Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #15: mintax'la canım mintax'la.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Oct 29, 2020 - 2 min read
Kimola Bülten #15: mintax'la canım mintax'la.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  Verizekal─▒lar Bölüm 3 yay─▒nda!

Me─čer ne çok podcast s─▒─čd─▒rm─▒┼čs─▒n hayat─▒na

Ara┼čt─▒rma ve ─░leti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 3. bölümünde podcastlerin yükseli┼čini, pandemide tasarrufun öne ç─▒k─▒┼č─▒n─▒, dijital mecra tercihlerini, beyaz e┼čya sat─▒┼člar─▒n─▒ ve virüsün a┼čka engel olup olmad─▒─č─▒n─▒ konu┼čuyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Facebook'tan Z Jenerasyonu Raporu

Facebook raporuna göre: Avrupa'daki Z jenerasyonu, kendilerini h─▒zl─▒ ö─črenenler olarak tan─▒ml─▒yor. Raporda, Avrupa'daki Z jenerasyonunun kendini içe dönük olarak tan─▒mlamas─▒n─▒n, d─▒┼ča dönük olarak tan─▒mlamas─▒ndan 2 kat daha olas─▒ oldu─čundan bahsediliyor. Z jenerasyonunun %72'si, Instagram'─▒ di─čer ki┼čilerin hikayelerine bakmak için kullan─▒rken; %36's─▒ hikaye yaratmak için kullan─▒yor. 

 

Visa ara┼čt─▒rmas─▒: Sosyal medya uygulamalar─▒ndan yap─▒lan al─▒┼čveri┼č revaçta!

Visa taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan bir tüketici ara┼čt─▒rmas─▒, sosyal medya al─▒┼čveri┼člerindeki art─▒┼č─▒ ortaya koydu. ─░ngilizlerin %17’si al─▒┼čveri┼č yapmak için sosyal medya uygulamalar─▒n─▒ kullan─▒yor, %11’i pandemi süreci ba┼člad─▒─č─▒ndan beri bu ┼čekilde al─▒┼čveri┼č yap─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, sosyal medya uygulamalar─▒ndan yap─▒lan al─▒mlar, son 6 aydaki çevrimiçi al─▒mlar─▒n %26’s─▒n─▒ olu┼čturuyor.

 

─░ç turizm, sektörün yeni trendi!

KPMG ara┼čt─▒rmas─▒na göre tüketicilerin %22’si yurt içi tatile yöneliyor ve ula┼č─▒m tercihini kiral─▒k araç ve trenden yana kullan─▒yorlar. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒na göre, pandemi sürecinde uçak seyahatleri tüketicilerin %23’ü taraf─▒ndan güvenli bulunmuyor.

 

Çevrimiçi sipari┼č revaçta, temizlik ürünlerine talep artt─▒.

Fast-Casual restoran zinciri Chipotle, yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada evden çal─▒┼čma oranlar─▒n─▒n artmas─▒na ba─čl─▒ olarak; üçüncü çeyrekte çevrimiçi sipari┼člerden elde etti─či gelirlerin, yap─▒lan sat─▒┼člar─▒n üç kat─▒ndan fazla artarak, %49’unu temsil etti─čini belirtti. P&G’nin aç─▒klamas─▒na göre, temizlik ürünlerine olan talebin artmas─▒ ile birlikte, son çeyrekte ev bak─▒m ürünlerinin sat─▒┼č─▒ %30’dan fazla artt─▒.

 

Tüketicinin e-ticaret sevdas─▒ bitmiyor!

Tüketicinin davran─▒┼člar─▒, pandemi etkisi ile ┼čekillenirken; Türkiye'de çevrimiçi al─▒┼čveri┼če olan ilgi gün geçtikçe art─▒yor. ─░nternet üzerinden al─▒┼čveri┼č oranlar─▒nda bu y─▒lki %36.5 oran─▒n─▒n gelecek y─▒l %38’i bulaca─č─▒ öngörülüyor. Ayn─▒ zamanda, perakende pazar─▒nda e-ticaretin yerinin %7’den %8’e ç─▒kaca─č─▒ tahmin ediliyor.

 

Pandemi döneminde tüketici birikime yöneldi, sigorta yapt─▒ranlar─▒n oran─▒ %12 artt─▒!

Sabanc─▒ Holding ve AvivaSA’n─▒n yapt─▒─č─▒ salg─▒n sonras─▒ de─či┼čen tüketici davran─▒┼člar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketici birikim yapmaya yöneliyor: Salg─▒n sonras─▒ birikim yapmaya yönelenlerin oran─▒ %12. Bu süreçte, hayat sigortas─▒ olmayanlar─▒n %47’si sa─čl─▒k sigortas─▒ yapt─▒rmay─▒ dü┼čünüyor ve pandemi öncesinde sa─čl─▒k sigortas─▒ yapt─▒ranlar─▒n oran─▒ %40 iken, pandemi sürecinde bu oran %52 oldu.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest