Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #17: Ben kendime bir çokonat alamayacak mıyım?

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Nov 12, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #17: Ben kendime bir çokonat alamayacak mıyım?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: "Yorumlarda bulu┼čal─▒m": Verizekal─▒lar Bölüm 5 yay─▒nda!

Yorumlarda bulu┼čal─▒m

Ara┼čt─▒rma ve ─░leti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 5. bölümünde, tüketicilerin lüks markalardan beklentisini, market al─▒┼čveri┼člerinin hayat─▒m─▒z─▒n odak noktas─▒ haline gelmesini ve tüketicilerin sat─▒n alma sürecinde internetteki yorumlar─▒ okuman─▒n büyük bir yer edindi─čini anlat─▒yoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Yorum yapan tüketici daha mutlu!

Rutgers Üniversitesi ve New York Üniversitesi’nin gerçekle┼čtirdi─či, kullan─▒c─▒ taraf─▒ndan olu┼čturulan içerik ve kullan─▒c─▒ deneyimi ili┼čkisi hakk─▒ndaki ara┼čt─▒rmaya göre, içerik üretmek kullan─▒c─▒ deneyimini iyile┼čtiriyor! Dokuz ara┼čt─▒rmadan olu┼čan sürecin sonunda, devam eden bir deneyimle ilgili içerik olu┼čturdu─čunda; insanlar─▒n deneyimleri ile daha iyi bütünle┼čtikleri ve zaman─▒n daha h─▒zl─▒ geçti─čini hissettikleri ortaya ç─▒km─▒┼č. Ara┼čt─▒rma, tüketicinin içerik olu┼čturmas─▒n─▒n; hem pazarlamac─▒lar hem de tüketiciler için nas─▒l faydal─▒ olabilece─čini ortaya koyuyor.

 

Kötü Yorum > ─░yi Yorum

Journal of Marketing Research’te yay─▒nlanan, 273 ┼čirketin 10 y─▒ll─▒k verilerinin incelendi─či ara┼čt─▒rmaya göre, mü┼čterilerin bir ürün veya hizmetle ilgili dü┼čüncesini dile getirmesi, ┼čirketin hisse bedelini de─či┼čtirebilir. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, ┼čirketin hisse bedelinin de─či┼čmesinde memnuniyetsizli─čin etkisi olumlu yorumlar─▒n iki kat─▒ndan fazla. Mü┼čteri memnuniyetindeki bir birim art─▒┼č, hisse senedi getirilerinde %0.56’l─▒k bir art─▒┼ča sebep olurken; mü┼čteri memnuniyetsizli─čindeki bir birim art─▒┼č, hisse senedi getirilerinde %1.34’lük bir azalmaya sebep oluyor. 

 

Tüketici 2020’yi Kapatman─▒n Derdinde...

Engine Insight’─▒n ara┼čt─▒rmas─▒na göre, Amerika’daki tüketicilerin %85’i tatil hediyelerini ma─čazalardan almay─▒ planl─▒yor ve tüketicilerin %54’ü tatil al─▒┼čveri┼člerine bu y─▒l daha erken ba┼člamay─▒ planlad─▒klar─▒n─▒ dile getiriyor. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %36’s─▒ bu tatil sezonunda ki┼čiselle┼čtirilmi┼č bir hediye almak istiyor. Tüketicilerin %85’i, COVID-19 hakk─▒nda mesaj içermeyen tatil reklamlar─▒n─▒ tercih ediyor.

 

Pandemi sürecinde tüketicinin kurtar─▒c─▒s─▒: At─▒┼čt─▒rmal─▒klar

6292 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen Mondelez International’─▒n ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %88’i salg─▒ndan öncesine k─▒yasla ayn─▒ veya daha fazla at─▒┼čt─▒r─▒yor. Y ku┼ča─č─▒n─▒n %70’i ve pandemi sürecinde evden çal─▒┼čanlar─▒n %67’si at─▒┼čt─▒rmal─▒k yemeyi normal ö─čünlerine tercih ediyor! Öte yandan tüketicilerin %53’ü çocukluk markalar─▒n─▒ tercih etti─čini belirtiyor. Ayr─▒ca yeti┼čkinlerin %64’ü; bedenini, ruhunu ve zihnini beslemek için at─▒┼čt─▒rmal─▒klara güvendi─čini dile getiriyor.

 

Kerry Taste and Nutrition: Üç tüketiciden biri daha lezzetli bitkisel ürün istiyor!

Kerry Taste and Nutrition’─▒n ara┼čt─▒rmas─▒na göre, bitkisel ürünlere olan talep artmaya devam ediyor! ─░nsanlar─▒n %42’si, geçen y─▒l─▒n bu zaman─▒na göre daha düzenli bir ┼čekilde hayvansal g─▒dalardan uzak duruyor. Bununla birlikte tat ve doku, baz─▒ bitkisel ürünlerin talebi için birer s─▒n─▒rlay─▒c─▒. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin üçte biri, daha lezzetli bitkisel ürünler ar─▒yor. Ayn─▒ ara┼čt─▒rmaya göre doku, bitkisel ürünlerin tüketimi için büyük bir engel. Tüketicilerin %28’i daha iyi dokuya sahip bitki bazl─▒ et ürünleri görmek istiyor!

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest