Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #21: Sizin çipte de Windows yüklü mü?

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Dec 10, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #21: Sizin çipte de Windows yüklü mü?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  "Tüketicinin Tatl─▒ Tela┼č─▒": Verizekal─▒lar Bölüm 9 yay─▒nda!

Tüketicinin tatl─▒ tela┼č─▒

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 9. bölümünde online e─čitimden, g─▒da esteti─čine, Türkiye’de uykusuzlu─čun ve stresin artmas─▒ndan, tüketicinin yeni tatl─▒ tela┼č─▒n─▒n süpürgeler olmas─▒na kadar yepyeni ara┼čt─▒rmalar ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Poweapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya

 

­čÄë Kimola’dan Bankalar Ara┼čt─▒rmas─▒: ┼×ubesizlik Özlemi 

Kimola’dan Bankalar Ara┼čt─▒rmas─▒

┼×ube kuyru─čunda saatlerce beklemeler, mü┼čteri hizmetlerine ula┼čamamalar derken, bankalar bu dönemde bizi de kendilerini de çok yordu. Banka mü┼čterilerinin güncel ┼čikayetlerini ve görü┼člerini analiz etti─čimiz sosyal ara┼čt─▒rmam─▒z─▒ okumak için t─▒klay─▒n! Devam─▒n─▒ oku

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

“Baby boomers” ve ya┼čl─▒lar─▒n %46.5’i COVID-19 a┼č─▒s─▒ olmaya s─▒cak bak─▒yor!

PYMNTS’in COVID-19 a┼č─▒s─▒n─▒n tüketicinin dijital ya┼čam tarz─▒ üzerine etkisini ele alan ara┼čt─▒rmas─▒na göre,  Amerikal─▒ tüketicilerin %82’si a┼č─▒yla ilgili bilgi sahibi. Bu tüketicilerin %38’i a┼č─▒ yapt─▒rmay─▒ dü┼čünmedi─čini belirtirken; %38’i kesinlikle yapt─▒rmay─▒ dü┼čündü─čünü belirtti. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, a┼č─▒ olmaya olumlu yakla┼čan tüketicilerin büyük oran─▒n─▒ daha ya┼čl─▒ nesiller olu┼čturuyor. Ara┼čt─▒rma, “baby boomers” ve ya┼čl─▒lar─▒n %47’sinin a┼č─▒ olma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n çok yüksek oldu─čunu ortaya koydu. Ara┼čt─▒rman─▒n en ilginç sonuçlar─▒ndan biri ise, internetten yemek sipari┼či veren tüketicilerin %51’inin a┼č─▒ olmaya olumlu bakt─▒─č─▒.

 

Orta ┼čekerli olsun!

Kahve Dünyas─▒’n─▒n 1200 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či Dünya Türk kahvesi gününe özel, Türk kahvesi tüketimi ara┼čt─▒rmas─▒na göre, pandemi; Türk kahvesi tüketimini artt─▒rd─▒. Ara┼čt─▒rmaya göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %92’si Türk kahvesi tüketiyor. Ayr─▒ca en çok tercih edilen Türk kahvesi: Orta ┼čekerli. Buna ek olarak, düzenli bir Türk kahvesi tüketicisi bir haftada ortalama 8 fincan içiyor ve ortalama 7 dakikada tüketiyor.

 

Akadametre'den "Gri Saçl─▒lar"─▒n tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒

Akadametre’nin 65 ya┼č üzeri tüketicilerin tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ile ilgili gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, 65 ya┼č ve üzeri tüketicilerin %90’─▒n─▒n cep telefonu; %60’─▒n─▒n ak─▒ll─▒ televizyonu var. Ara┼čt─▒rmaya göre, 65 ya┼č üstünün televizyon izleme süresi ortalama 5 saat. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču di─čer bir veri ise, 65 ya┼č üstü tüketicilerin, çevrimiçi al─▒┼čveri┼č kanallar─▒n─▒ kulland─▒─č─▒ kategorilerin toplu market, giyim ve ayakkab─▒/çanta oldu─ču.

 

Pandemi strese iyi geldi!

The Deloitte Global’─▒n Y ku┼ča─č─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, pandemiye ba─čl─▒ olarak, Dünya genelinde Y ku┼ča─č─▒ çal─▒┼čanlar─▒n─▒n yakla┼č─▒k %20’si i┼čsiz kald─▒. Ancak ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ veriye göre, pandemi süreci öncesine k─▒yasla stres seviyesinin artmas─▒ beklenirken, stres seviyesinde bir azalma gözlendi. Pandemi öncesinde sürekli stresli oldu─čunu söyleyen Y ku┼ča─č─▒n─▒n oran─▒ %50 iken pandemi sürecindeki ara┼čt─▒rmada %42’ye dü┼čtü. Z ku┼ča─č─▒nda ise bu oran, %52’den %44’e dü┼čtü.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest