Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #80: Aşka Stalk Gerek!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Feb 10, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #80: Aşka Stalk Gerek!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

 

­čÄëKimola'ya Vodafone'dan Özel Ödül!

kimola-vodafone-ödülleri

Ford Otosan için gerçekle┼čtirdi─čimiz, Sosyal Medya Metin Analiti─či çözümümüz ile otomotiv dünyas─▒na ait tüketici görü┼člerini yapay zeka ile s─▒n─▒fland─▒rarak TÜS─░AD Sanayide Dijital Dönü┼čüm Program─▒'nda (SD2), Vodafone Özel Ödülü’nün sahibi olduk.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

10 ki┼čiden 7’si e┼čle┼čtikleri ki┼činin geçmi┼čini ara┼čt─▒r─▒yor.

NortonLifeLock'un 10 ülkede 10.003 ki┼čiden elde etti─či verileri içeren 2021 Norton Siber Güvenlik ─░çgörü Raporu, partner adaylar─▒ ve romantik ili┼čkiler söz konusu oldu─čunda tüketicilerin çevrimiçi sürüngen davran─▒┼člar─▒n─▒ gösterebildi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %73'ü e┼čle┼čmelerini bir ┼čekilde inceledi─čini belirtiyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, çevrimiçi flört uygulamalar─▒n─▒ ve web sitelerini kullananlar, olas─▒ bir bulu┼čmadan önce inceleme yapmak için en yayg─▒n taktiklerin sosyal medya profillerinde gezinmek (%49), bir arama motoruna isim yazmak (%37) veya profesyonel bir sitede bir profil aramak (%30) oldu─čunu söylüyor.

 

Partneriniz hakk─▒nda her ┼čeyi bilmek istiyor musunuz?

"Journal of Social and Personal Relationships" dergisinde yay─▒mlanan ve 142 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n romantik partnerleriyle ilgili belirli bilgileri ö─črenmekten kaç─▒nd─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lara romantik partnerleriyle ilgili bilmemeyi tercih ettikleri herhangi bir bilgi olup olmad─▒─č─▒ soruldu─čunda; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %35’i “evet” yan─▒t─▒n─▒ veriyor. ─░nsanlar─▒n ö─črenmekten kaç─▒nd─▒klar─▒ bilgiler ise ┼čöyle;
  • Cinsel dü┼čünce ve davran─▒┼č (%52): aldatma (%34) ve cinsel geçmi┼č (%11).
  • ─░li┼čki sorunlar─▒ (%34): di─čer ili┼čkiler (%23) ve ki┼činin romantik partnerinin onu nas─▒l de─čerlendirdi─či, partnerinin gözündeki olumsuz yanlar─▒ (%10).
  • Di─čer (%14): Uyu┼čturucu kullan─▒m─▒, suç faaliyetleri ve di─čer konularla ilgili bilgiler.

 

Tüketiciler art─▒k daha fazla video içeri─či tüketiyor.

Wistia’n─▒n 330.000'dan hesaptan platforma yüklenen 42 milyondan fazla videonun yan─▒ s─▒ra 600 mü┼čterinin yan─▒tlar─▒n─▒ analiz etti─či ara┼čt─▒rma, izlenen video dakikalar─▒n─▒n 2019'dan bu yana %121 artt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor ve pazarlamac─▒lar için eyleme geçirilebilir içgörüler sa─čl─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, Wistia'ya yüklenen toplam video say─▒s─▒ 2019'a göre %73 artm─▒┼č durumda. Bu art─▒┼ča ek olarak, 2021'de video izlemek için harcanan süre s─▒ras─▒yla 1,3 milyar ve 1,4 milyar dakika ile ┼×ubat ve Mart aylar─▒nda zirvede.

 

Marka sadakatinin anahtar─▒: ki┼čiselle┼čtirme.

Redpoint Global'in sponsorlu─čunda Dynata taraf─▒ndan 1.000 ABD'li tüketiciyle yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k üçte ikisi (%65) üçten az markay─▒ sevdiklerini söylüyor ve %9'luk bir kesim tek bir markay─▒ bile "sevmedi─čini" iddia ediyor. kat─▒l─▒mc─▒lara marka ba─čl─▒l─▒klar─▒n─▒ etkileyen faktörlerin neler oldu─ču soruldu─čunda, at─▒l─▒mc─▒lara marka ba─člant─▒lar─▒n─▒ hangi faktörün yönlendirdi─či soruldu─čunda, ankete kat─▒lanlar─▒n önemli bir k─▒sm─▒ (%74), bir marka sadakat program─▒n─▒n en önemli bile┼čeni olarak de─čer verildi─čini ve anla┼č─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirterek, ki┼čiselle┼čtirmenin marka ba─člant─▒lar─▒n─▒n anahtar─▒ oldu─čunu belirtiyor. Ek olarak kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %64'ü, kendilerini tan─▒yan bir markadan ürün sat─▒n almay─▒ tercih etti─čini ve %34'ü bunu yapmak için ürüne daha fazla para harcayabilece─čini söylüyor.

 

Sevgililer Günü’nün en popüler hediyeleri bu y─▒l da de─či┼čmedi.

Numerator taraf─▒ndan 1.175 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, 2022 Sevgililer Günü’ne dair tüketicilerin harcama ve kutlama planlar─▒n─▒ inceliyor ve tüketicilerin kutlama planlar─▒, hediye kategorileri ve al─▒┼čveri┼č yöntemleri genelinde pandemi öncesi davran─▒┼člara geri dönmeye e─čilimli olduklar─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, ku┼čaklar─▒n hediye tercihleri farkl─▒l─▒k gösteriyor. Bu ba─člamda, Z ve Y ku┼ča─č─▒ tüketicilerinin deneyimsel hediyeler (örn. konser biletleri, seyahat) sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ eski nesillere göre %49, alkol sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ %29, giysi sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ %23 ve spa ürünleri sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ %15 daha fazla. Öte yandan, genç nesillerin Sevgililer Günü için tebrik kart─▒ sat─▒n alma olas─▒l─▒─č─▒ eski nesillere göre %17 daha az.

 

#─░lginç Bilgi

Guinness Rekorlar Kitab─▒'na göre, en uzun h─▒çk─▒r─▒k 68 y─▒l sürdü.
Charles Osborne isimli bir adam, 96 y─▒ll─▒k ya┼čam─▒nda yakla┼č─▒k 430 milyon kez h─▒çk─▒rm─▒┼čt─▒r.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest