Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #98: TikTok'tan Al Haberi!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jun 27, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #98: TikTok'tan Al Haberi!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Haberin nabz─▒ sosyal medyada tutuluyor.

BBC taraf─▒ndan ─░ngiltere’de 11-16 ya┼člar─▒ aras─▒nda olan 2.000 genç ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, haberlerin sosyal medya platformlar─▒ üzerinden takip edildi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒na göre gençler, haber kayna─č─▒ olarak siyasetçilerden çok sosyal medya fenomenlerine güveniyor. Ayr─▒ca gençler aras─▒nda en popüler sosyal medya mecralar─▒n─▒n s─▒rayla TikTok, YouTube ve Facebook oldu─ču gözlemleniyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, gençlerin neredeyse %47'si sosyal medyada gördükleri haberlere güvendiklerini söylüyor, % 66's─▒ ise haberlerin do─čru olup olmad─▒─č─▒ konusunda ailelerine dan─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ belirtiyor. Gençlerin ço─ču ise haberlerin do─črulu─čunu kontrol etmiyor.

 

Tüketici metaverse'den ne bekliyor?

UTA/Vox taraf─▒ndan ABD’de yürütülen ve 13-60 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki 4.000’den fazla tüketiciyi kapsayan ara┼čt─▒rma, tüketicilerin Web3 ve Metaverse'den ne bekledi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rmada yan─▒t verenlerin yaln─▒zca birkaç─▒n─▒n metaverse hakk─▒nda bilgi sahibi olmas─▒na ra─čmen, Z ku┼ča─č─▒n─▒n %88'i, Fortnite ve Valorant gibi oyunlarla ilgilendi─čini belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n di─čer önemli verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %68'i en sevdikleri oyunculara büyük bir ilgi duydu─ču, %62'si bir müzik sanatç─▒s─▒yla %59’u da sporcularla tan─▒┼čmak ve onlar─▒ takip etmek için çok istekli oldu─čunu söylüyor. Ayr─▒ca her be┼č kat─▒l─▒mc─▒dan dördü sanat, kültür, moda, sinema, müzikal konser, drama, oyun ve ünlüleri sanal dünyada deneyimlemek istedi─čini belirtiyor.

 

Zihinsel sa─čl─▒k için i┼čten izin alan çal─▒┼čanlar─▒n 3’te 2’si bunun nedenini gizliyor.

YouGov’un ─░ngiltere’de 3.959 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, zihinsel sa─čl─▒klar─▒ için i┼čten izin alan çal─▒┼čanlar─▒n ço─čunun damgalanma konusunda endi┼če duydu─čunu gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, be┼č çal─▒┼čandan biri (%19) zihinsel sa─čl─▒klar─▒ nedeniyle i┼čten izin ald─▒klar─▒n─▒ söylerken, %74'ü almad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Zihinsel sa─čl─▒k nedenleriyle izin alan çal─▒┼čanlar─▒n yakla┼č─▒k üçte ikisi (%63), i┼čten bir gün izin alma nedenleri konusunda her zaman dürüst olmad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Buna kar┼č─▒n, ak─▒l sa─čl─▒─č─▒ nedeniyle izin almas─▒ gereken çal─▒┼čanlar─▒n sadece %35'i, bunu yapma nedenini hiçbir zaman gizlemedi─čini söylüyor. Ak─▒l sa─čl─▒─č─▒ nedenleriyle i┼čten izin alan ve i┼čverenlerine bunun gerçek nedenini söylemeyen i┼čçilerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%52), ak─▒l sa─čl─▒─č─▒ için bir gün izin al─▒rlarsa daha az yetenekli bir çal─▒┼čan olarak görüleceklerinden endi┼če duyduklar─▒n─▒ söylüyor.

 

Art─▒r─▒lm─▒┼č gerçeklik (Agumented Reality) teknolojisi tüketicilerin sat─▒n alma davran─▒┼člar─▒n─▒ etkiliyor.

Snap Inc. ve Publicis Media Exchange taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan ve Alter Agents taraf─▒ndan ─░ngiltere, ABD, Suudi Arabistan ve Fransa’dan 4.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, AR teknolojisinin tüketicilerin sat─▒n alma davran─▒┼člar─▒ üzerindeki etkisini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n büyük ço─čunlu─ču (%80), bir ürünü deneyimledikleri ve AR ile test ettikleri takdirde sat─▒n alma konusunda kendilerini daha güvende hissettiklerini söylüyor. Ayr─▒ca, AR kullanan ki┼čilerin %66's─▒, ürünlerini iade etmek veya de─či┼čtirmek yerine saklamak istediklerini belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n benzer bir oran─▒ da (%66), markal─▒ bir AR deneyiminin onlar─▒ bir ürün sat─▒n almaya daha istekli hale getirece─čini söylüyor.

 

En çok hangi dondurmalar tercih ediliyor?

International Dairy Foods Association (IDFA) taraf─▒ndan ABD’de 1.000 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n dondurma tercihlerine dair bulgular sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, tüketiciler gofret külahlar─▒ ┼čeker külahlar─▒ndan daha çok seviyor, ancak tüketicilerin %37'si dondurmalar─▒n─▒ bir kaseden yemeyi tercih ediyor. ─░nsanlar─▒n dondurmada en çok tercih etti─či soslar söz konusu oldu─čunda ilk s─▒rada çikolaya yer al─▒yor. Ek olarak, dondurmada en çok tercih edilen meyveler çilek (%48) ve muz (%36) olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Tüketiciler ne zaman ve ne s─▒kl─▒kla dondurma yedi─čine bak─▒ld─▒─č─▒nda ise, %73'ünün haftada en az bir kez dondurma tüketti─či gözlemlenirken, her 3 tüketiciden 2'sinin ak┼čamlar─▒ dondurma tüketti─či gözlemleniyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Brezilya'n─▒n São Paulo kentinde 2007'de ç─▒kar─▒lan "Temiz ┼×ehir Yasas─▒" ile, ┼čehirde bulunan tüm reklam panolar─▒ yasaklanm─▒┼čt─▒r.Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest