Group (OMG) ile gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma insanlar─▒n, tweetlerinde kimlik sorunlar─▒ndan bahseden markalara nas─▒l ilgi gösterdi─čine dair içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kimlik konu┼čmalar─▒ndaki ana temalar aras─▒nda; %39 ─▒rk ve etnik köken, %36 siyasi görü┼č, %10 cinsel kimlik, %8 cinsel yönelim ve %6 sa─čl─▒k ve yetenek yer al─▒yor. Di─čer bir önemli veriye göre, insanlar─▒n %46's─▒ markalar─▒n iklim de─či┼čikli─či hakk─▒nda konu┼čmas─▒n─▒ beklerken, be┼čte üçü markalar─▒n ─▒rksal adalet ve e┼čitli─če kar┼č─▒ tav─▒r almas─▒n─▒ istiyor.

 

10 tüketiciden 4’ü yeni ürünleri ke┼čfetmede video içeriklerin yard─▒mc─▒ oldu─čunu dü┼čünüyor 10 tüketiciden 4’ü yeni ürünleri ke┼čfetmede video içeriklerin yard─▒mc─▒ oldu─čunu dü┼čünüyor.

Çevrimiçi video platformu sa─člay─▒c─▒s─▒ Brightcove'un Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde 18-65 ya┼člar─▒ aras─▒ndaki 1.346 ki┼čiyle gerçekle┼čtirdi─či yeni bir küresel tüketici ara┼čt─▒rmas─▒na göre, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n yakla┼č─▒k yar─▒s─▒ (%48) videolar─▒n çevrimiçi sat─▒n al─▒mlar─▒nda güveni art─▒rd─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ (%51), di─čer mü┼čteriler taraf─▒ndan üretilen video içeri─činin en güvenilir video türü oldu─čunu belirtiyor. Ek olarak, on kat─▒l─▒mc─▒dan yedisi, çevrimiçi bir sat─▒n alma i┼čleminde videoya eri┼čmenin, sat─▒n ald─▒klar─▒ ürünü veya deneyimi daha iyi anlamalar─▒na yard─▒mc─▒ oldu─čunu söylüyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n en yüksek yüzdesinin çevrimiçi video eri┼čimiyle zenginle┼čtirildi─čini belirtti─či ürün kategorileri elektronik (%81), oyuncaklar ve oyunlar (%80) ve DIY (araçlar/malzemeler) (%78). Buna kar┼č─▒l─▒k, yan─▒t verenlerin en dü┼čük yüzdesi (%38) taraf─▒ndan belirtilen ürün kategorisi ise g─▒da ürünleri olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

Markalar, tüketiciden yaln─▒zca bir metin uzaktad─▒r Markalar, tüketiciden yaln─▒zca bir metin uzaktad─▒r. 

Küresel çok kanall─▒ ileti┼čim çözümleri sa─člay─▒c─▒s─▒ Mitto'n─▒n 1.000 ABD'li ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, e-ticaret markalar─▒yla etkile┼čim kurarken tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ ve ileti┼čim tercihlerini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, tüketicilerin %90'─▒ markalar─▒n kendileriyle SMS, sosyal medya veya sohbet uygulamalar─▒ gibi kanallarla etkile┼čime girmesini önemli buluyor. Ara┼čt─▒rma mü┼čterinin bir markayla kurdu─ču etkile┼čim türünün tercih edilen ileti┼čim kanal─▒n─▒ etkiledi─čini de gösteriyor. ─░ki faktörlü kimlik do─črulama (2FA) dahil olmak üzere h─▒zl─▒ sorular veya onaylar için kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %46's─▒ e-posta yerine k─▒sa mesaj─▒ tercih ediyor. Z Ku┼ča─č─▒ ve Y Ku┼ča─č─▒'n─▒n ise üçte ikiden fazlas─▒ SMS almay─▒ bekliyor. Ek olarak tüketicilerin %41'i 2FA metin mesaj─▒ almak için beklemek zorunda kal─▒rsa sat─▒n alma i┼člemeninden vazgeçece─čini belirtiyor.

 

#─░lginç Bilgi        

─░spanya'n─▒n ulusal mar┼č─▒nda (Marcha Real) hiç söz bulunmuyor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest