Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #26: Ya Kampta Yoksan?

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Jan 14, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #26: Ya Kampta Yoksan?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 14: Ben iyiyim de çevrem kötü -┼čimdilik!

Ben iyiyim de çevrem kötü

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 14. bölümünde, Türkiye’nin dizi tercihlerinden, bilgisayarlar─▒n pahal─▒l─▒─č─▒ndan, bizim iyi, çevremizin kötü olmas─▒n─▒ yapay zekan─▒n engelleme ihtimalinden ve ma─čaza ziyaret sebeplerimizden bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Pazarl─▒kta cinsiyet fark ediyor!

Boston ve New York Üniversiteleri Psikoloji departmanlar─▒n─▒n birlikte gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, k─▒zlar─▒n ve erkeklerin pazarl─▒k yöntemleri farkl─▒l─▒k gösteriyor. 4-9 ya┼č aras─▒ndaki 240 çocukla sticker pazarl─▒─č─▒ yap─▒larak gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmada çocuklar─▒n pazarl─▒k davran─▒┼člar─▒ incelenmi┼č ve cinsiyet bazl─▒ davran─▒┼č farkl─▒l─▒─č─▒ ke┼čfedilmi┼č. Ara┼čt─▒rmaya göre, sticker pazarl─▒─č─▒ yapan k─▒z çocuklar─▒, bir erkek sat─▒c─▒ ile pazarl─▒kta kad─▒n bir sat─▒c─▒ya göre daha az talepkâr. Erkek çocuklar─▒n─▒n iste─či ise sat─▒c─▒n─▒n cinsiyetinden etkilenmiyor.

 

Kamp malzemelerine olan ilgi %305 artt─▒!

Iyzico’nun verilerine göre, pandemi süreci, tüketicinin al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒ üzerinde ┼čekillendirici bir etkiye sahip. Verilere göre, 2020 y─▒l─▒nda mobil cihazlardan gerçekle┼čtirilen al─▒┼čveri┼č hacmi 2019’a k─▒yasla art─▒┼č gösterdi ve %55 seviyesine ula┼čt─▒. Masaüstü bilgisayarlardan gerçekle┼čtirilen i┼člem hacmi ise 2019 y─▒l─▒na k─▒yasla gerileyerek %70’ten %67’ye dü┼čtü. Ayr─▒ca, kitap ma─čazalar─▒ ve kamp malzemelerinin, e-ticaret e─čiliminde en fazla art─▒┼č görülen kategoriler oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒. Iyzico’nun verilerine göre kamp malzemelerinde %305; kitap ma─čazalar─▒nda %267 oran─▒nda art─▒┼č gözlemlendi.

 

Çocukluk döneminde hastal─▒k ve strese dikkat!

─░ngiltere’de 30-87 ya┼č aras─▒ 321 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen akademik bir çal─▒┼čma, çocukluktaki olumsuzluklar ve stres ile telomer k─▒salmas─▒ aras─▒nda bir ba─č olabilece─čini ortaya koyuyor. Öte yandan yeti┼čkinlikteki anksiyete bozuklu─ču ile telomer k─▒salmas─▒ aras─▒nda da ba─č bulunuyor. Bu bulgular genel olarak çocukluk ça─č─▒ s─▒k─▒nt─▒lar─▒n─▒n, ya┼čam─▒n ilerleyen döneminin refah─▒ üzerinde önemli bir etkisi olabilece─či görü┼čünü desteklemekte.

 

En yak─▒n arkada┼č─▒yla evlenenler daha mutlu!

Ulusal Ekonomik Ara┼čt─▒rmalar Bürosu’nun (National Bureau of Economic Research) evlilik ve mutluluk aras─▒ndaki ili┼čkiyi ele alan ara┼čt─▒rmas─▒na göre, evlilik, mutlulu─ču beraberinde getiriyor. Ara┼čt─▒rmada yer alan Birle┼čik Krall─▒─č─▒n “Annual Population Survey” verileri, ya┼č gruplar─▒-ya┼čam doyum oran─▒ incelendi─činde, bekar olanlar─▒n hayattan daha az doyum hissetti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma bu bilgiden yola ç─▒karak, evlili─čin orta ya┼č krizine iyi geldi─čine i┼čaret ediyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç bilgilerden bir di─čeri ise, yak─▒n arkada┼č ile evlili─čin; bo┼čanma oran─▒n─▒ %70’in üzerinde azaltt─▒─č─▒ ve evlili─čin ömür boyu sürme ihtimalini artt─▒rd─▒─č─▒.

 

De─či┼čen pandemi ko┼čullar─▒na al─▒┼čmak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %53’üne göre tahmin etti─činden daha zor!

Ford’un bu sene dokuzuncusu gerçekle┼čen “Looking Further” trend ara┼čt─▒rmas─▒, pandemi sürecinde tüketicilerin de─či┼čen al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ konu al─▒yor. 14 ülkede gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %69’u, pandemi etkisinde de─či┼čmekte olan ya┼čam ko┼čullar─▒ndan dolay─▒ bunalm─▒┼č hissediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %53’ü yeni ko┼čullara adapte olman─▒n dü┼čündü─čünden daha zor oldu─čunu dü┼čünüyor. Ayr─▒ca genç ku┼čaklar, de─či┼čen ko┼čullara, ileri ya┼č gruplar─▒na göre adapte olmakta daha çok güçlük çekiyor. Z ku┼ča─č─▒n─▒n %63’ü adapte sürecinin tahmin etti─činden daha zor geçti─čini belirtirken, Baby Boomers ku┼ča─č─▒nda bu oran %42.

 

So─čuk yemekler daha çok yediriyor!

Appetite dergisinde yay─▒nlanan, s─▒cakl─▒─č─▒n, tüketicilerin yiyecek sipari┼či ve sat─▒n alma al─▒┼čkanl─▒─č─▒ üzerine etkisini ele alan ara┼čt─▒rmaya göre; tercih edilen yeme─čin s─▒cak veya so─čuk olu┼ču, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yan sipari┼č ve tamamlay─▒c─▒ at─▒┼čt─▒rmal─▒k seçimini etkiliyor. Ara┼čt─▒rmadaki bulgulara göre, kat─▒l─▒mc─▒lar, so─čuk servis edilen yiyecekleri seçerken daha fazla ek yiyecek seçiyor. Sonuçlar, so─čuk sandviç sipari┼č eden mü┼čterilerin sipari┼čleri ile birlikte bir torba cips, kurabiye ve/veya kalorili içecek gibi bir veya daha fazla tamamlay─▒c─▒ ürün sipari┼č etme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n neredeyse iki kat daha fazla oldu─čunu ortaya koydu.

 

Pandemi, pi┼čmemi┼č yiyeceklere talebi azaltt─▒!

Stop & Shop’un payla┼čt─▒─č─▒ tüketicilerin sat─▒n alma al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ baz alan verilere göre, pandemi süreci ba┼člad─▒─č─▒ndan itibaren daha fazla tüketici, dondurulmu┼č yiyecekler; taze et; deniz ürünleri ve bitki bazl─▒ proteinleri tercih ediyor. Ayr─▒ca haz─▒r sandviçler ve salatalar tüketiciler aras─▒nda daha az popüler hale geldi. Verilere göre, at─▒┼čt─▒rmal─▒klar aras─▒nda humus sat─▒┼člar─▒ yükselirken bir di─čer yükselen kategori ise alkollü içecekler oluyor. Ortaya ç─▒kan ilginç verilerden biri ise maske kullan─▒m─▒na ba─čl─▒ olarak, sak─▒z ve nane ┼čekerlerine olan talebin azalmas─▒.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Lumière karde┼čler, 28 Aral─▒k 1895'te Paris'teki Grand Café'de dünyan─▒n ilk halka aç─▒k film gösterimini gerçekle┼čtirdi.
Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest