Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #37: Atın beni ofislere! 💻

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Apr 01, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #37: Atın beni ofislere! 💻

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 22: At─▒n beni kabinlere!

At─▒n Beni Kabinlere

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 22. bölümünde uyku problemlerimizden, sat─▒n alma ve ödeme yöntemi tercihlerimizden, podcast a┼čk─▒m─▒zdan ve e-ticaret sektörünün çevreye verdi─či zararlardan bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Ebeveynler, ofis hayat─▒na geri dönmeye daha s─▒cak bak─▒yor!

Harvard Üniversitesi taraf─▒ndan, 1500 uzaktan çal─▒┼čan kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, evden çal─▒┼čanlar─▒n %81'i, ofise tam zamanl─▒ olarak dönmek istemiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %27'si tam zamanl─▒ olarak uzaktan çal─▒┼čmaya devam etmeyi umarken, %61'i haftada iki veya üç gün ofise gitmeyi; uzaktan çal─▒┼čma ile evden çal─▒┼čma düzenini birle┼čtirmeyi istiyor. Tam zamanl─▒ olarak i┼če dönmek isteyenler ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca %18'ini olu┼čturuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise; çocuklu çal─▒┼čanlar─▒n, ofis hayat─▒na geri dönmeye daha s─▒cak bak─▒yor olu┼ču.

 

Karantina süreci, cinsel ili┼čkilerin aleyhine i┼čliyor.

Bournemouth Üniversitesi Psikoloji Bölümü Ö─čretim Görevlisi Liam Wignall ve Roehampton Üniversitesi Sosyoloji Profesörü Mark McCormack taraf─▒ndan, 18-32 ya┼č aras─▒ndaki 565 ─░ngiliz kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen, karantinada cinsel ya┼čam─▒ konu edinen ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lara hem karantina dönemi öncesinde hem de karantina dönemindeki cinsel faaliyetleri soruldu. Sonuçlara göre, karantina sürecinde en büyük dü┼čü┼č, %26 oranla partnerle olan cinsel ili┼čkide görüldü. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %26’s─▒ karantina sürecinde partneriyle olan cinsel ili┼čkiye son verdi─čini söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %20'sinin karantina sürecinde daha fazla porno izledi─či.

 

Çocuklar─▒n da yaln─▒z zaman geçirmeye ihtiyac─▒ var!

Birle┼čik Krall─▒k Ulusal ─░statistik Bürosu taraf─▒ndan 2019 y─▒l─▒nda yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, 10-15 ya┼č aras─▒ her 10 çocuktan birinin uzun süreli yaln─▒zl─▒k hissetti─čini bildirdi. Ancak Santa Cruz Üniversitesi'nde, Margarita Azmitia ve ara┼čt─▒rma ekibinin 2019 y─▒l─▒nda yapt─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rma, yaln─▒zl─▒k arayan gençlerin kendini daha iyi yans─▒tt─▒─č─▒n─▒, yarat─▒c─▒ ifade ve ruhsal yenilenme duygular─▒n─▒ ya┼čad─▒klar─▒n─▒ buldu. Ayn─▒ zamanda, çocuklar kendilerini e─člendirmek veya problemlerini kendileri çözmek zorunda oldu─ču için yaln─▒z kalarak, kendilerine güveni ve ele┼čtirel dü┼čünme becerilerini de art─▒rabilirler. Ayr─▒ca, North Carolina Eyalet Üniversitesi ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒ taraf─▒ndan, 2020 y─▒l─▒nda yap─▒lan ba┼čka bir ara┼čt─▒rmaya göre, çocuklar, arkada┼člar─▒yla d─▒┼čar─▒da geçirdikleri zamana göre yürüyü┼č gibi tek ba┼č─▒na aktiviteler yaparken daha güçlü bir refah duygusu ve do─ča ile ba─člant─▒ hissediyor.

 

Güven, tüketicinin sat─▒n alma karar─▒nda belirleyici faktör.

Clear Channel ve JCDecaux taraf─▒ndan 1000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %81’i güvenin sat─▒n alma kararlar─▒nda belirleyici bir faktör oldu─čunu dü┼čünüyor; ancak 1000 tüketicinin %34'ü kulland─▒─č─▒ markalara güveniyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin kaybetti─či güveni yeniden in┼ča edebilmesi için en önemli kriter kalite (%76). Sosyal sorumlulu─ča ve çevresel sürdürülebilirli─če ise %56 oran─▒nda de─čer veriliyor.

 

Taraftar─▒n tercihi mükemmelli─či in┼ča eden tak─▒mlar!

Journal of Applied Social Psychology'de yay─▒nlanan yeni bir makaleye göre taraftarlar, in┼ča edilmi┼č tak─▒mlar─▒, y─▒ld─▒z oyuncu sat─▒n alanlara göre tercih ediyor. Kansas Üniversitesi'ndeki ara┼čt─▒rmac─▒lar, 1500'den fazla Amerikal─▒ taraftara "mükemmelli─či" sat─▒n alan tak─▒mlar─▒ ne kadar sevdiklerini sordu ve s─▒f─▒rdan mükemmelli─či in┼ča eden tak─▒mlarla k─▒yaslamalar─▒n─▒ istedi. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucuna göre, kazanan─▒ herkes sevse de, arka plan─▒ terleme ve kararl─▒l─▒─ča dayanan tak─▒mlar daha çok destek görüyor. Taraftarlar─▒n, oyuncular─▒n─▒ geli┼čtiren, onlara yat─▒r─▒m yapan ve becerilerini geli┼čtiren tak─▒mlar─▒ tercih etti─či ortaya ç─▒kt─▒. 

 

 

#─░lginç Bilgi

Dünyadaki en yayg─▒n soyad─▒, kral anlam─▒na gelen "Wang"
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest