Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #86: Özledim Deneme Kabinini Özledim!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Mar 24, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten #86: Özledim Deneme Kabinini Özledim!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Ma─čaza içi al─▒┼čveri┼č revaçta.

Morning Consult taraf─▒ndan 7 ülkede 8.208 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, dünya kendi kontrolünü yeniden kazanmaya ba┼člad─▒kça ve k─▒s─▒tlanan bir ┼čeyi yapabilmenin verdi─či iç güdüyle daha fazla insan─▒n ma─čazalara gitmek istedi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, Çinli kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %54’ü çevrimiçi al─▒┼čveri┼či tercih etse de di─čer bütün ülkeler ma─čazalarda al─▒┼čveri┼č yapmay─▒ tercih ediyor. ┼×a┼č─▒rt─▒c─▒ bir ┼čekilde, ABD’de Z ku┼ča─č─▒n─▒n (%38) Y ku┼ča─č─▒na (%36) göre ma─čazadan al─▒┼čveri┼č yapma olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksek görünüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lara neden çevrimiçi veya çevrimd─▒┼č─▒ al─▒┼čveri┼č yapt─▒klar─▒ soruldu─čunda; kat─▒l─▒mc─▒lar bir k─▒sm─▒ e─člence (%59), ürün kar┼č─▒la┼čt─▒rmalar─▒ (%50) ve ürün detaylar─▒ (%46) gibi sebeplerle ma─čaza içi al─▒┼čveri┼či tercih ederken; di─čer k─▒sm─▒ da kolayl─▒k (%79), harcanan zaman (%68) ve ürün kar┼č─▒la┼čt─▒rmalar─▒ (%46) sebepleriyle çevrimiçi al─▒┼čveri┼či tercih ediyor.

 

Hem i┼čimi yapar─▒m hem sosyal medyaya bakar─▒m!

Sky Broadband ad─▒na Perspectus Global taraf─▒ndan 1.500 ─░ngiliz’in kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, çal─▒┼čanlar─▒n hibrit çal─▒┼čma modeli deneyimlerine dair görü┼člerini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, iki ki┼čiden biri (%52) i┼č/ya┼čam dengesini, neredeyse yar─▒s─▒ (%45) meslekta┼člar─▒yla ili┼čkilerini iki y─▒l öncesine göre “çok daha iyi” olarak tan─▒ml─▒yor. Ara┼čt─▒rma, hala tamamen evden çal─▒┼čanlar─▒n üçte birinin (%33) meslekta┼člar─▒yla ┼čahsen etkile┼čimi özlediklerini itiraf etti─čini ortaya koyuyor. Öte yandan ara┼čt─▒rma, çal─▒┼čanlar─▒n i┼č arkada┼člar─▒, mü┼čteriler veya tedarikçilerle ortalama 48 dakikal─▒k görü┼čmeye kat─▒lmas─▒na, i┼č mesajlar─▒ göndermek için 38 dakika harcamas─▒na ve günde üç kez görüntülü görü┼čmeye kat─▒lmas─▒na ra─čmen, ayn─▒ zamanda sosyal medyada gezinmek için zaman bulduklar─▒n─▒ gözler önüne seriyor.

 

Tüketicinin bilgisi olmasa da "metaverse"e ilgisi var.

Global Web Index taraf─▒ndan 9 ülkeden 12.947 internet kullan─▒c─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rmaya göre, metaverse bilgisi neredeyse e┼čit olarak üç gruba bölünmü┼č durumda: kavram─▒ anlayanlar─▒n oran─▒ %33, duymu┼č ancak ne anlama geldi─činden emin olmayanlar─▒n oran─▒ %37 ve hiçbir fikri olmayanlar─▒n oran─▒ ise %30. Ancak ilginç olan ┼ču ki, tüketiciler hakk─▒nda çok az ┼čey bildikleri bir ┼čeye kat─▒lmaya oldukça hevesli. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %43’ü çevrimiçi oyunlar─▒n popülaritesini art─▒raca─č─▒ için, %41’i içerik yaratmay─▒ kolayla┼čt─▒raca─č─▒ için, %40’─▒ da sosyal oyunlar─▒ geli┼čtirece─či için "metaverse"e kat─▒lmakla ilgileniyor. Bu da oyuncular─▒n ve içerik olu┼čturucular─▒n metaverse’ten en çok fayda sa─člayacak ki┼čiler oldu─čunu gösteriyor.

 

Ki┼čisel verilerini payla┼čmak isteyenlerden misiniz?

Foresight Factory, Acxiom ve GDMA ad─▒na, 16 küresel pazarda 20.626 kat─▒l─▒mc─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, ki┼čisel verilerin payla┼č─▒lmas─▒na ili┼čkin tüketici görü┼člerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, ki┼čisel verilerin payla┼č─▒lmas─▒ konusunda insanlar üçe gruba ayr─▒lm─▒┼č durumda. Bunlardan biri veri pragmatistleri, yani kendileri için bir tür fayda sa─člad─▒─č─▒ sürece verilerini payla┼čmaktan çekinmeyen ki┼čiler ve bu 16 küresel pazarda nüfusun %53’ünü olu┼čturuyor. Di─čer grup ise genel olarak çevrimiçi mahremiyet konusunda kayg─▒s─▒z olan ve ki┼čisel verilerin payla┼č─▒m─▒ konusunda daha dü┼čük düzeyde kayg─▒s─▒ olanlar. Bu grup ise kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29’unu olu┼čturmakta. Bunlar─▒n d─▒┼č─▒nda bir de çevrimiçi gizlilik konusunda endi┼če duyan ve hizmet geli┼čtirme kar┼č─▒l─▒─č─▒nda bile olsa ki┼čisel bilgi vermek istemeyen bir kitle var ve oran─▒ (%18) az─▒msanmayacak kadar.

 

 

Ak─▒ll─▒ ve üzgün mü yoksa aptal ve mutlu mu?

YouGov’un ABD’de 10.416 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rmaya göre, ak─▒ll─▒ ve üzgün mü yoksa aptal ve mutlu mu olmay─▒ tercih edecekleri sorusunda kat─▒l─▒mc─▒lar neredeyse e┼čit olarak bölünmü┼č durumda. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %37'si aptal ve mutlu olmay─▒ tercih edeceklerini söylerken; ak─▒ll─▒ ve üzgün olmay─▒ tercih edenlerin oran─▒ ise yakla┼č─▒k olarak ayn─▒ (%35). Erkekler ve kad─▒nlar bu konuda biraz farkl─▒ görü┼člere sahipler. Erkeklerin %40'─▒ ak─▒ll─▒ ve üzgün olmay─▒ tercih ederken, üçte biri (%33) aptal ama mutlu olmay─▒ tercih ediyor. Kad─▒nlar─▒n ak─▒ll─▒ ve üzgün (%30) olmaktansa aptal ve mutlu olmay─▒ (%40) tercih edeceklerini söyleme olas─▒l─▒klar─▒ daha yüksek. Bir de ku┼čak farkl─▒l─▒klar─▒ var. En genç yeti┼čkinler olan Z Ku┼ča─č─▒, ak─▒ll─▒ ve üzgün (%34) yerine aptal ve mutlu (%41) olmay─▒ tercih ediyor. Milenyumlar aras─▒nda fark biraz daha dar: %39 aptal ve mutlu olmay─▒ tercih ederken, %36 daha ak─▒ll─▒ ve üzgün olmay─▒ tercih ediyor.

 

 

#─░lginç Bilgi

─░ngiliz bilim insanlar─▒n─▒n yapt─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rmaya göre, erkekler bir al─▒┼čveri┼č gezisinden ortalama 26 dakika sonra s─▒k─▒l─▒yorlar.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest