Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 121#: Doktor Civanım Zoom At!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jan 06, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten 121#: Doktor Civanım Zoom At!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz!

­čÄž Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

Verizekal─▒lar Podcast - 2. Sezon 4. Bölüm

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Sanal sa─čl─▒k hizmetlerinde tüketici memnuniyeti yüksek.

Summus’un tüketicilerin uzmanlara eri┼čim ve sanal muayene alg─▒lar─▒n─▒ anlamak için ABD’de 730 kat─▒l─▒mc─▒ ile yapt─▒─č─▒ bir ara┼čt─▒rmaya göre, yeti┼čkinlerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒, kendi sa─čl─▒k durumlar─▒na veya t─▒bbi ihtiyaçlar─▒na özgü daha fazla bilgi ve deneyime sahip bir uzmanla görü┼čebilecekleri ve bu uzmana zaman─▒nda eri┼čebilecekleri anlam─▒na geliyorsa, yüz yüze muayene yerine sanal muayene seçeceklerini belirtiyor. Ayr─▒ca, son iki y─▒lda yeti┼čkinlerin üçte ikisi (%66), kardiyologlar (%70), nörologlar (%68), ortopedistler (%68), çocuk doktorlar─▒ (%66) ve onkologlar (%54) dahil olmak üzere bir uzman─▒ birden fazla kez gördü─čünü söylüyor. Hatta tüketicilerin önemli bir k─▒sm─▒ (%87) uzmanlar─▒yla sanal olarak görü┼čmekten memnun olduklar─▒n─▒ bildiriyor.

 

Gen Z için yeni Google Instagram m─▒?

GWI taraf─▒ndan 16-64 ya┼č aras─▒ 263.881 internet kullan─▒c─▒s─▒ ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, Gen Z’nin önceki nesillere k─▒yasla oldukça farkl─▒ internet kullan─▒m modelleri geli┼čtirdi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli bulgular─▒na göre, 25 ya┼č ve üzerindeki ço─ču ki┼či için, çevrimiçi olduklar─▒nda Google arama çubu─ču ba┼člang─▒ç noktas─▒. Durum böyle olmas─▒na ra─čmen Instagram, Z Ku┼ča─č─▒ kullan─▒c─▒lar─▒ için daha çekici bir mecra ve Google kadar kullan─▒l─▒yor. Öte yandan bilgi bulmak, insanlar─▒n interneti kulland─▒klar─▒n─▒ söylemelerinin ilk nedeni olsa da bu durum gittikçe azalmakta (2018'in 3. çeyre─činden bu yana -%14). Görü┼č payla┼čmak, haberleri takip etmek ve genel olarak internette gezinmek gibi di─čer ┼čeyler de internet kullanma nedenlerinde 2018'in üçüncü çeyre─činden bu yana en çok dü┼čü┼čte olanlar.

 

Vegan olmak ya da olmamak, i┼čte bütün mesele bu.

YouGov’un Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin yeni y─▒lda vegan bir ya┼čam tarz─▒ benimseyip benimsemeyeceklerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, Britanyal─▒lar─▒n neredeyse dörtte üçü (%73) et tüketti─čini belirtiyor. Ayr─▒ca erkeklerin et tüketme olas─▒l─▒─č─▒ (%80) kad─▒nlara (%66) göre daha yüksek. A─č─▒rl─▒kl─▒ olarak vejeteryan olan ancak ara s─▒ra et veya bal─▒k yiyen Flexitarians, ─░ngiliz halk─▒n─▒n sekizde birini (%12) olu┼čtururken (erkeklerin %8'i ve kad─▒nlar─▒n %15'i), %6's─▒ da vejeteryan olduklar─▒n─▒ söylüyor. Di─čer %3'lük bir kesim ise pesketaryenken, veganl─▒k Britanyal─▒lar─▒n yaln─▒zca %2'si taraf─▒ndan uygulanmakta. Öte yandan, 18 ila 24 ya┼člar─▒ aras─▒nda olan ve vegan olmayan sekiz kat─▒l─▒mc─▒dan biri, Ocak ay─▒nda sadece vegan bir diyet uygulamak için kendilerine meydan okumay─▒ planl─▒yor.

 

Tüketici çevrimiçi e─člence deneyimlerinde sadelik istiyor.

Accenture taraf─▒ndan 10 ülkeden 6.000 tüketici ile gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, tüketicilerin çevrimiçi e─člence deneyimleriyle ilgili tercihlerini ve davran─▒┼člar─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken ç─▒kt─▒lar─▒na göre, 10 ki┼čiden dördü (%41) e─člence hizmetleri için hepsi bir arada bir platform için ödeme yapacaklar─▒n─▒ söylüyor. Ek olarak, be┼č ki┼čiden üçü (%61) içeri─čin daha iyi ki┼čiselle┼čtirilmesine izin vermek için dijital yay─▒n profillerini platformlar aras─▒nda payla┼čma olana─č─▒ istiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n di─čer önemli verileri ise, tüketicilerin üçte birinden fazlas─▒n─▒n (%35) son 12 ayda dijital yay─▒n hizmetinden en az birinin aboneli─čini iptal etti─čini ve %26's─▒ önümüzdeki 12 ayda bir veya daha fazla aboneli─či kesmeyi planlad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Öte yandan tüketicilerin %72’si, geçen y─▒la göre %6 art─▒┼čla izleyecek bir ┼čey bulma konusunda hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒ ya┼čad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

 

Tüketici sanal al─▒┼čveri┼č deneyimine s─▒cak bak─▒yor.

Sosyal medya dünyas─▒ kesinlikle çok etkili. Etraf─▒n─▒za bakt─▒─č─▒n─▒z zaman uygulamalardaki trendlerden etkilenmemenin mümkün olmad─▒─č─▒n─▒ göreceksiniz. GoodFirms taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, tüketicilerin konu sat─▒n alma kararlar─▒ oldu─čunda çe┼čitli sosyal medya platformlar─▒ndaki fenomenlere körü körüne güvendiklerini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %75'i, al─▒┼čveri┼člerini sosyal medya platformlar─▒ üzerinden yap─▒yor. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %56's─▒, sosyal medya fenomenlerinin tavsiyesi üzerine al─▒┼čveri┼č yap─▒yor. Öte yandan tüketicilerin %48'i, sosyal ticaret platformlar─▒nda k─▒yafetleri ve aksesuarlar─▒ sanal olarak denemeyi tercih ediyor. Hatta %62'si, metaverse'te olu┼čturulan sanal dünyalar─▒ sosyal al─▒┼čveri┼č için kullanmak istiyor.

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

­čĄö Peki siz influencer'lara güveniyor musunuz? Onlar─▒n önerdi─či herhangi bir ürünü sat─▒n almakta tereddüt ediyor musunuz yoksa hemen sat─▒n m─▒ al─▒yorsunuz?

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest