Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #20: Gelinlerin Tatlı Telaşı: Şarjlı Süpürge

Dec 03, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #20: Gelinlerin Tatlı Telaşı: Şarjlı Süpürge

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: "Kutlaman─▒n dü┼čkünü, Zoom kurar k─▒┼č günü": Verizekal─▒lar Bölüm 8 yay─▒nda!

Kutlaman─▒n dü┼čkünü, Zoom kurar k─▒┼č günü

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 8. bölümünde, seyahatseverlerin teknoloji beklentisini, COVID-19’un kad─▒nlara etkilerini, y─▒lba┼č─▒ planlar─▒n─▒, Kas─▒m kampanyalar─▒n─▒ inceliyor ve internetten çikolata sat─▒n alanlara duydu─čumuz hayreti anlat─▒yoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Ipsos ara┼čt─▒rmas─▒: Tüketiciye göre çevrimiçi e─čitim, önümüzdeki be┼č y─▒lda en az yüz yüze e─čitim kadar uygulan─▒r olacak!

Ipsos’un 29 ülkede gerçekle┼čtirdi─či, bundan be┼č y─▒l sonra yüksekö─čretimin nas─▒l yap─▒laca─č─▒ hakk─▒ndaki dü┼čüncelere ─▒┼č─▒k tutan ara┼čt─▒rmas─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n büyük bir k─▒sm─▒ çevrimiçi ve yüz yüze e─čitim ayr─▒m─▒n─▒n kal─▒c─▒ oldu─čunu dü┼čünüyor. Kat─▒lanlar─▒n %72’si çevrimiçi e─čitimin, en az yüz yüze e─čitim kadar uygulan─▒r olaca─č─▒ kan─▒s─▒nda. Ara┼čt─▒rmaya göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %53’ü yüz yüze e─čitimin maliyetine de─čdi─čini dü┼čünürken; %36’s─▒ bu dü┼čünceye kat─▒lm─▒yor.

 

Al─▒┼čveri┼č sürecinin popüler tamamlay─▒c─▒s─▒: Sosyal medya

Coresight Research’ün ABD internet kullan─▒c─▒lar─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n %57’si sosyal medyay─▒ al─▒┼čveri┼č süreçlerinin bir parças─▒ olarak kullan─▒yor. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, al─▒┼čveri┼č sürecinin bir parças─▒ olarak sosyal medyay─▒ kullanan tüketicilerin %76’s─▒ sat─▒n alma sürecindeki zorluktan dolay─▒ bir sat─▒n alma i┼člemini yar─▒da b─▒rakabilece─čini belirtmekte.

 

Güzel görünen yiyecekler, tüketicinin “sa─čl─▒kl─▒” alg─▒s─▒n─▒ etkiliyor mu?

“Journal of Marketing” dergisinde yay─▒nlanan Güney Kaliforniya Üniversitesi’nin g─▒da esteti─či ara┼čt─▒rmas─▒na göre,  estetik gözüken “güzel” yiyecekler, estetik gözükmeyen yiyeceklere k─▒yasla, tüketicide “daha sa─čl─▒kl─▒” ve “daha do─čal” alg─▒s─▒ yarat─▒yor. Ara┼čt─▒rmadaki bir deneyde, kat─▒l─▒mc─▒lara ayn─▒ aç─▒klama ve fiyat ile avokado tostlar─▒ sunuluyor ve kat─▒l─▒mc─▒lardan sa─čl─▒kl─▒l─▒k ve do─čall─▒k aç─▒s─▒ndan de─čerlendirmeleri isteniyor. Ayn─▒ içerik ve fiyatla sunulmas─▒na ra─čmen avokado tostlar─▒ndan dilimlenmi┼č (daha güzel) olan─▒n, ezilmi┼č (daha çirkin) olana göre daha az i┼členmi┼č; daha do─čal ve daha sa─čl─▒kl─▒ alg─▒s─▒ uyand─▒rd─▒─č─▒ saptanm─▒┼č.

 

Çocuklar─▒n TV al─▒┼čkanl─▒klar─▒, ailelerin korkulu rüyas─▒ 

Arizona Üniversitesi’nin ara┼čt─▒rmas─▒na göre çocuklar─▒n─▒n çok fazla televizyon izlemesi, ebeveynleri stres alt─▒nda b─▒rak─▒yor. 2-12 ya┼č aras─▒ çocu─ču olan 433 ebeveyn ile yap─▒lan ara┼čt─▒rma, televizyonda gördü─čü tüketim ürünleri için ailelerine ─▒srar eden çocuklar─▒n ebeveynlerinin daha çok stres ya┼čad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor.

 

Siz de uyuyamayanlardan m─▒s─▒n─▒z?

Ipsos ve Huawei’in Türkiye’de gerçekle┼čtirdi─či uyku ve stres sorunu ara┼čt─▒rmas─▒nda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %22’si uyku konusunda s─▒k─▒nt─▒ çekti─čini dile getirirken; %31’i bu s─▒k─▒nt─▒lar─▒n son aylarda artt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rmadaki di─čer bir önemli veri ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %77’sinin stres alt─▒nda oldu─čunu belirtmesi. Buna ek olarak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n en çok ┼čikayette bulundu─ču konular, %53 ile yorgunluk ve enerjisizlik. %44 ile uyku bozukluklar─▒ en çok söylenen ikinci ┼čikayet. Kat─▒l─▒mc─▒lara, mobil uygulama ve cihazlar─▒n ya┼čad─▒klar─▒ uyku ve stres s─▒k─▒nt─▒lar─▒na sa─člad─▒─č─▒ fayda soruldu─čunda; %50’si uyku düzeninde, %58’i stres seviyesinde olumlu yönde bir etki oldu─čunu belirtti. 

 

Tüketici Kas─▒m ay─▒nda elektroni─če ve ev aletlerine yöneldi!

Teknosa taraf─▒ndan Türkiye’de gerçekle┼čtirilen Kas─▒m ay─▒ al─▒┼čveri┼č ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n verilerine göre, geçen y─▒l─▒n Kas─▒m ay─▒ al─▒┼čveri┼č verilerine k─▒yasla; bu y─▒l en fazla talep gören ürünler oyun konsollar─▒, elektrikli el süpürgeleri, notebook ve tabletler oldu. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, çevrimiçi platformlarda en çok tercih edilen ürünler; ak─▒ll─▒ telefon, ┼čarjl─▒ süpürge, TV, notebook ve tabletler.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest