Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #19: Kutlamanın düşkünü, Zoom kurar kış günü!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Nov 26, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #19: Kutlamanın düşkünü, Zoom kurar kış günü!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

­čÄë Kimola'dan Podcast:  "Bekledim de gelmedin, beni hiç mi sevmedin?": Verizekal─▒lar Bölüm 7 yay─▒nda!

Bekledim de gelmedin, beni hiç mi sevmedin?

Ara┼čt─▒rma ve ─░leti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 7. bölümünde, online modan─▒n yükseli┼čini, gençlerin COVID kaynakl─▒ depresyonunu, tüketicinin "bekleme" alg─▒s─▒ndaki de─či┼čimi konu┼čuyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

COVID-19 döneminde kad─▒na yönelik ┼čiddet pik yapt─▒.

Dünya Bankas─▒ verileri incelendi─činde, pandemi sürecindeki sosyal izolasyon ve k─▒s─▒tlamalar evde geçirilen süreyi artt─▒r─▒rken, kad─▒na yönelik ┼čiddetin de artmas─▒na sebep oluyor. Verilere göre pandemi sürecinde aile içi ┼čiddetteki art─▒┼č en az %25. Baz─▒ ülkelerdeki aile içi ┼čiddet yard─▒m ça─čr─▒lar─▒ 5 kat─▒na ç─▒kt─▒.

 

Kuyruklar─▒ kald─▒r─▒n!

Amadeus’un 6000’den fazla yolcuyla yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmaya göre yolcular─▒n %42’si yolculuk s─▒ras─▒nda yerel salg─▒nlar ve hükümet uygulamalar─▒ hakk─▒nda bilgi veren bir uygulaman─▒n; %42’si ise temass─▒z mobil ödeme seçeneklerinin seyahat güvenli─čini artt─▒raca─č─▒n─▒ belirtti. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmada, yolcular seyahat ile ilgili teknolojiden beklentilerini dile getirdi. Yolcular─▒n %38’i kamusal alandaki kuyruklar─▒n azalt─▒lmas─▒n─▒; %31’i di─čer insanlar ile temas─▒n minimuma indirilmesini; %31’i finansal verilerin ve ki┼čisel bilgilerin korunmas─▒n─▒; %29’u olas─▒ bir gecikmede önceden haber verilmesini ve %28’i ulusal test ve izleme uygulamalar─▒n─▒n do─črulu─čunun ve etkinli─činin sa─članmas─▒n─▒ bekledi─čini belirtti. 

 

Efsane Cuma indirimlerinde tüketici en büyük ilgiyi giyim kategorisine gösteriyor!

Picodi’nin elde etti─či verilere göre tüketicilerin %48’i giyim kategorisinde; %35’i elektronik kategorisinde al─▒┼čveri┼č yapaca─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rmadaki istatiksel harcama verilerine göre, erkeklerin kad─▒nlara göre daha pahal─▒ ürünler tercih etti─či; kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %34’ünün geçen y─▒lki tutar─▒na yak─▒n bir miktarda harcama yapaca─č─▒ sonucuna ula┼č─▒lm─▒┼č.

 

Kutlamalar da sanal!

Kelton Global’─▒n ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Amerikal─▒ tüketicilerin %39’u, Aral─▒k tatillerini sanal ortamda görüntülü sohbet ederek kutlamay─▒ dü┼čünüyor ve Amerikal─▒lar─▒n %21’i Aral─▒k tatillerini ilk defa evde kalarak kutlayacak. Ara┼čt─▒rman─▒n di─čer bir dikkat çekici verisi ise evde kutlama yapmaktan en çok heyecan duyanlar─▒n Y ku┼ča─č─▒ olmas─▒. Ara┼čt─▒rmaya göre Y ku┼ča─č─▒n─▒n %61’i bu sene evde kutlama yapmaktan heyecan duyuyor.

 

KPMG Ara┼čt─▒rmas─▒na göre pandemi, ┼čirketleri teknolojiye yönlendiriyor.

Ara┼čt─▒rmaya göre ┼čirketler pandemi sürecinde dijital dönü┼čüme yöneliyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan yöneticilerin %57’si teknolojik yat─▒r─▒mlar─▒n öncelikli oldu─čunu dile getirse de %59’u bu dönü┼čümü h─▒zland─▒rd─▒─č─▒n─▒ ancak nakit s─▒k─▒nt─▒s─▒n─▒n yat─▒r─▒mlar için engel te┼čkil etti─čini belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca %13’lük k─▒sm─▒ teknolojik yat─▒r─▒mlar─▒n─▒ art─▒rd─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

 

Tüketici Kas─▒m indirimlerini takip ediyor!

14 ülkede gerçekle┼čtirilen Simon-Kucher&Partners ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Türkiye’deki tüketicilerin %97’si Kas─▒m indirimlerini takip ediyor. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre Kas─▒m indirimleri sürecinde tüketicilerin al─▒m iste─či %50 oran─▒n─▒ buluyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču bir di─čer veri ise, tüketicilerin %60’─▒n─▒n al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒─č─▒n─▒n, pandemi sürecinden etkilendi─či.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest