Announcing Our GPT Integration: Transform Customer Reviews into Powerful Marketing

Kimola Bülten #16: Arıyorum gündüz gece.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Nov 05, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #16: Arıyorum gündüz gece.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  "Gen Z’nin Dolu Taraf─▒": Verizekal─▒lar Bölüm 4 yay─▒nda!

Gen Z'nin dolu taraf─▒

Ara┼čt─▒rma ve ─░leti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 4. bölümünde, Facebook’un Gen Z raporundan, Kimola’n─▒n üniversiteli gençler ve mahremiyet üzerine olan ara┼čt─▒rmas─▒ndan, temizlik, turizm ve sigorta sektöründeki de─či┼čimlerden bahsediyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketicinin lüks alg─▒s─▒ de─či┼čiyor!

RDSI’dan, 19 ülkede gerçekle┼čtirilen, COVID-19 sürecinde de─či┼čen tüketici davran─▒┼člar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒ “Brave New World”e göre, tüketicinin lüks markalara olan hayranl─▒─č─▒ yerini güvensizli─če b─▒rakt─▒. Tüketici, topluma geri verme odakl─▒ Robin Hood yakla┼č─▒m─▒n─▒ önemsiyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicinin gündeminde sadele┼čme ve hazc─▒l─▒k kavramlar─▒ yer al─▒yor. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒, kad─▒n tüketicilerin sorumluluk ve ihtiyaçlar─▒n─▒ ön planda tutan markalar─▒n tüketici taraf─▒ndan ilgi gördü─čü ve lüks tüketim markalar─▒na olan alg─▒n─▒n de─či┼čmekte oldu─čunu i┼čaret ediyor.

 

Perakendede tüketici güveni eksiye dü┼čtü!

KPMG’nin 70.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile 12 ülkede yürüttü─čü “Tüketici ve Yeni Gerçeklik Ara┼čt─▒rmas─▒”na göre, tüketicinin perakende sektörüne güveni git gide azal─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, pandemi sürecinde güvenlik ve hijyen eksikli─či tüketicinin hassas noktas─▒. COVID-19 etkisinde de─či┼čen perakende sektörü ara┼čt─▒rmas─▒n─▒n verileri, tüketicinin pandemi öncesine göre %11 daha fazla market harcamas─▒ yapt─▒─č─▒; al─▒┼čveri┼č yapma s─▒kl─▒─č─▒nda %17 azalma oldu─ču ve market d─▒┼č─▒ harcamalar─▒nda %34’lük dü┼čü┼č oldu─ču yönünde. 

 

Tüketici, aramaya inan─▒yor!

Google ve Ipsos’un, Global Perakende al─▒┼čkanl─▒klar─▒ üzerine gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, Türkiye’de tüketicilerin %72’si, seçiminin do─čru oldu─čundan emin olmak için öncesinde internette ara┼čt─▒rma yap─▒p sonra al─▒┼čveri┼č yap─▒yor. Tüketicilerin, al─▒┼čveri┼če ay─▒rd─▒─č─▒ zaman─▒n %60’─▒ internette geçiyor. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre Türkiye’deki tüketicilerin %68’i önceki al─▒┼čveri┼člerine özel promosyon bekliyor.

 

McKinsey&Co. Ara┼čt─▒rmas─▒: COVID gitse de al─▒┼čkanl─▒klar─▒ kal─▒c─▒!

McKinsey & Co.’ nun anketine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %75’i COVID-19 süreci ba┼člad─▒─č─▒ndan beri, yeni al─▒┼čveri┼č al─▒┼čkanl─▒klar─▒ kazand─▒─č─▒n─▒ belirtti. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %40’─▒ yeni bir al─▒┼čveri┼č metodu denedi─čini, %36’s─▒ yeni bir marka denedi─čini ve %33’ü yeni ma─čaza/web sitesi denedi─čini dile getirdi. Ara┼čt─▒rmaya göre, yeni al─▒┼čveri┼č metodu ve yeni marka deneyenlerin %73’ü; yeni ma─čaza/web sitesi deneyenlerin %79’u yeni al─▒┼čkanl─▒klar─▒na devam etmeye niyetli oldu─čunu belirtti.

 

Tüketiciden ödeme kartlar─▒ güven eksikli─či

Eylül ay─▒nda ─░ngiltere'de gerçekle┼čtirilen Nuapay ara┼čt─▒rmas─▒ verileri, ─░ngiltere'deki tüketicilerin kart kullanarak ödeme yapmak konusunda büyük ölçüde bir güven eksikli─či duydu─čunu gösteriyor. Çevrimiçi ödeme yaparken, ödeme bilgilerinin tehlikeye at─▒lmas─▒, tüketicilerin %58’inin en büyük endi┼česi. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, çevrimiçi mal ve hizmet sat─▒n alan tüketicilerin %49’u ödeme bilgilerini sonraki sat─▒n al─▒mlar için kaydetmeyi kabul etmiyor.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest