Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #33: Arsız gönül sosyalleşmek istiyor.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Mar 04, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #33: Arsız gönül sosyalleşmek istiyor.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 20: Ya yolda kalsan?

Ya yolda kalsan

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 20. bölümünde elektrikli araç motivasyonlar─▒ndan kripto paran─▒n yaratt─▒─č─▒ strese ve yeni mekan tercihlerimize kadar yepyeni ara┼čt─▒rmalar ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketicilerin %66’s─▒ d─▒┼č mekan tercih ediyor!

Metro Türkiye ve NielsenIQ taraf─▒ndan, Ankara, ─░zmir ve ─░stanbul’da; 5 fazda, 3073 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen, Horeca tüketicilerinin beklentilerini ve davran─▒┼člar─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, mü┼čterilerin %66’s─▒ d─▒┼č mekanda yemek yemeyi tercih ediyor. Bununla birlikte, tüketicilerin mekanlardan beklentileri de art─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %54’ü, i┼čletmelerin, so─čuk hava ko┼čullar─▒n─▒ gözeterek, d─▒┼č mekanda ─▒s─▒nma imkân─▒ sa─člamas─▒na önem veriyor. 

 

Pandemi sürecinde, kad─▒nlar erkeklere göre daha temkinli!

New York Üniversitesi ve Yale Üniversitesi taraf─▒ndan yürütülen, pandemi sürecinde kad─▒n-erkek davran─▒┼č farkl─▒l─▒klar─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rmada, kad─▒nlar─▒n, erkeklere göre pandemi sürecinde daha temkinli davrand─▒─č─▒ sonucuna ula┼č─▒ld─▒. 800 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čen; sosyal mesafe, hijyen ve maske takma gibi önlemleri inceleyen ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, kad─▒nlar─▒n bu önlemleri erkeklere k─▒yasla daha fazla önemsedi─či ortaya ç─▒kt─▒. Ara┼čt─▒rmaya göre, olu┼čan farkl─▒l─▒klar─▒n sebeplerinden biri kad─▒nlar─▒n, erkeklere oranla t─▒p uzmanlar─▒n─▒ daha dikkatli dinliyor olu┼ču.

 

─░nternet bankac─▒l─▒─č─▒ revaçta, siber tehditler tüketici güvenini k─▒r─▒yor.

ESET ve FinTech’in, 5 ülkede 10.000’den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin çevrim içi al─▒┼čveri┼č deneyimlerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, tüketicilerin %61’inin, pandemi sürecinde daha fazla çevrim içi al─▒┼čveri┼č yapt─▒─č─▒; bu oran─▒n, 25-34 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki tüketicilerde %70’i buldu─ču ortaya ç─▒kt─▒. Ara┼čt─▒rman─▒n ele ald─▒─č─▒ konulardan bir di─čeri ise, revaçta olan internet bankac─▒l─▒─č─▒ ve tüketici güveni. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, tüketiciler internet bankac─▒l─▒─č─▒n─▒ benimsiyor olsa da siber tehditlerin, güvensizlik yaratt─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %83’ü bankac─▒l─▒k i┼člemlerini çevrim içi ortamda gerçekle┼čtiriyor ancak kendini güvende hisseden tüketicilerin oran─▒ %39.

 

Baby Boomers, tan─▒d─▒k ve rahat al─▒┼čveri┼č deneyimi istiyor!

eShopWorld taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma tüketicilerin, ya┼ča ba─čl─▒ de─či┼čen, küresel e-ticaret deneyimlerindeki farkl─▒ öncelik ve beklentilerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, Baby Boomers jenerasyonu, tan─▒d─▒k ve rahat bir al─▒┼čveri┼č deneyimi bulabilecekleri pazar yerlerini tercih ediyor. Yerel dil ve para birimi kullan─▒m─▒ gibi temel uygulamalar, Baby Boomers için öncelik olurken; genç jenerasyon ise, ┼ču anda sat─▒n al, daha sonra öde seçenekleri veya mü┼čteri de─čerlendirmeleri gibi faktörleri göz önünde bulundurma e─čiliminde. Farkl─▒ beklentilerin yan─▒nda, ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ortak seçimlerden biri ise giyim kategorisinin, her iki jenerasyon için de en popüler ürün kategorisi olmas─▒.

 

Marka de─čeri, tüketicinin seçimlerinde önemli rol oynuyor!

Vrity’nin 1000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, sosyal medyadaki tüketici duyarl─▒l─▒─č─▒n─▒ yorumlamak amac─▒ ile yapay zeka kullan─▒larak yürütüldü. Ara┼čt─▒rma, marka de─čerlerinin, tüketici tercihlerinde giderek belirleyici bir faktör haline geldi─čini gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %82'si kendileri için önemli olan bir amac─▒ destekleyen bir markaya “premium” ücret ödeyece─čini; %43'ü bu markay─▒ desteklemek için iki kat daha fazla ödeyece─čini dile getirdi. Ankete kat─▒lanlar─▒n %55’i bir y─▒l öncesine k─▒yasla, marka de─čerlerine daha fazla önem verdiklerini; %37'si ise sosyal konularda sessiz kalan baz─▒ markalardan sat─▒n almay─▒ tercih etmedi─čini söyledi.

 

 

#─░lginç Bilgi    

─░spanya'n─▒n ulusal mar┼č─▒nda (Marcha Real) hiç söz bulunmuyor.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest