Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #36: Atın beni kabinlere!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Mar 25, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #36: Atın beni kabinlere!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

COVID-19 döneminde uyku sorunlar─▒ artt─▒!

Philips taraf─▒ndan, Dünya Uyku Günü’nde, 13 ülkede gerçekle┼čtirilen COVID-19’un uyku üzerine etkisini ele alan ara┼čt─▒rma, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %70’inin, COVID-19 döneminde bir ya da birden fazla yeni uyku sorunu ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %58'inin, gelecekte uyku ile ilgili bir endi┼če duymalar─▒ durumunda, telet─▒p kullanmaya istekli olduklar─▒ ç─▒kt─▒s─▒; telet─▒p'─▒n gelecekte yayg─▒n kullan─▒m alanlar─▒ndan birinin uyku problemleri olaca─č─▒ sinyallerini veriyor.

 

Tüketicilerin %77’si k─▒yafetleri art─▒k deneyebilmek istiyor.

Klarna taraf─▒ndan, 41.000 Amerikal─▒ kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čen ara┼čt─▒rma, pandeminin tüketici davran─▒┼člar─▒ üzerine olan etkilerini ele al─▒yor. Al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n %77’si, deneme kabinlerinde k─▒yafetleri yeniden deneyebilmek istiyor. Halihaz─▒rda ürünlere dokunmak ve onlar─▒ denemek, %79 oranla, al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n fiziksel ma─čazalara yönelmesinin en önemli nedeni. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden bir di─čeri ise, giyimin, ma─čazadan al─▒┼čveri┼č için %60 ile en çok tercih edilen kategori olmas─▒. Giyim kategorisini %58 ile ayakkab─▒, %51 ile ev e┼čyalar─▒ ve %47 ile güzellik kategorisi takip ediyor.

 

Tüketicilerin %60'─▒ self servis ödemeyi tercih ediyor.

Raydiant’─▒n Amerikal─▒ 1000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin son 12 aydaki self servis deneyimlerini inceledi. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lara; self servis ödeme kullan─▒p bir sorun ya┼čay─▒p ya┼čamad─▒klar─▒ soruldu─čunda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %67’si evet cevab─▒n─▒ verdi. Ancak ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, self servis ödeme kullan─▒m─▒ önemli ölçüde artt─▒. Ayr─▒ca, tüketicilerin %60'─▒n─▒n kasiyerlere göre self servis ödemeleri tercih etti─či ortaya ç─▒kt─▒. Kat─▒lanlar─▒n %85'i self servisin genellikle daha h─▒zl─▒ oldu─čuna inan─▒yor.

 

COVID-19 süreci, do─čum planlar─▒n─▒ etkiliyor.

Amerika'da Salg─▒n Hastal─▒klar─▒ Kontrol ve Engelleme Merkezleri’nin verilerine göre 2020’nin Aral─▒k ay─▒nda, do─čum oranlar─▒nda %8 civar─▒nda dü┼čü┼č görüldü─čü ortaya ç─▒kt─▒. Ayr─▒ca, Avrupa'da, çocuk do─čurma planlar─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, 2020 y─▒l─▒nda Almanya ve Fransa'da, çocuk sahibi olmay─▒ dü┼čünenlerin %50'si do─čumu erteleme karar─▒ ald─▒. ─░talya'da ise çocuk sahibi olmay─▒ planlayanlar─▒n %37'si bundan tamamen vazgeçti.

 

Tüketici art─▒r─▒lm─▒┼č gerçeklik ile ürün denemek istiyor!

Shopify’─▒n tüketici beklentilerini ele alan ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %67’si, teslimat─▒n─▒n ayn─▒ gün içinde ya da sonraki 2-3 gün içinde eline ula┼čmas─▒n─▒ istiyor. Ayr─▒ca Amerikal─▒ tüketicilerin %75’i sürdürülebilir ┼čekilde paketleme yap─▒lan ürünleri tercih ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, tüketicilerin sanal ürün denemeye olan talebi. Ara┼čt─▒rmaya göre tüketiciler, art─▒r─▒lm─▒┼č gerçeklik arac─▒l─▒─č─▒ ile “almadan-önce-denemek” istiyor.

 

Banka kartlar─▒na olan ilgi azald─▒; kredi kart─▒ ve nakit revaçta.

The Ascent’in 2000 Amerikal─▒ tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, en yayg─▒n ödeme ┼čekli: Kredi kart─▒. Tüketicilerin %45'i al─▒┼čveri┼č yapmak için kredi kartlar─▒n─▒ kullanmay─▒ tercih ediyor. Ayr─▒ca Amerikal─▒ kredi kart─▒ sahiplerinin %25’i, dü┼čük faiz oran─▒n─▒n bir karttaki en önemli özellik oldu─čunu söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, 2021 y─▒l─▒nda, kredi kart─▒ ve nakit kullan─▒m─▒ artarken; banka kart─▒na olan talep azald─▒. Banka kartlar─▒, 2019'da insanlar─▒n ödeme tercihlerinin %58'ini olu┼čtururken, 2021'de %42'ye dü┼čtü. Nakit ise 2019 y─▒l─▒nda ödeme tercihlerinin %7’sini olu┼čtururken, 2021 y─▒l─▒nda %12’ye yükseldi. 

 

 

 

#─░lginç Bilgi 

Dünyan─▒n en yaln─▒z a─čac─▒: Ténéré.
Tuareg dilindeki ténéré, çöllerin çölü anlam─▒na geliyor ve bu a─čac─▒n en yak─▒n─▒ndaki a─čaç 400 km uzakl─▒kta yer al─▒yor. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest