Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #27: Yeter ki zombisiz olmasın film.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Jan 21, 2021 - 5 min read
Kimola Bülten #27: Yeter ki zombisiz olmasın film.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 15: Ya kampta yoksan?

Ya kampta yoksan

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n 15. bölümünde, pazarl─▒─č─▒n cinsiyetini, kamp al─▒┼čveri┼člerindeki art─▒┼č─▒, yak─▒n arkada┼č ile evlenmenin harika sonuçlar─▒n─▒ ve so─čuk yiyeceklerin doyurmamas─▒n─▒ konu┼čuyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

COVID'e haz─▒rl─▒kl─▒ysak, sebebi zombi filmleri.

Pensilvanya Eyalet Üniversitesi’ndeki psikoloji profesörü John Johnson ve meslekta┼člar─▒, zombi; uzayl─▒ istilas─▒; k─▒yamet konulu korku filmlerini izleyenlerin, içinde bulundu─čumuz COVID-19 salg─▒n─▒na daha haz─▒r oldu─čunu ortaya koyan bir ara┼čt─▒rma yürüttü. 310 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen, insanlar─▒n pandemiye psikolojik haz─▒rl─▒─č─▒nda, ki┼čili─čin ötesindeki faktörleri belirlemeyi amaçlayan ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lara öncelikle hangi türdeki dizi ve filmlerin hayran─▒ olduklar─▒ soruldu. Sonras─▒nda ise kat─▒l─▒mc─▒lara salg─▒n─▒ konu alan filmlerle ilgili geçmi┼č ve ┼čimdiki deneyimleri ve bu filmlere olan ilgileri soruldu. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, pandemiden önce zombi, uzayl─▒ istilas─▒, k─▒yamet konulu korku filmlerini izleyen kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n, salg─▒n süresince kendini daha haz─▒rl─▒kl─▒ hissetti─či ortaya ç─▒kt─▒.

 

Tüketicinin “içindekiler” ilgisi art─▒yor!

Global Data’n─▒n küresel tüketim ara┼čt─▒rmas─▒na göre, küresel bir salg─▒n─▒n varl─▒─č─▒, tüketicileri daha dikkatli ve sa─čl─▒kl─▒ beslenmeye yöneltiyor. Ayr─▒ca artan fark─▒ndal─▒k ve bilgi eri┼čimi, tüketicilerin, g─▒dalar─▒n içerikleri konusunda daha dikkatli olmalar─▒n─▒ beraberinde getirdi. Ankete kat─▒lan tüketicilerin %54’ü, yiyecek ve içecek ürünlerinin bile┼čenlerine çok daha fazla önem verdi─čini söyledi. Ayr─▒ca tüketicilerin sa─čl─▒k faktörünü gözeterek en çok kaç─▒nd─▒─č─▒ üç g─▒da maddesi tuz, ya─č ve ┼čeker. Tüketicilerin %47’si ┼čeker al─▒m─▒n─▒, %43’ü ya─č al─▒m─▒n─▒, %37’si ise tuz al─▒m─▒n─▒ azaltt─▒─č─▒n─▒ belirtti.

 

Var m─▒ ev gibisi?

Hunter’─▒n gerçekle┼čtirdi─či evde pi┼čirme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Amerika’daki kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %71’i pandemi sonras─▒nda da evde pi┼čirmeye devam edece─čini belirtti. Ara┼čt─▒rmaya göre, evde yeme al─▒┼čkanl─▒─č─▒, evdekilerin mutfaktaki güveninin artmas─▒n─▒n yan─▒ s─▒ra ekonomik, sa─čl─▒k ve olumlu hissetme gibi motivasyonlara ba─čl─▒ olarak art─▒┼č gösteriyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n, %67’si para biriktirmeyi kolayla┼čt─▒rd─▒─č─▒ için; %56’s─▒ daha sa─čl─▒kl─▒ oldu─ču için; %56’s─▒ ise daha iyi hissettikleri için evde yeme al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒n pandemi sonras─▒nda da devam edece─čini belirtti. Ayr─▒ca, daha az yeme─čin israf ediliyor olmas─▒ da tüketicilerin evde pi┼čirme motivasyonlar─▒n─▒ artt─▒ran faktörler aras─▒nda yer al─▒yor.

 

Öfkeyle kalk, yan─▒lg─▒yla otur!

Framingham State Üniversitesi’nde, Michael Greenstein taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmada, 79 kat─▒l─▒mc─▒, “Hayat─▒n─▒z─▒ Savunmak” filminin 8 dakikal─▒k bir bölümünü izledi. Kat─▒l─▒mc─▒lar daha sonra film hakk─▒nda yanl─▒┼č bilgiler içeren k─▒sa bir testi tamamlad─▒lar. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, öfkenin filmde gerçekte var olan ayr─▒nt─▒lar─▒ tan─▒ma yetene─čini bozmad─▒─č─▒ ancak öfke durumunda olanlar─▒n, tarafs─▒z durumdakilere göre yanl─▒┼č bilgilere daha duyarl─▒ oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒. Ara┼čt─▒rmac─▒lar ayr─▒ca, öfke durumundaki kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n, an─▒lar─▒n─▒n do─črulu─čuna daha fazla güvenme e─čiliminde olduklar─▒n─▒ buldular. Ancak kat─▒l─▒mc─▒lar aras─▒nda artan bu güven, azalan do─črulukla ili┼čkilendirildi.

 

Asya-Pasifik bölgesindeki tüketicilerin %71’i alkol tüketimini azaltt─▒.

Global Data taraf─▒ndan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmaya göre, Asya-Pasifik bölgesindeki Teetotalizm e─čilimlerinin yayg─▒n hale gelmesi ile, bölgedeki alkol tüketiminde büyük ölçüde azalma görülüyor. Global Data’n─▒n verileri, Asya-Pasifik bölgesinde, 2020’nin A─čustos ay─▒nda, tüketicilerin %71’inin daha az alkol tüketti─čini gösteriyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %20’si ise alkolü tamamen hayat─▒ndan ç─▒kard─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Tüketicilerin, fiziksel ve zihinsel sa─čl─▒kla ilgili endi┼čeleri, alkolden uzakla┼čmalar─▒n─▒n önde gelen sebepleri aras─▒nda yer al─▒yor.

 

“Karanl─▒k ki┼čilikler”in gözünden pandemi.

Mississippi Üniversitesi taraf─▒ndan, Amerika’da 18-78 ya┼č aras─▒ndaki 402 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, “karanl─▒k” ki┼čilik özelliklerine sahip insanlar─▒n, COVID-19’a tepki verme biçiminde belirgin farkl─▒l─▒klar oldu─čunu ortaya koydu. Çevrim içi ortamda gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar, pandemi s─▒ras─▒ndaki duygular─▒, dü┼čünceleri ve davran─▒┼člar─▒ hakk─▒nda bir ankete yan─▒t verdiler. Dirty Dozen test yöntemi ve sadist ki┼čilik de─čerlendirme testi kullan─▒larak yap─▒lan de─čerlendirmeler sonucunda ilginç sonuçlar ortaya ç─▒kt─▒. Ara┼čt─▒rma, narsisistik özelliklere sahip insanlar─▒n, pandemiyle birlikte gelen sosyal karga┼čadan olumsuz etkilendi─čini; daha antisosyal özelliklere (psikopati ve sadizm) sahip bireylerin, salg─▒n─▒n getirdi─či olumsuzluklardan daha az etkilendi─čini ortaya koydu. 

 

Tüketicinin Whatsapp’e güveni azal─▒yor.

DORinsight’─▒n, Türkiye’de veri güvenli─čine yakla┼č─▒m─▒ ele alan, çevrim içi ortamda 3180 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %47’si, Whatsapp’in 4 Ocak tarihinde kullan─▒c─▒lar─▒ ile payla┼čt─▒─č─▒ yeni kullan─▒c─▒ sözle┼čmesini kabul etti─či takdirde, ki┼čisel verilerinin ihlal edilece─čini; %26’s─▒ hareketlerinin izlenece─čini; %22’si sosyal medyada sat─▒┼č yapmak için verilerinin kullan─▒laca─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %15’i ise yeni kullan─▒c─▒ sözle┼čmesini kabul etmenin herhangi bir veri ihlaline sebep olmayaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. 

 

Genç tüketici parlamak istiyor!

Natural Diamond Council taraf─▒ndan yap─▒lan ve çevrim içi ortamda, 18-39 ya┼č aras─▒ndaki 5000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, p─▒rlanta tak─▒lar─▒n, genç tüketiciler aras─▒nda en çok arzu edilen lüks mal olarak öne ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Tatiller, p─▒rlanta tak─▒lar─▒n önünde görülen tek lüks harcama olarak belirtiliyor. Ayr─▒ca al─▒c─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %25'i, özel bir durum için de─čil, "öylesine" bir elmas mücevher ald─▒─č─▒n─▒ dile getiriyor. Fakat sat─▒n al─▒m nedenlerinin %89'unun özel bir gün oldu─ču ortaya ç─▒k─▒yor. Ni┼čan veya dü─čün için alanlar, al─▒c─▒lar─▒n %25'ini olu┼čtururken; do─čum günleri, sevgililer günü gibi y─▒ll─▒k etkinliklerde alanlar %72'sini; do─čum sonras─▒nda veya i┼č kutlamas─▒ gibi özel durumlarda alanlar ise bu al─▒c─▒lar─▒n %17'sini olu┼čturuyor. Ankete kat─▒lanlar─▒n %37’si önümüzdeki 12 ay içinde kaliteli mücevher almay─▒ planlad─▒klar─▒n─▒; %27’si ise almay─▒ dü┼čündüklerini belirtiyor.

 

 

#─░lginç Bilgi       

Kahve dükkânlar─▒ yarat─▒c─▒l─▒─č─▒m─▒z─▒ tetikliyor!
Ara┼čt─▒rmalar, kahve dükkânlar─▒ndaki uyar─▒c─▒lar─▒n, o yerleri çal─▒┼čmak için etkili ortamlar haline getirdi─čini gösteriyor. Gürültü, s─▒radan kalabal─▒klar ve görsel çe┼čitlili─čin birle┼čimi, en keskin ve en yarat─▒c─▒ olmam─▒za yard─▒mc─▒ olacak do─čru miktarda dikkat da─č─▒t─▒c─▒y─▒ bizlere sa─čl─▒yor.
Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest