Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #25: Atanmış değil seçilmiş içgörüler 😎

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Jan 07, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #25: Atanmış değil seçilmiş içgörüler 😎

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: ─░zoleyim, izole!: Verizekal─▒lar Bölüm 13 yay─▒nda!

─░zoleyim, izole

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 13. bölümünde; turizm sektöründeki trendlerden, lahmacunun ┼čampiyonlu─čundan, mobil uygulamalardan ve iyiliksever Türk halk─▒ndan bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Pandemi komedisiz çekilmiyor!

Xsights Ara┼čt─▒rma ve Dan─▒┼čmanl─▒k’─▒n gerçekle┼čtirdi─či, 2020 y─▒l─▒nda Türkiye’nin dizi trendleri ara┼čt─▒rmas─▒na göre, dizi izleme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ aras─▒nda en çok tercih edilen %85 ile TV’de yay─▒n saatinde izlemek. Bu oran─▒ %37 ile Youtube’dan izleme ve %17 ile ücretli TV hizmetinden yararlanarak izleme takip ediyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, en çok tercih edilen dizi türü de, TV’de en çok görmek istenilen dizi türü de komedi! Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %25’i takip ettikleri dizi türü olarak komedi yan─▒t─▒n─▒ verirken, %19’u dram yan─▒t─▒n─▒ verdi. TV’de en çok görmek istedikleri dizi türüne ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %55’i komedi, %36’s─▒ polisiye yan─▒t─▒n─▒ verdi.

 

Pandemiyle birlikte bilgisayar sat─▒┼člar─▒nda %107 art─▒┼č

GfK’n─▒n verilerine göre, pandemi Türkiye’deki bilgisayar teknolojileri sat─▒┼člar─▒n─▒ olumlu yönde etkiledi. Pandeminin beraberinde getirdi─či uzaktan e─čitim ve evden çal─▒┼čma ko┼čullar─▒, tüketicilerin teknolojiye yönelik ihtiyaçlar─▒n─▒ artt─▒rarak bilgisayar teknolojilerindeki büyümeyi h─▒zland─▒rd─▒. Ocak ve Eylül aylar─▒ aras─▒ndaki süreyi kapsayan süreçte, 2019 y─▒l─▒n─▒n ayn─▒ dönemine k─▒yasla, bilgisayar teknolojilerindeki sat─▒┼člar %107.2 artt─▒. 2019 y─▒l─▒n─▒n Ocak-Eylül dönemine k─▒yasla 2020 y─▒l─▒n─▒n ayn─▒ döneminde masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar─▒n sat─▒┼č─▒nda %81.7 oran─▒nda art─▒┼č gözlemlendi.

 

Ericsson’dan 2030 y─▒l─▒ trendleri: Ba─člant─▒l─▒ ak─▒ll─▒ cihazlar

Ericsson, tüketicilerin; önümüzdeki on y─▒l boyunca, ba─člant─▒l─▒ ak─▒ll─▒ cihazlar─▒n günlük ya┼čamda üstlenmesini bekledi─či rolleri ana hatlar─▒yla ortaya koydu. Ericsson’un ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %82’si, ak─▒ll─▒ cihazlar─▒n di─čer cihazlarla veri payla┼čarak kendilerini a┼č─▒r─▒ hava ko┼čullar─▒ konusunda uyaraca─č─▒na inan─▒yor. Sanal asistan kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n %46’s─▒, 2030 y─▒l─▒na kadar yapay zeka cihazlar─▒n─▒n kanunen ne yapt─▒klar─▒n─▒ aç─▒klamalar─▒ gerekece─čini söylüyor. Ayr─▒ca 2030'a kadar, ba─člant─▒ sorunlar─▒n─▒n ortadan kalkaca─č─▒ tüketiciler taraf─▒ndan öngörülüyor. Ak─▒ll─▒ sinyal bulucular, tüketicilerin yüzde 83'üne göre kalabal─▒k alanlarda bile optimum ba─člant─▒ kapsama alan─▒na sahip noktalara yönlendirebilecek. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç bilgilerden biri ise her 10 ki┼čiden 7'sinin, arkada┼č çevrelerini yapay zekan─▒n belirleyece─čine inan─▒yor olmas─▒.

 

Tüketici ma─čazadan vazgeçmiyor!

Raydiant’─▒n Amerika'da 1000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či, tüketicilerin geli┼čen çevrimiçi ve çevrimd─▒┼č─▒ al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒kanl─▒klar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %46’s─▒ çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yerine bizzat ma─čazadan yapmay─▒ tercih ediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %33’ü ma─čazadan al─▒┼čveri┼či tercih etme sebebinin ürünlerle dokunarak ve inceleyerek etkile┼čime geçmek oldu─čunu dile getirirken; %26’s─▒ fiziksel olarak ma─čazan─▒n içinde bulunman─▒n sa─člad─▒─č─▒ al─▒┼čveri┼č deneyiminden keyif almak oldu─čunu; %13’ü ise ürünleri gecikmeden teslim alabilmek oldu─čunu dile getirdi.

 

“Benim için iyi olan, çevre için de─čil!”

Globe Scan’in CEO’su Chris Coulter ve Sustainable Brands- Brands For Good’un ba┼čkan yard─▒mc─▒s─▒ Etienne White, sürdürülebilirlik ile ilgili tüketici davran─▒┼člar─▒ hakk─▒nda öne ç─▒kanlar─▒ aç─▒klad─▒. Chris Coulter, dünyan─▒n dört bir yan─▒ndaki tüketicilerin %46's─▒n─▒n "Benim için iyi olan, çevre için ço─ču zaman iyi de─čildir" ifadesini kulland─▒─č─▒n─▒ belirtti. Etienne White ise tüketicilere "Her zaman veya s─▒kl─▒kla gezegeni, insanlar─▒n─▒ ve kaynaklar─▒n─▒ koruyacak ┼čekilde davran─▒r m─▒s─▒n─▒z?" sorusu yöneltildi─činde, 18-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndakilerin %34'ü her zaman ve s─▒kl─▒kla gezegeni, insanlar─▒n─▒ ve kaynaklar─▒n─▒ koruyacak ┼čekilde davrand─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. 25-34 ya┼č aral─▒─č─▒ndakilerde bu oran %39, 35-44 ya┼č grubunda ise %45. Verilere göre, ya┼čla beraber çevreye duyarl─▒l─▒k kademeli olarak art─▒yor.

 
 

#─░lginç Bilgi     

Kediniz size mesafeli yakla┼č─▒yorsa, size alerjisi olabilir.
American Veterinary Medical Association'a tavsiyelerde bulunan veteriner dahiliyeci Sandy Willis, kedilerin bir alerjenle etkile┼čime girmesi durumunda alerjik reaksiyon gösterdi─čini ve insanlar─▒n da, nadir de olsa bu alerjiyi tetikleyebildi─čini ortaya koymu┼č.  Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest