Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #35: Ona sorma, bana sor.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Mar 18, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #35: Ona sorma, bana sor.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketici, ki┼čiselle┼čtirilmi┼č avantaj istiyor!

IRI taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, “Consumer Connect Survey” verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lara sadakat kart─▒ veya ödül üyeli─či alma nedenleri soruldu─čunda, yan─▒t verenlerin %74'ü ücretsiz kaydolmay─▒ te┼čvik edici faktör olarak belirtti. Sadakat kart─▒na veya ödül üyeli─čine kaydolmak için verilen di─čer nedenler aras─▒nda %56 oran─▒nda benzin indirimleri, %55 oran─▒nda puan harcama imkan─▒ ve %39 oran─▒nda nakit ödüller, %38 oran─▒nda ki┼čiselle┼čtirilmi┼č veya özel teklifler yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda mobil yeni ürünlere eri┼čim (%13) ve mobil ödeme ayr─▒cal─▒─č─▒ (%12), faktörlerinin sadakat kart veya ödül üyeli─čine kay─▒t olmay─▒ daha az etkiledi─či ortaya ç─▒kt─▒. Ayr─▒ca, ki┼čiselle┼čtirmenin tüketici sadakati için önemli bir faktör oldu─ču ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verileri aras─▒nda yer al─▒yor. Ankete kat─▒lanlar─▒n %85'i kendi avantajlar─▒n─▒ ve ödüllerini seçmek istedi─čini belirtti.

 

Arabada radyonun yerini ‘podcast’ler ald─▒.

Edison Research ve Triton Digital taraf─▒ndan her y─▒l gerçekle┼čtirilen, dijital seslerin kullan─▒m─▒ ve ilgili medyalar─▒n kullan─▒m─▒n─▒ izleyen “The Infinite Dial” adl─▒ ara┼čt─▒rma, bu y─▒l salg─▒n─▒n Amerika’daki dijital ses tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ nas─▒l de─či┼čtirdi─čini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒; dijital radyo, podcast'ler ve müzik hizmetleri dahil olmak üzere çevrim içi ses kullan─▒m─▒n─▒n 12 ya┼č ve üstü Amerikal─▒lar─▒n %68'inde yayg─▒nla┼čt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču öne ç─▒kan verilerden biri ise, podcast’lerin 2021 y─▒l─▒nda yükseli┼če geçmesi. 2020 y─▒l─▒nda haftada ortalama 6 podcast bölümü dinlenirken, bu oran 2021 y─▒l─▒nda haftada ortalama 8 podcast bölümüne ç─▒k─▒yor. Ancak radyo için ayn─▒ yükseli┼č söz konusu de─čil. Arabada radyo dinleme oran─▒, 2020 y─▒l─▒nda %81 iken 2021 y─▒l─▒nda %75’e dü┼čtü. Podcast'lere gelince, bu oran 2020 y─▒l─▒nda %28 iken; 2021 y─▒l─▒nda %30’u buldu. Ayr─▒ca ankete kat─▒lanlar─▒n %30'u arabalar─▒nda podcast dinledi─čini belirtti.

 

Reklam ayarlar─▒: Varsay─▒lan

European Interactive Digital Advertising Alliance’─▒n (EDAA) yürüttü─čü, Ipsos MORI taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, “European Advertising Consumer Research Report 2021”, tüketicilerin çevrim içi davran─▒┼člar─▒n─▒ ve seçimlerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %40’─▒ her zaman veya ço─čunlukla web sitelerinin varsay─▒lan reklam ayarlar─▒n─▒ kulland─▒─č─▒n─▒; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %42’si çerezleri nadiren engelledi─čini veya hiçbir zaman engellemedi─čini belirtti. Ço─čunlukla veya her zaman reklam engelleyici kulland─▒─č─▒n─▒ belirtenler ise %30. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %25’i her zaman veya ço─čunlukla gizli gezinti modunu kulland─▒─č─▒n─▒ belirtti.

 

Daha iyi hissetmek için stres at─▒┼čt─▒rmal─▒─č─▒!

Consumer Reports taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, pandeminin yeme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ üzerine etkisini ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %32'si pandeminin ba┼člang─▒c─▒ndan bu yana kilo ald─▒klar─▒n─▒ söyledi. Ara┼čt─▒rmaya göre insanlar daha s─▒k at─▒┼čt─▒r─▒yor ve daha iyi hissetmek için stres-at─▒┼čt─▒rmal─▒─č─▒ yap─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerinden bir di─čeri ise al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n mutfak al─▒┼čveri┼či teslimat─▒ veya eve teslimat hizmetine gösterdi─či talep art─▒┼č─▒. Consumer Reports anketine göre bu oran salg─▒n öncesindeki dönemde %27 olurken; pandemi sürecinde %49’u buldu.

 

─░zleyici izleyici duy sesimizi! Bu gelen Disney’in ayak sesleri!

eMarketer’─▒n gerçekle┼čtirdi─či, Amerika’daki tüketicilerin streaming video harcamalar─▒n─▒ inceleyen ara┼čt─▒rma, OTT video abonelik gelirlerinin y─▒llar içindeki de─či┼čimini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rma, 2019 y─▒l─▒nda total abonelik pazar─▒n─▒n %44’ünü olu┼čturan Netflix'in; 2021 y─▒l─▒nda %31’lik pay ile ciddi bir kay─▒p ya┼čad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Öte yandan YouTube, 2019 y─▒l─▒nda gelirlerde %8’lik bir paya sahipken; 2021 y─▒l─▒nda toplam abonelik geliri pazar─▒n─▒n %13’üne sahip durumda. Disney ise 2019 y─▒l─▒nda total abonelik gelirlerinin %17’sine sahipken; 2021 y─▒l─▒nda pay─▒n─▒ %26’ya ç─▒karm─▒┼č durumda.

 
 

#─░lginç Bilgi        

Dünyan─▒n en uzun filmi: "Ambiancé" 
Anders Weberg'in yönetti─či film, 720 saat sürüyor. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest