Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #18:Oynatmaya az kaldı, aşımız nerde? Bir virüs yüzünden…

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Nov 19, 2020 - 2 min read
Kimola Bülten #18:Oynatmaya az kaldı, aşımız nerde? Bir virüs yüzünden…

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: "Ben kendime bir çokonat alamayacak m─▒y─▒m?": Verizekal─▒lar Bölüm 6 yay─▒nda!

Ben kendime bir çokonat alamayacak m─▒y─▒m?

Ara┼čt─▒rma ve ─░leti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 6. bölümünde, tüketici yorumlar─▒n─▒n ┼čirket hisselerine olan etkisinden, tüketicinin stok endi┼česine, pandeminin kurtar─▒c─▒s─▒ at─▒┼čt─▒rmal─▒klara, bitki tabanl─▒ beslenme trendlerine kadar yepyeni ara┼čt─▒rmalar ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Google ve Kantar’dan Smart Shopper ara┼čt─▒rmas─▒: Çevrimiçi al─▒┼čveri┼člerde moda’ya talep %55 artt─▒!

Türkiye’de pandemi sürecinde de─či┼čen tüketici al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ konu alan Google ve Kantar’─▒n yürüttü─čü Smart Shopper ara┼čt─▒rmas─▒na göre, moda kategorisi revaçta. 2019 y─▒l─▒nda, moda kategorisinde %19 oran─▒nda çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yap─▒l─▒rken, 2020’de ayn─▒ kategoride yap─▒lan çevrimiçi al─▒┼čveri┼č, 36 puan art─▒┼č göstererek %55’e ç─▒kt─▒.

 

Tüketiciler, ayn─▒ ürüne çevrimiçi al─▒┼čveri┼čte daha az ödemek istiyor!

Nielsen’─▒n yürüttü─čü, pandemi sürecinde tüketicinin e-ticaret alg─▒s─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, çevrimiçi kanallarda tüketici daha fazla fiyat hassasiyeti gösteriyor; ayn─▒ ürünü daha ucuza almak istiyor ve çevrimiçi al─▒┼čveri┼člerde, %76 oran─▒nda daha büyük gramajl─▒ ürünleri tercih ediyor.

 

Uygulama kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n en büyük endi┼česi ki┼čisel verilerin güvenli─či

Forge Rock’un ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %70’i uygulamalar─▒ de─čerlendirirken en önemli unsurun, ki┼čisel verilerinin üçüncü taraflara sat─▒lmas─▒n─▒n önüne geçilmesi oldu─čunu belirtiyor.

 

Çocuklar iyi de─čil: COVID Jenerasyonu Endi┼čeli

Financial Times’─▒n yürüttü─čü, 16-30 ya┼č aras─▒nda 800’den fazla ki┼činin yan─▒tlad─▒─č─▒ global ara┼čt─▒rmaya göre, pandemi dü┼čük ücretler, durgun i┼č piyasalar─▒ ve artan ö─črenci borcu gibi önceki ┼čikayetleri de güçlendirdi. Ara┼čt─▒rmaya göre COVID-19’dan a─č─▒r ┼čiddetli bir ┼čekilde etkilenme ihtimalleri daha az olsa da ö─črencilerin ve genç i┼čçilerin, pandeminin ekonomik etkilerinden, di─čer ya┼č gruplar─▒na göre daha fazla etkilendi─či görülüyor.

 

Tüketici harcamamaya al─▒┼čt─▒!

Dynata taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen ve Almanya, Fransa, ─░ngiltere, ABD ve Avustralya’y─▒ kapsayan ara┼čt─▒rmada COVID-19 a┼č─▒s─▒n─▒n geli┼čtirilmesi ile tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒n ne yönde ┼čekillenece─či incelendi. Ara┼čt─▒rmaya göre, a┼č─▒n─▒n bulunmas─▒ tüketicilerin ‘‘harcamama’’ al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ de─či┼čtirmeyecek. Tüketicilerin sadece %12’si, daha az tasarruf odakl─▒ olma beklentisinde oldu─čunu belirtiyor.

 

Y ku┼ča─č─▒n─▒n beklemeye tahammülü yok, Z ku┼ča─č─▒ 1 saat bekleyebilir!

Xmatters’─▒n gereçekle┼čtirdi─či Black Friday ve Cyber Monday e-ticaret trendleri ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %79’u pandemiye ba─čl─▒ olarak çevrimiçi al─▒┼čveri┼čin artt─▒─č─▒n─▒; %45’i bu y─▒l yaln─▒zca Black Friday’de al─▒┼čveri┼č yapaca─č─▒n─▒ söylüyor. Tüketicilerin %43’si kesinti ya┼čamay─▒ öngörüyor, Y ku┼ča─č─▒n─▒n %54’ü, olas─▒ bir kesinti s─▒ras─▒nda 5 dakika veya daha az bekleyece─čini söylerken, Z ku┼ča─č─▒n─▒n %23’ü en iyi fiyat─▒ almak için 1 saate kadar bekleyece─čini belirtiyor.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest