Kimola Bülten #25: Atanmış değil seçilmiş içgörüler 😎

Jan 07, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #25: Atanmış değil seçilmiş içgörüler 😎

İletişim ve araştırma profesyonelleri için hazırlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekalılar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik araştırmalar ve tüketici verilerinin kullanım dünyası ile ilgili bu haftanın öne çıkan haberleri sizlerle! Haftalık bültenimize abone olmak isterseniz şu linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici araştırmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de şu linkten bize ulaşabilirsiniz.

İçgörülü bir hafta olsun!

 

Kimola'dan Verizekalılar bölüm 13 yayında!

İzoleyim, izole

Araştırma ve iletişim profesyonelleri için Kimola ekibi tarafından hazırlanan 5 dakikalık podcast yayınımız Verizekalılar'ın 13. bölümünde; turizm sektöründeki trendlerden, lahmacunun şampiyonluğundan, mobil uygulamalardan ve iyiliksever Türk halkından bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler şuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler şuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler şuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise şuraya

Araştırma ve Veri Dünyasında Bu Haftanın Öne Çıkanları

Pandemi komedisiz çekilmiyor

Xsights Araştırma ve Danışmanlık’ın gerçekleştirdiği, 2020 yılında Türkiye’nin dizi trendleri araştırmasına göre, dizi izleme alışkanlıkları arasında en çok tercih edilen %85 ile TV’de yayın saatinde izlemek. Bu oranı %37 ile Youtube’dan izleme ve %17 ile ücretli TV hizmetinden yararlanarak izleme takip ediyor. Araştırmaya göre, en çok tercih edilen dizi türü de, TV’de en çok görmek istenilen dizi türü de komedi! Katılımcıların %25’i takip ettikleri dizi türü olarak komedi yanıtını verirken, %19’u dram yanıtını verdi. TV’de en çok görmek istedikleri dizi türüne ise, katılımcıların %55’i komedi, %36’sı polisiye yanıtını verdi.

 

Pandemiyle birlikte bilgisayar satışları

GfK’nın verilerine göre, pandemi Türkiye’deki bilgisayar teknolojileri satışlarını olumlu yönde etkiledi. Pandeminin beraberinde getirdiği uzaktan eğitim ve evden çalışma koşulları, tüketicilerin teknolojiye yönelik ihtiyaçlarını arttırarak bilgisayar teknolojilerindeki büyümeyi hızlandırdı. Ocak ve Eylül ayları arasındaki süreyi kapsayan süreçte, 2019 yılının aynı dönemine kıyasla, bilgisayar teknolojilerindeki satışlar %107.2 arttı. 2019 yılının Ocak-Eylül dönemine kıyasla 2020 yılının aynı döneminde masaüstü ve dizüstü bilgisayarların satışında %81.7 oranında artış gözlemlendi.

 

Ericsson’dan 2030 yılı trendleri

Ericsson, tüketicilerin; önümüzdeki on yıl boyunca, bağlantılı akıllı cihazların günlük yaşamda üstlenmesini beklediği rolleri ana hatlarıyla ortaya koydu. Ericsson’un araştırmasına göre, tüketicilerin %82’si, akıllı cihazların diğer cihazlarla veri paylaşarak kendilerini aşırı hava koşulları konusunda uyaracağına inanıyor. Sanal asistan kullanıcılarının %46’sı, 2030 yılına kadar yapay zeka cihazlarının kanunen ne yaptıklarını açıklamaları gerekeceğini söylüyor. Ayrıca 2030'a kadar, bağlantı sorunlarının ortadan kalkacağı tüketiciler tarafından öngörülüyor. Akıllı sinyal bulucular, tüketicilerin yüzde 83'üne göre kalabalık alanlarda bile optimum bağlantı kapsama alanına sahip noktalara yönlendirebilecek. Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç bilgilerden biri ise her 10 kişiden 7'sinin, arkadaş çevrelerini yapay zekanın belirleyeceğine inanıyor olması.

 

Tüketici mağazadan vazgeçmiyor

Raydiant’ın Amerika'da 1000 katılımcı ile gerçekleştirdiği, tüketicilerin gelişen çevrimiçi ve çevrimdışı alışveriş alışkanlıkanlıkları araştırmasına göre, katılımcıların %46’sı çevrimiçi alışveriş yerine bizzat mağazadan yapmayı tercih ediyor. Katılımcıların %33’ü mağazadan alışverişi tercih etme sebebinin ürünlerle dokunarak ve inceleyerek etkileşime geçmek olduğunu dile getirirken; %26’sı fiziksel olarak mağazanın içinde bulunmanın sağladığı alışveriş deneyiminden keyif almak olduğunu; %13’ü ise ürünleri gecikmeden teslim alabilmek olduğunu dile getirdi.

 

Tüketici davranışlarında öne çıkanlar

Globe Scan’in CEO’su Chris Coulter ve Sustainable Brands- Brands For Good’un başkan yardımcısı Etienne White, sürdürülebilirlik ile ilgili tüketici davranışları hakkında öne çıkanları açıkladı. Chris Coulter, dünyanın dört bir yanındaki tüketicilerin %46'sının "Benim için iyi olan, çevre için çoğu zaman iyi değildir" ifadesini kullandığını belirtti. Etienne White ise tüketicilere "Her zaman veya sıklıkla gezegeni, insanlarını ve kaynaklarını koruyacak şekilde davranır mısınız?" sorusu yöneltildiğinde, 18-24 yaş aralığındakilerin %34'ü her zaman ve sıklıkla gezegeni, insanlarını ve kaynaklarını koruyacak şekilde davrandığını belirtiyor. 25-34 yaş aralığındakilerde bu oran %39, 35-44 yaş grubunda ise %45. Verilere göre, yaşla beraber çevreye duyarlılık kademeli olarak artıyor.

 
 

İlginç Bilgiler     

Kediniz size mesafeli yaklaşıyorsa, size alerjisi olabilir.
American Veterinary Medical Association'a tavsiyelerde bulunan veteriner dahiliyeci Sandy Willis, kedilerin bir alerjenle etkileşime girmesi durumunda alerjik reaksiyon gösterdiğini ve insanların da, nadir de olsa bu alerjiyi tetikleyebildiğini ortaya koymuş.  Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest