Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #44: Alla onu, pulla onu!

May 20, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #44: Alla onu, pulla onu!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 25: Hatal─▒ysam Aç Kapa!

Verizekal─▒lar: Hatal─▒ysam Aç Kapa!

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan, içgörüye doyuran 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n bu bölümünde; tüketicilerin sa─čl─▒k ihtiyaçlar─▒ndan, inanç-tüketim ili┼čkisine ve teknolojiden beklentilerine dair yepyeni ara┼čt─▒rmalarla sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Pandemi, tüketicilerin doland─▒r─▒lma endi┼česini artt─▒rd─▒.

Marqeta taraf─▒ndan, Amerika Birle┼čik Devletleri ve Birle┼čik Krall─▒k’taki 2000 tüketicinin dijital ödeme doland─▒r─▒c─▒l─▒─č─▒na kar┼č─▒ deneyimlerini ve COVID-19 sürecinin bu duruma etkisini ele alan ara┼čt─▒rma, tüketicilerin doland─▒r─▒lma endi┼česinin oldukça yüksek oldu─čunu ve giderek artan dijitalle┼čme ile kendilerini daha fazla riskte hissettiklerini gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %65’i, COVID-19 sürecinden beri doland─▒r─▒c─▒l─▒k konusunda daha endi┼čeli oldu─čunu, %67’si COVID-19 s─▒ras─▒nda çevrim içi al─▒┼čveri┼č yapman─▒n doland─▒r─▒c─▒l─▒k riskini art─▒rd─▒─č─▒n─▒ ve %58’i ise, doland─▒r─▒c─▒l─▒k nedeniyle yeni ödeme yöntemlerini deneme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n dü┼čtü─čünü belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bir di─čer verisi ise, ankete kat─▒lanlar─▒n %52’sinin 2020 y─▒l─▒na k─▒yasla bir veya daha fazla kez doland─▒r─▒c─▒l─▒ktan etkilendi─čini ortaya koyuyor.

 

Güzellik al─▒┼čveri┼činde, ku┼čaklara göre marka de─čeri farkl─▒l─▒k gösteriyor.

Klarna’n─▒n ABD’deki 15.000’den fazla mü┼čteriyle yapt─▒─č─▒ 2021 Güzellik Anketi, güzellik endüstrisindeki tüketici sat─▒n alma davran─▒┼člar─▒n─▒ etkileyen faktörleri ortaya koyuyor. Anket sonuçlar─▒, ABD’deki 18 ya┼č üstü tüketicilerin güzellik ürünleri ile ilgili sat─▒n alma kararlar─▒nda marka de─čerine önem verdi─čini ve marka de─čerinin demografiye göre farkl─▒ oldu─čunu gösteriyor. Ankete kat─▒lan Baby Boomer’lar─▒n %31’i güzellik ürünlerini sat─▒n al─▒rken sürdürülebilirli─če öncelik verirken; Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %40 ile Y Ku┼ča─č─▒’n─▒n %31’i marka de─čeri olarak çe┼čitlilik ve kapsay─▒c─▒l─▒─č─▒n önemli oldu─čunu dü┼čünüyor. Ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan bir di─čer veri ise, salg─▒n öncesinde güzellik al─▒┼čveri┼či  için tüketicilerin %67’si ma─čazalara giderken; a┼č─▒lanmadan sonra Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %30’u, Baby Boomer Ku┼ča─č─▒’n─▒n ise yaln─▒zca %22’si ma─čazalara geri dönece─čini belirtti.

 

De─či┼čen fiyatlar, tüketicilerin sat─▒n alma davran─▒┼člar─▒n─▒ etkiliyor.

Inmar Intellingence’─▒n 1000 Amerikal─▒ yeti┼čkin ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin de─či┼čen sat─▒n alma al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ göz önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken sonuçlar─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %89’unun düzenli olarak sat─▒n ald─▒klar─▒ bakkaliye ve günlük ev e┼čyalar─▒n─▒n fiyatlar─▒ndaki art─▒┼č─▒ fark etti─čini; %68’inin ise, bu art─▒┼č nedeniyle al─▒┼čveri┼člerini farkl─▒ bir ma─čazadan yapaca─č─▒n─▒ ortaya koyuyor.  Öte yandan, tüketicilerin %51’i bu durumu pandemi sürecinde ya┼čanan zorluklar─▒n bir yans─▒mas─▒ olarak görürken; %41’i ise, markalar─▒n ve perakendecilerin artan fiyatlar─▒ önlemeye yönelik çözümler bulmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyor.

 

Pandemi, insanlar─▒n yas tutma biçimlerini de─či┼čtiriyor.

SoCal Approach Marketing and Consulting Group taraf─▒ndan, ABD’deki 45 ya┼č üstü 4174 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma (The Foresight Companies 2021 Funeral and Cemetery Consumer Behavior), pandemi sürecinde ve sonras─▒nda cenaze ve mezarl─▒k endüstrisi hakk─▒nda tüketici davran─▒┼č─▒n─▒ ve alg─▒s─▒n─▒ ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %32’si, yeni teknolojileri kullanmalar─▒na ve anma törenlerinde geleneksel olmayan yöntemleri denemelerine ba─čl─▒ olarak, dü┼čüncelerinin de─či┼čti─čini söyledi. Bu de─či┼čime en dirençli olan 75 ya┼č üstü tüketicilerin bile %21’i, davran─▒┼člar─▒n─▒ yeni deneyimlerine göre de─či┼čtirdiklerini söylüyor.

 

Tüketici davran─▒┼člar─▒nda ya┼čanan hareketlilik, perakendecilere umut vadediyor.

KPMG'nin, Mart 2021'de ABD genelinde 1.000 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či anket, pandeminin devam eden ekonomik etkisini ele al─▒yor ve perakendecilere, COVID-19 sonras─▒ tüketici davran─▒┼člar─▒na ili┼čkin içgörüler sunuyor. Anket sonuçlar─▒, COVID- 19 öncesine göre tüketici harcamalar─▒nda, Nisan 2020’den beri ilk kez e─člence ve medya sektöründe %12; restoranlarda ise, %15 art─▒┼č─▒n ya┼čand─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ayr─▒ca, sosyal hayattaki hareketlili─čin bir göstergesi olarak ki┼čisel bak─▒m al─▒┼čveri┼člerinde %16’l─▒k bir art─▒┼č gerçekle┼čirken; giyimde %14’lük bir art─▒┼č ya┼čan─▒yor. Ankette öne ç─▒kan bir di─čer veriye göre, temel kategorilerden olan; reçeteli ilaç (%13) ve bakkaliye (%25) sat─▒┼člar─▒nda da gözle görülür bir yükseli┼č gerçekle┼čiyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Dünyan─▒n en sessiz odas─▒, Microsoft'un Washington eyaletindeki genel merkezinde bulunmaktad─▒r.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest