Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #42: Ben bu yaz bronzlaşmak istiyorum!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
May 06, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #42: Ben bu yaz bronzlaşmak istiyorum!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!
 
 
Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒
 

30-44 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki tüketicilerin, Anneler Günü’ne yönelik harcama yapma olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksek.

Coresight Research’ün 26 Nisan’da gerçekle┼čtirdi─či, ABD’li tüketicilerin Anneler Günü için harcama planlar─▒n─▒ ve beklentilerini ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %57’si Anneler Günü’ne yönelik bir harcama yapmay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, 30-44 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki tüketicilerin, Anneler Günü’ne yönelik harcama yapma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─ču. Bu ya┼č grubundaki tüketicilerin planlad─▒klar─▒ harcama tutar─▒n─▒n ortalama ($91) olmas─▒, ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bir di─čer verisi.

 

Pandemi, yeni ödeme yöntemlerini beraberinde getirdi.

Mastercard taraf─▒ndan globalde 18 pazarda yürütülen “Mastercard Yeni Ödemeler Endeksi”ne göre, tüketicilerin %93'ü gelecek y─▒l kripto para birimi, biyometri, temass─▒z veya QR kodu gibi en az bir yeni ödeme yöntemini kullanmay─▒ dü┼čünüyor. Ankete kat─▒lanlar─▒n %63’ü, normal ┼čartlar alt─▒nda denemeyece─či yeni bir ödeme yöntemini, pandemi sürecinde denedi─čini belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilere göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒, herhangi bir türden elektronik ödemeyi kabul etmeyen i┼čletmelerden kaç─▒nacaklar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerinden biri, Y ku┼ča─č─▒n─▒n %77'sinin kripto para birimi hakk─▒nda daha fazla ┼čey ö─črenmekle ilgilendi─či olurken, bir di─čeri ise %75'inin daha iyi anlad─▒─č─▒nda kripto para birimini kullanaca─č─▒n─▒ belirtti─či.

 

Seçimler tesadüfün büyüsünü bozuyor.

Forbes’un, Sydney ve Florida Üniversitesi’nden pazarlama ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒ Aekyoung Kim ve Felipe Affonso ile beraber yürüttü─čü ara┼čt─▒rma, kullan─▒c─▒ deneyiminde rastlant─▒sall─▒─č─▒n rolünü ve tesadüfe dayal─▒ stratejilerin etkisini inceliyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, seçimler tesadüfün büyüsünü bozuyor. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒; bir ürün, hizmet veya deneyim olumlu ve beklenmedik oldu─čunda, kullan─▒c─▒ geri dönü┼čünün daha pozitif oldu─čunu ortaya koydu. Ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda, tüketici memnuniyetinin film ve müzik önerileri sunan iki platform kullan─▒larak ölçüldü─čü çal─▒┼čmada, tüketicilerin kendileri için seçtikleri bir içeri─če k─▒yasla, rastgele sunulan bir film veya ┼čark─▒dan daha çok e─člendi─či ortaya ç─▒kt─▒.

 

Seyahate olan ilgi son bir y─▒lda %54 art─▒┼č gösterdi.

Simon-Kucher & Partners taraf─▒ndan, 25 ülkede 3 bin 500'den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen, pandemi sonras─▒ tüketicilerin tatil al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %71’i seyahat etmeye olumlu bak─▒yor. Bu oran, 2020 y─▒l─▒n─▒n May─▒s ay─▒na k─▒yasla %54 art─▒┼č gösterdi. Ayr─▒ca, ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerinden bir di─čeri, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29'una göre, seyahat için a┼č─▒ sürecinin ilerlemesinin belirleyici oldu─ču. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %30’una göre ise seyahatle ilgili k─▒s─▒tlamalar─▒n kald─▒r─▒lmas─▒, seyahat etmek için yeterli.

 

Tüketicilerin %68’i aç─▒k alanda yemeyi tercih ediyor.

Morning Consult taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, Amerikal─▒ tüketicilerin aç─▒k alanda yeme al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rman─▒n 2021 Nisan ay─▒ sonu verilerine göre, tüketicilerin %60'─▒ aç─▒k alanda güvende hissederek yemek yedi─čini belirtiyor. Aç─▒k alanda yemek yerken güvende hissedece─čini söyleyen tüketicilerin oran─▒ 2020 boyunca %42'yi geçmezken, 2021'de istikrarl─▒ bir ┼čekilde art─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n ilginç bulgular─▒ndan biri ise, tüketicilerin aç─▒k alanda yemeye, kapal─▒ mekanda yemekten daha s─▒cak bak─▒yor olu┼ču. Verilere göre, ABD'li yeti┼čkinlerin %68’i, aç─▒k alanda yemek yemeyi tercih edece─čini söylerken; %57'si kapal─▒ alanda yemek yemeyi tercih edece─čini ve güvende hissedece─čini söyledi.

 

Y ve Z Ku┼ča─č─▒ haz─▒r yiyeceklere yönelirken; Baby Boomer Ku┼ča─č─▒ evde yemek yapmay─▒ tercih etti.

Oracle’─▒n 31 Mart 2021'de yay─▒nlad─▒─č─▒, 75 milyon ABD hanesini temsil eden, 2020 y─▒l─▒n─▒n ┼×ubat ve Aral─▒k aylar─▒ aras─▒ndaki tüketici harcamalar─▒n─▒ ve sat─▒n alma verilerini inceledi─či “The New Consumer” ara┼čt─▒rmas─▒na göre; Baby Boomer Ku┼ča─č─▒n─▒n çevrim içi gerçekle┼čtirdi─či CPG (ambalajl─▒ tüketici ürünleri) al─▒┼čveri┼či, 2019 y─▒l─▒na k─▒yasla, 2020 y─▒l─▒nda yakla┼č─▒k 6 kat art─▒┼č gösterdi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, Y Ku┼ča─č─▒n─▒n %29'unun ve Z Ku┼ča─č─▒n─▒n %26's─▒n─▒n dondurulmu┼č ve haz─▒r yiyecekler gibi daha h─▒zl─▒ tüketilebilen yemeklere yönelirken; Baby Boomer Ku┼ča─č─▒n─▒n %31’inin et ve patates gibi daha geleneksel ürünler sat─▒n almay─▒ ve evde yemek yapmay─▒ tercih etmesi.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Google arama motorunun orijinal ad─▒ "Backrub"d─▒r.
 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest