Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #32: Ya yolda kalsan?

Feb 28, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #32: Ya yolda kalsan?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 19: Orda, bir kahveci var uzakta.

Orda bir kahveci var uzakta

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 19. bölümünde, Çin mallar─▒na olan a┼čk─▒m─▒z─▒n yükseli┼činden, Kimola’n─▒n blogunda da yay─▒nlad─▒─č─▒ pandemide özlenen aktivitelere kadar yepyeni ara┼čt─▒rmalar ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %62’si kullan─▒c─▒ yorumlar─▒n─▒ baz al─▒yor!

Salsify’─▒n Tüketici Ara┼čt─▒rma Raporu’nun sonuçlar─▒, tüketicilerin internette bir markay─▒ tercih etme karar─▒nda etkili olan unsurlar─▒ ortaya koydu. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %62’si kullan─▒c─▒ yorumlar─▒n─▒; %40’─▒ ürün görsellerini; %38’i ürün de─čerlendirme puanlar─▒n─▒; %36’s─▒ ürün bilgilerini; %25’i 360-derece ürün incelemesini baz al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, yüksek kaliteli görselin ve detayl─▒ aç─▒klaman─▒n, tüketicilerin çevrimiçi bir ürüne güvenmelerini sa─člayan en önemli üç faktörden biri oldu─ču. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %31’i, ürün bilgilerinin eksik olmas─▒n─▒n, ürünü almay─▒ engelleyen en önemli etken oldu─čunu dile getirdi.

 

Görüntülü görü┼čmeler, çal─▒┼čanlar─▒ y─▒prat─▒yor!

Robert Half’─▒n gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, görüntülü görü┼čmeler çal─▒┼čanlar─▒ y─▒prat─▒yor. Kat─▒l─▒mc─▒lar, i┼č günlerinin %30’unu i┼č ba─člant─▒lar─▒ veya meslekta┼člar─▒ ile kamera kar┼č─▒s─▒nda geçirdiklerini belirtti. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %38'i, pandeminin ba┼člang─▒c─▒ndan bu yana görüntülü görü┼čme yorgunlu─ču ya┼čad─▒─č─▒n─▒; %24'ü sanal toplant─▒lar─▒ verimsiz ve yorucu buldu─čunu ve e-posta veya telefon gibi di─čer kanallar arac─▒l─▒─č─▒yla ileti┼čim kurmay─▒ tercih etti─čini belirtti. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden bir di─čeri ise video konferanstan b─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirten kad─▒nlar─▒n oran─▒n─▒n %47 olurken, erkeklerin oran─▒n─▒n %32 olmas─▒.

 

Tüketicinin Elektrikli Araç Motivasyonlar─▒: Sessiz, Çevre Dostu ve Ekonomik.

Arabam.com’un 6912 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či elektrikli araç kullan─▒m─▒n─▒ ele alan ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, elektrikli araba tercih etmek istedi─čini belirten tüketicilerin oran─▒ %66 iken, tercih etmek istemedi─čini belirten tüketicilerin oran─▒ %34. Tercih etmek istedi─čini belirten tüketicilerin karar─▒ndaki önemli etkenler sessiz çal─▒┼čmas─▒, ekonomik ve çevre dostu olmas─▒. Tercih etmek istemedi─čini belirten tüketicilerin ise, karar─▒ndaki en büyük etken ┼čarj ünitelerinin yayg─▒n olmamas─▒.

 

Emoji kullan─▒m─▒ duygusal ileti┼čimi etkiliyor!

Ottawa Üniversitesi Psikoloji Bölümü ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒ taraf─▒ndan yap─▒lan yeni bir ara┼čt─▒rmaya göre, emoji kullan─▒m─▒ duygusal ileti┼čimi etkiliyor. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lara çe┼čitli cümle-emoji kombinasyonlar─▒ gösterilerek, kat─▒l─▒mc─▒lardan her mesaj─▒, gönderenin duygusal durumu ve göndereni ne kadar s─▒cak bulduklar─▒ aç─▒s─▒ndan derecelendirmeleri istendi. Ara┼čt─▒rmada elde edilen verilere göre, olumsuz bir mesaj─▒n yan─▒nda olumlu bir emoji kullan─▒ld─▒─č─▒nda gönderenin duygusal durumu olumsuz olarak yorumland─▒. Mesaj─▒n içeri─či olumluyken, yan─▒nda kullan─▒lan emoji olumsuz ise gönderenin duygusal durumu yine olumsuz olarak yorumland─▒. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, olumsuzlu─ča yap─▒lan herhangi bir at─▒f─▒n, yan─▒nda olumu bir etmen bulunsa da; gönderenin duygusal durumunun negatif olarak alg─▒lanmas─▒na sebep oldu─čuna ula┼č─▒ld─▒.

 

Tüketici kripto paradan ┼čikâyetçi!

┼×ikayetvar’─▒n verilerine göre, kripto para ile ilgili ┼čikâyetler 2021 y─▒l─▒nda zirve yapt─▒. 2020 y─▒l─▒n─▒n ayn─▒ dönemine k─▒yasla, 2021 y─▒l─▒n─▒n ┼×ubat ay─▒nda tüketicilerin kripto paradan ┼čikâyet oran─▒ %8616 artt─▒. 2020 y─▒l─▒nda haftal─▒k ortalama tüketici ┼čikâyeti 139 olurken, 2021 y─▒l─▒nda bu say─▒ 1056’y─▒ buldu. Transfer i┼člemlerinin yava┼č gerçekle┼čmesi ve paran─▒n hesaba geçmiyor olu┼ču tüketicilerin en çok ┼čikâyet etti─či konu ba┼čl─▒klar─▒ aras─▒nda yer al─▒yor.

 

Gördü─čüne de─čil, duydu─čuna inan!

Yale Üniversitesi ─░┼čletme Okulu Profesörü Michael Kraus taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, dinleyiciler, duygular─▒, tek ba┼č─▒na sesli ileti┼čim ile daha iyi anl─▒yor. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lara, bir grup arkada┼č─▒n birbirleriyle konu┼čup takma adlar ile alay ettiklerini gösteren k─▒sa içerikler sunuldu. Kat─▒l─▒mc─▒lara üç versiyondan biri verildi: Bir grup videoyu izledi ve dinledi, ikincisi yaln─▒zca etkile┼čimi duydu ve üçüncü grup videoyu yaln─▒zca gördü ancak sesleri duymad─▒. Ard─▒ndan kat─▒l─▒mc─▒lardan, bu arkada┼člar─▒n ya┼čad─▒klar─▒n─▒ ve dü┼čündükleri duygular─▒ 0'dan 8'e kadar bir ölçekte e─člence, utanç veya mutluluk gibi duygular ile derecelendirerek tahmin etmeleri istendi. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, etkile┼čimi yaln─▒zca duyan ancak videoyu izlemeyen ki┼čilerin, arkada┼člar─▒n ne hissetti─čine dair daha do─čru tahminler yapt─▒─č─▒ ortaya ç─▒kt─▒.

 

 

#─░lginç Bilgi    

Comic Sans yaz─▒ tipi ismini çizgi romandan al─▒yor.
Comic Sans yaz─▒ tipi gerçek bir çizgi romandan (Comic Book) geldi. 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest