Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #28: Yarın olmaz şimdi. Hemen şimdi şimdi.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Jan 28, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #28: Yarın olmaz şimdi. Hemen şimdi şimdi.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Yak─▒nlar─▒ pandemi kurallar─▒na dikkat edenler, kurallar─▒ daha etkili uyguluyor.

British Journal of Psychology’de yay─▒nlanan, 114 ülkede, 6600 kat─▒l─▒mc─▒n─▒n yorumlar─▒ incelenerek gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, COVID-19 sürecinde, ortak de─čerleri payla┼čan aile ve arkada┼člar─▒n, güvenlik önlemlerinin benimsenmesinde ve uygulanmas─▒nda önemli bir rolü bulunuyor. Ara┼čt─▒rmaya göre bireyler savunmas─▒z hissetti─činde veya kendilerince ikna olabildiklerinde, pandemi kurallar─▒na uymayabiliyor. Ancak yak─▒nlar─▒ kurallara uyan bireyler, kurallar─▒ uygulama konusunda daha dikkatli ve bilinçli davran─▒yor. Bu da sosyal etkinin, pandemi sürecindeki varl─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ayn─▒ ┼čekilde, ülkelerine ba─čl─▒l─▒k gösteren bireylerin de yasaklar─▒ ve k─▒s─▒tlamalar─▒ daha s─▒k─▒ uygulad─▒─č─▒ ortaya ç─▒k─▒yor.

 

Türkiye güvenmiyor.

Ipsos’un 24 ülke ve 17.500 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či, tüketici güven endeksi çal─▒┼čmas─▒n─▒n sonuçlar─▒na göre, Türkiye, 100 üzerinden 31.7 puan ile, tüketici güveninin en dü┼čük oldu─ču ülke. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketici güveninin 100 üzerinden 50 puan─▒ a┼čt─▒─č─▒ 7 ülke bulunuyor. Çin 74.1 puan ile ilk s─▒rada yer al─▒yor. Suudi Arabistan 62.8 puan ile ikinci s─▒rada; ─░sveç ise 54.5 puan ile üçüncü s─▒rada yer al─▒yor. 100 üzerinden 35 puan─▒n alt─▒nda kalan ülkeler ise, 34.9 puan ile Rusya; 33.9 puan ile Güney Afrika; 33.5 puan ile ─░spanya ve 31.7 puan ile Türkiye.

 

"Sen"siz olmaz!

Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu profesörü Jonah Berger ve York Üniversitesi ─░┼čletme Okulu profesörü Grant Packard taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen, “Thinking of You: How Second-person Pronouns Shape Cultural Success” adl─▒ ara┼čt─▒rma, popüler olan ┼čark─▒lar─▒n, “sen” kelimesi ile ba─člant─▒l─▒ oldu─čunu ortaya koyuyor. ┼×ark─▒larda tür, süre, sanatç─▒, ve içinde geçen kelime gruplar─▒ gibi de─či┼čkenlerin incelendi─či çal─▒┼čma, ayn─▒ zamanda belli zamirlerin kullan─▒m─▒ ile popülerlik ili┼čkisini de ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n en dikkat çeken ç─▒kt─▒s─▒ ise, popüler olan ┼čark─▒lar─▒n içinde “sen” kelimesinin daha s─▒k geçti─či. Bu ┼čark─▒lar─▒n daha popüler olmas─▒n─▒n alt─▒nda yatan neden ise, insanlar─▒n bu ┼čark─▒lar ile kendilerini daha çok ba─čda┼čt─▒rabilmesi.

 

Tüketicinin gözünden "─░yi bir dijital deneyim"

Contentsqare, CommerceNext ve BizRight Insights’─▒n, 1030 Amerikal─▒ tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či, tüketicilerin gözünde iyi bir dijital deneyimi olu┼čturan etmenleri ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, kolay gezinim; fiyat ve promosyondan sonra, tüketicilerin gözündeki en önemli faktör. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %42’si, kolay gezinimin önceli─či oldu─čunu; %22’si ise ödemenin kolay olmas─▒n─▒n önemli bir faktör oldu─čunu dile getirdi. 

 

Hindistan'da yeniden aç─▒l─▒┼č dönemi!

Deloitte’in, Hint tüketicilerin davran─▒┼člar─▒n─▒ ve pandemi sürecinin ard─▒ndan gelen iyile┼čme sürecini ele alan verilerine göre, Hindistan’daki tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒ yeniden ┼čekilleniyor. Deloitte’in verileri, iyile┼čme ve yeniden aç─▒l─▒┼č a┼čamalar─▒n─▒n, tüketici harcamalar─▒n─▒n üzerinde yönlendirici bir etkiye sahip oldu─čunu ortaya koyuyor. Market ve ev harcamalar─▒ Hint tüketiciler için hâlâ öncelikken, ilaç ve sa─čl─▒k hizmetleri için yap─▒lan harcamalarda dü┼čü┼č gözlemlendi. Ayr─▒ca daha fazla Hint tüketici k─▒yafet ve ayakkab─▒ almak için ma─čazalarda s─▒raya giriyor.

 

Tüketicinin önceli─či h─▒zl─▒ teslimat!

Dunnhomby’nin, 10.000’den fazla Amerikal─▒ tüketicinin kat─▒l─▒m─▒ ile, fiyat; kalite; dijitallik; operasyonlar; kolayl─▒k; indirimler; ödüller; bilgiler ve h─▒z faktörleri baz─▒nda gerçekle┼čtirdi─či market zinciri ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Amazon, 2020 y─▒l─▒nda listenin en üstünde yer alan sat─▒c─▒lar “H-E-B” ve “Trader Joe”yu geçti. Ayr─▒ca veriler, tüketicilerin, pandemiden sonra da sürecek bir trend olan, eve h─▒zl─▒ teslimat için can att─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Verilere göre, Amazon’un rahatl─▒k, kolayl─▒k ve zaman tasarrufu sa─člayan dijitaldeki güçlü yönleri, tüketicilerin al─▒┼čveri┼čte Amazon’u seçmesine en büyük katk─▒y─▒ sa─čl─▒yor.

 

Daha az oyuncak, daha çok geli┼čim ve yarat─▒c─▒l─▒k.

Toledo Üniversitesi’nin 18-30 ayl─▒k 36 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či, çevrede bulunan oyuncak say─▒s─▒n─▒n, çocuklar─▒n oyunlar─▒na etkisini ele alan ara┼čt─▒rmada, bir grup çocu─ča 4 oyuncak; di─čer bir gruba ise 16 oyuncak veriliyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, daha az oyuncak, çocuklar─▒n daha sa─čl─▒kl─▒ bir ┼čekilde, daha uzun süre oynamas─▒n─▒ ve daha çok geli┼čmesini sa─člarken, daha çok oyuncak, çocuklar─▒n dikkatinin da─č─▒lmas─▒na ve daha k─▒sa süreli oyun oynamalar─▒na sebep oluyor.

 

Depresyonla ilgili “meme”ler, depresif bireylerin dikkatini daha çok çekiyor!

Scientific Reports’da yay─▒nlanan, klinik düzeyde depresif semptomlar─▒ olan 43 kat─▒l─▒mc─▒ ve depresif olmayan 56 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čen ara┼čt─▒rmaya göre, depresyonla ilgili “meme”ler, depresif belirtileri olan bireylerin dikkatini daha çok çekiyor. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n, yan yana gösterilen nötr ve depresif “meme”lere olan tepkileri incelendi. Eye-tracker ile elde edilen veriler, depresif bireylerin bak─▒┼člar─▒n─▒, depresyonla ilgili “meme”lere daha h─▒zl─▒ yönelttiklerini ve nötr “meme”lere bakmak yerine depresif "meme"lere bakmakla daha fazla zaman harcad─▒klar─▒n─▒ ortaya koydu.

 

Art─▒k dü─čünlerde Bitcoin zaman─▒!

deVere Group'un, 700'den fazla Y ku┼ča─č─▒ kat─▒l─▒mc─▒s─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či Bitcoin ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Y ku┼ča─č─▒n─▒n %67'si Bitcoin'in alt─▒ndan daha güvenilir bir yat─▒r─▒m oldu─čunu dü┼čünüyor. Ayr─▒ca, Bitcoin'i farkl─▒ bir yönden ele alan SimpleMoneyLife taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Bitcoin ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Bitcoin’in algoritmik olarak tercihleri olmasa da, sosyal olarak belli e┼čitsizlikleri beraberinde getiriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, Bitcoin ekosisteminde de erkekler egemen. Ekosistemdeki cinsiyet da─č─▒l─▒m─▒ ele al─▒nd─▒─č─▒nda kad─▒nlar─▒n oran─▒n─▒n sadece %14 oldu─ču görülüyor.

 

#─░lginç Bilgi    

Afantazi: Zihinsel imgeleri görselle┼čtirememe.
Zihinsel imgelerin gönüllü olarak olu┼čturulamamas─▒ ilk olarak 1880'de Francis Galton taraf─▒ndan t─▒p literatüründe tan─▒mlanm─▒┼čt─▒r. Bu rahats─▒zl─▒─ča sahip insanlar, zihin körlü─čü olarak bilinen bir fenomen olan, zihinlerinde sahneleri veya nesneleri hayal etmekte zorluk ya┼čarlar. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest