Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #68: Senin Netflix şifresi neydi?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Nov 18, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #68: Senin Netflix şifresi neydi?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Risk nedir? Risk budur!

Aura ad─▒na The Harris Poll taraf─▒ndan ABD’de 2.050 tüketici ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, tüketicilerin güvenlikten ziyade dijital yay─▒n hizmetlerine eri┼čmeye öncelik verdi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, dijital yay─▒n hizmetlerine sahip tüketicilerin %53'ü, giri┼č bilgilerini yak─▒n hanelerinin d─▒┼č─▒ndaki ki┼čilerle payla┼čt─▒klar─▒n─▒ ve ortalama olarak 3,5 ki┼čiye yayd─▒klar─▒n─▒ itiraf ediyor. Peki, bir ili┼čki kötüye gitti─činde ne oluyor? Yeti┼čkinlerin yakla┼č─▒k üçte biri (%32), bir arkada┼čl─▒k veya ili┼čki bittikten sonra bile dijital yay─▒n hizmetlerine eri┼čiminin ara s─▒ra devam etti─čini söylüyor. %11'i eski bir partnerinin veya arkada┼č─▒n─▒n yay─▒n hizmetlerini kullanmas─▒na izin verdi─čini ve %12'si, ili┼čki sona erdikten sonra onlardan dijital yay─▒n platformu hesab─▒n─▒ kullanmay─▒ b─▒rakmas─▒n─▒ aç─▒kça istedi─čini belirtiyor.

 

Kariyer ve arabalar tüketicinin radar─▒nda.

Google Ads Ara┼čt─▒rma ve ─░çgörü ekibinin, son zamanlarda yap─▒lm─▒┼č milyarlarca arama sorgusunu içeren veri kümelerini ve tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ analiz etti─či ara┼čt─▒rmaya göre, Ekim ay─▒ndaki tüketici arama sorgular─▒nda kullan─▒c─▒lar─▒n y─▒lba┼č─▒ dönemi ve di─čer sosyal etkinlikler için plan yapmaya yöneldi─či görülüyor. "Yak─▒n─▒mdaki festivaller", "vizyondaki filmler" ve "konser biletleri" aramalar─▒n─▒n artmas─▒yla kalabal─▒k bulu┼čmalara ilgi art─▒yor. Ayr─▒ca, kullan─▒c─▒lar "iyi kariyer yolu" için arama yapma (%300 art─▒┼č), kredi alma (%200 art─▒┼č) veya evinin de─čerini ö─črenme (%60 art─▒┼č) gibi hayattaki önemli anlarla ilgili yard─▒m ar─▒yor. Ayn─▒ zamanda, "sat─▒n al─▒nacak arabalar" ve "en pahal─▒ arabalar" aramalar─▒n─▒n artmas─▒yla arabalara olan talebin artt─▒─č─▒ da görülüyor.

 

4 kad─▒ndan 1’i, siber-te┼čhir olaylar─▒n─▒n artt─▒─č─▒n─▒ söylüyor.

Bumble taraf─▒ndan 1.793 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla yürütülen bir ara┼čt─▒rma, birçok kad─▒n─▒n çevrimiçi alanlarda hissetti─či güvenlik eksikli─čine i┼čaret ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, geçen y─▒l, 18 ila 24 ya┼č aras─▒ndaki kad─▒nlar─▒n yakla┼č─▒k yar─▒s─▒ (%48) istemedikleri halde cinsellik içeren bir foto─čraf ald─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Hal böyle olunca dört kad─▒ndan biri, pandemi s─▒ras─▒nda siber-te┼čhir olaylar─▒n─▒n say─▒s─▒n─▒n artt─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%59) çevrimiçi ortamda ba┼čkalar─▒na daha az güvendi─čini ve dörtte biri güveninin k─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ek olarak, ara┼čt─▒rma, 44 ya┼č─▒n alt─▒ndaki kad─▒nlar─▒n %95'inin, istenmeyen ç─▒plak görüntülerin çevrimiçi olarak gönderilmesini durdurmak için daha fazlas─▒n─▒n yap─▒lmas─▒ gerekti─čine inand─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor.

 

Reklamlarda ┼čenlik var.

NCSolutions'─▒n ABD’de 1.130 kat─▒l─▒mc─▒ ile yapt─▒─č─▒ ┼×ükran Günü odakl─▒ yeni bir tüketici duyarl─▒l─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, her 10 tüketiciden 9'u (%90) bu bayram tatilinde geçen y─▒lana k─▒yasla daha fazla yemek pi┼čirmeyi planl─▒yor. Ayr─▒ca, %83'ü tatil yemeklerinde ayn─▒ veya daha fazla harcama yapmay─▒ planlad─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan di─čer verilerine göre, tüketicilerin neredeyse yar─▒s─▒ (%47) ┼×ükran Günü yeme─či reklamlar─▒ndan keyif ald─▒klar─▒n─▒ söylerken, üçte biri (%33) bunun kendilerini sezon için do─čru havaya soktu─čunu söylüyor. Öte yandan, ┼×ükran Günü al─▒┼čveri┼č listeleri haz─▒rlan─▒rken tüketicilerin %62’si, ┼×ükran Günü yeme─či için genellikle sat─▒n ald─▒klar─▒ yiyecekleri sat─▒n almay─▒ planl─▒yor ve neredeyse yar─▒s─▒ (%46) kendilerine çocukluklar─▒n─▒ hat─▒rlatan yiyecekleri arayacaklar─▒n─▒ belirtiyor.

 

Menstrüel döngüler de─či┼čti, cinsel dürtüler azald─▒.

Trinity Üniversitesi'nin 1.300 kad─▒n ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, pandeminin üreme sa─čl─▒─č─▒ üzerindeki etkisini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan kad─▒nlar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒, pandeminin ba┼člang─▒c─▒ndan bu yana adet döngülerinde genel bir de─či┼čiklik oldu─čunu söylerken; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %64'ü daha kötü adet öncesi semptomlar─▒ ya┼čad─▒klar─▒n─▒, yar─▒s─▒ndan biraz fazlas─▒ da cinsel dürtülerinin azald─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca adet gören kad─▒nlarda pandemi öncesi zamanlara k─▒yasla ┼čiddetli depresyon, anksiyete ve kötü uyku oran─▒n─▒n iki kat─▒na ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Japonya'n─▒n L0 Serisi Maglev treni, 602 km/s h─▒z rekoru ile dünyan─▒n en h─▒zl─▒ trenidir.
─░stanbul'dan Ankara'ya yakla┼č─▒k k─▒rk dakikada gidebilir.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest