Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #34: Bas bas paraları Z jenerasyonuyla.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Mar 14, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #34: Bas bas paraları Z jenerasyonuyla.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  Verizekal─▒lar Bölüm 21: Oynatmaya az kald─▒, doktorum nerede?

Oynatmaya az kald─▒, doktorum nerde

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 21. bölümünde aktivist markalardan, kad─▒nlar─▒n temkinli olmaya daha yak─▒n oldu─čundan, online bankac─▒l─▒ktan ve ak─▒l sa─čl─▒─č─▒m─▒zdan bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Z Jenerasyonu ‘içerikten nas─▒l para kazan─▒laca─č─▒n─▒’ biliyor!

Snapchat’in Oxford Economics ile birlikte gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, Amerika'daki, üniversiteye kaydolan Z jenerasyonu ö─črencilerinin %20’si okurken yar─▒ zamanl─▒ çal─▒┼čmay─▒ tercih ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilerden bir di─čeri, Z jenerasyonunda yeni bir konu ö─črenmek için çevrim içi video izleme oran─▒ %40 olurken; X jenerasyonunda bu oran─▒n %23 olmas─▒. Giri┼čimci içgüdüleri ise Z jenerasyonunun bir di─čer güçlü taraf─▒ olarak ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan verilerden biri oluyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, Z jenerasyonunun neredeyse üçte biri ‘içerikten nas─▒l para kazan─▒laca─č─▒n─▒’ biliyor. Bu oran─▒n, ankete kat─▒lan Y jenerasyonu ve X jenerasyonu kat─▒l─▒mc─▒larla k─▒yasland─▒─č─▒nda daha yüksek bir paya sahip olmas─▒, ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda ortaya ç─▒kan içgörülerden bir di─čeri.

 

Görüntülü sohbetler; artan stres, yaln─▒zl─▒k ve ili┼čki zorluklar─▒ ile ili┼čkilendiriliyor!

Nevada Üniversitesi ileti┼čim çal─▒┼čmalar─▒ profesörü Natalie Pennington ve ara┼čt─▒rma ekibi taraf─▒ndan, 2000 Amerikal─▒ kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, pandemi sürecinde sosyal medya ve ileti┼čim teknolojisi kullan─▒m─▒n─▒ ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, en çok tercih edilen ileti┼čim ┼čekli: Telefon görü┼čmesi ve mesajla┼čma. Ara┼čt─▒rmadan elde edilen ilginç verilerden biri ise; telefon görü┼čmelerinin stres, yaln─▒zl─▒k ve ili┼čkiyi sürdürme zorluklar─▒nda azalma ile ili┼čkilendirilirken; görüntülü sohbetlerin artan stres seviyeleri, yaln─▒zl─▒k ve ili┼čki zorluklar─▒ ile ili┼čkilendiriliyor olmas─▒. 

 

Tüketicinin iste─či belli: Kaliteli ve hesapl─▒ ürün.

NielsenIQ’nun pandemi sürecinde tüketimi ele alan ara┼čt─▒rmas─▒na göre tüketiciler, kaliteli ve hesapl─▒ ürün istiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču önemli verilerden biri h─▒zl─▒ tüketim ürünleri kategorisinde, tüketicinin önceli─činin kalite ve de─čer oldu─ču. Türkiye'deki tüketicilerin %74'ü yüksek kalitedeki ürünlere daha fazla ödemeye haz─▒r oldu─čunu belirtirken, %88'i ise "kaliteli" ve "hesapl─▒" ürün yelpazesinin geni┼člemesini istiyor. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču öne ç─▒kan verilerden biri de Tüketicilerin %45'inin promosyonlara göre ürün sat─▒n al─▒rken; %44'ünün tasarruf amac─▒ ile market markal─▒ ürünleri tercih etti─či. Buna kar┼č─▒n tüketicilerin %48’i marka sadakatini korudu─čunu belirtti.

 

Tüketicilerin %20’si sürekli evde kalma e─čiliminde.

KPMG Türkiye’nin 12 ülkede 70.000’den fazla tüketicinin kat─▒l─▒m─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či, 2021 y─▒l─▒ perakende sektörü ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %20’si sürekli evde kalma e─čiliminde. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre bunun sebebi, tüketicilerin %33’ünün COVID-19'un etkilerinin bir y─▒ldan fazla sürece─čini dü┼čünüyor olmas─▒. Ayr─▒ca, ki┼čisel güvenli─če ve birikime olan yönelim, öne ç─▒kan tüketici davran─▒┼člar─▒ aras─▒nda yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilerden bir di─čeri ise, CEO’lar─▒n %76’s─▒n─▒n, ekonomi ve sektörleri hakk─▒nda yapt─▒─č─▒ büyüme beklentilerinin y─▒l─▒n ba┼č─▒na k─▒yasla daha olumlu olmas─▒. Ancak kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n sadece %45’i küresel ekonomik görünüm hakk─▒nda olumlu görü┼č belirtti.

 

Tüketici, do─čal içerikli içecekleri tercih ediyor.

Kerry taraf─▒ndan yürütülen, fonksiyonel içecek pazar─▒n─▒ yönlendirecek, sa─čl─▒k önceliklerini inceleyen ara┼čt─▒rma; Birle┼čik Krall─▒k, Almanya, Polonya ve ─░spanya'daki 2.662 içecek tüketicisinin kat─▒l─▒m─▒ ile gerçekle┼čtirildi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilere göre, kat─▒l─▒mc─▒lara, COVID-19'un ortaya ç─▒kmas─▒ndan bu yana daha önemli hale gelen sa─čl─▒k sorunlar─▒ soruldu─čunda, yan─▒t verenlerin %59'u ba─č─▒┼č─▒kl─▒─ča de─činirken, %50'si ak─▒l sa─čl─▒─č─▒n─▒n bir öncelik oldu─čunu söyledi. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, tüketicilerin do─čal içerikli içecekleri tercih etti─čini ve Avrupal─▒lar─▒n %39'unun sa─čl─▒klar─▒ söz konusu oldu─čunda, ba─č─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ güçlendirmeye daha fazla önem verdi─čini ortaya koydu.

 

#─░lginç Bilgi      

Dünyan─▒n en k─▒sa hikayesi 6 kelimeden olu┼čuyor. Hikayenin yazar─▒: Ernest Hemingway. 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest