Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 110#: Evet diyorum, geldi bültenim!😍

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 18, 2022 - 1 min read
Kimola Bülten 110#: Evet diyorum, geldi bültenim!😍

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

­čÄëYeni Blog Yaz─▒s─▒: Algoritmalar─▒n Eti─či

Otonom arabalar bir süredir piyasada, ancak mevcut ve potansiyel teknik sorunlar nedeniyle sürekli olarak test edildikleri için adaptasyon oranlar─▒ hala dü┼čük. Baz─▒lar─▒, algoritmalar─▒n sadece arabalar─▒m─▒z─▒ de─čil, günlük ya┼čam─▒m─▒z─▒ giderek daha fazla kontrol alt─▒na almaya ba┼člamas─▒yla, yapay zekan─▒n etik sorunlara yol açaca─č─▒n─▒ iddia ediyor. Oldukça s─▒cak bu konu üzerine Dan─▒┼čma Kurulu üyemiz Prof. Dr. Gülnur Tumbat'─▒n yapay zekan─▒n etik konusunda nas─▒l yeni sorular ortaya ç─▒kard─▒─č─▒ hakk─▒nda kaleme ald─▒─č─▒ blog yaz─▒s─▒ ┼čimdi Kimola Blog'da yay─▒nda!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

­čĆľ´ŞĆ Tatil foto─čraf─▒ payla┼čmazsa tatile gitmi┼č gibi hissetmeyenlerden misiniz?

AT&T ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD’de 3.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile yürütülen ara┼čt─▒rmaya göre, ya┼člar─▒ ne olursa olsun, her 10 kat─▒l─▒mc─▒dan 6’s─▒ seyahat ederken telefonlar─▒n─▒ unuturlarsa tamamen kaybolacaklar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n di─čer önemli bulgular─▒ ise ┼čöyle:

 • Sosyal medyay─▒ kullananlar─▒n üçte birinden fazlas─▒ (%36), bir payla┼č─▒mda bulunmad─▒kça gerçek bir tatil geçirmi┼č gibi hissetmiyor.
 • Seyahatin olmazsa olmazlar─▒ aras─▒nda ak─▒ll─▒ telefonlar─▒n yan─▒ s─▒ra tablet (%44), dezenfektan (%37), yüz maskeleri (%36) ve evde yap─▒lan COVID testleri (%27) yer al─▒yor.
 • ─░nsanlar─▒n seyahat ederken en çok güvendi─či uygulamalara bak─▒ld─▒─č─▒nda ise; haritalar (%37), Google Çeviri (%28), havayolu uygulamalar─▒ (%27) ve rezervasyon uygulamalar─▒ (%26) öne ç─▒k─▒yor.
 • Z Ku┼ča─č─▒n─▒n, yoldayken Google Çeviri'yi kullanma olas─▒l─▒─č─▒ X Ku┼ča─č─▒na göre daha yüksek görünüyor (%37'ye kar┼č─▒ %29).
 • Harita uygulamalar─▒ söz konusu oldu─čunda, yan─▒t veren Z ve X Ku┼ča─č─▒’n─▒n %42'si bu araçlar─▒ kullanmay─▒ tercih ederken, boomer’lar─▒n yaln─▒zca %28'i rotalar─▒n─▒ çizmek için bu uygulamalara güveniyor.

 

ÔťĘ Twitter kullan─▒c─▒lar─▒, merakl─▒ birer haber tüketicileri.

Twitter'─▒n YouGov ve Sparkler ile gerçekle┼čtirdi─či çal─▒┼čmalar─▒n yan─▒ s─▒ra mevcut Twitter verileri ile YouGov ve Pew Research taraf─▒ndan ABD’de gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmalardan elde edilen bulgular, Twitter kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n merakl─▒ birer haber tüketicileri oldu─čunu gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rmalardan edinilen önemli verilere göre,

 • Twitter'daki insanlar─▒n %94'ü güncel olaylara ilgi gösteriyor ve %85'i günde en az bir kez haberleri izliyor, okuyor veya dinliyor. Ek olarak, %83'ü haberler hakk─▒nda tweet at─▒yor.
 • ─░nsanlar─▒n güncel olaylar─▒ ö─črenmelerine ve payla┼čmalar─▒na yard─▒mc─▒ olman─▒n yan─▒ s─▒ra Twitter, haber kurulu┼člar─▒n─▒n ve gazetecilerin ke┼čfedilmesini de kolayla┼čt─▒r─▒yor.
 • ─░nsanlar haberlerle ilgili Twitter hesaplar─▒n─▒ düzenli olarak takip ediyor ve genç gazetecilerin %80'den fazlas─▒ i┼čleri için Twitter'a güveniyor.

 

­čÜÇ Tüketicinin beklentisi; fiyat performans.

Google Global Pazarlama ekibi taraf─▒ndan de─či┼čen tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ ve ihtiyaçlar─▒n─▒ anlamak amac─▒yla analiz edilen milyarlarca Google arama sorgusu, geçti─čimiz ay tüketicilerin en önem verdi─či ┼čeyin, paralar─▒n─▒n kar┼č─▒l─▒─č─▒n─▒ en iyi ┼čekilde almak oldu─čunu ortaya koyuyor. Bu ba─člamda, yaz seyahatinin devam etti─či ┼ču günlerde tüketicilerin hesapl─▒ deneyimler arad─▒─č─▒ görülüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre,

 • “Konumumdaki ucuz otel” ve “yak─▒n─▒mdaki hosteller” aramalar─▒ dünya çap─▒nda %300’ün üzerinde artm─▒┼č durumda.
 • Ayr─▒ca, “ulusal müze” (%200’den fazla art─▒┼č), “sat─▒┼ča ç─▒kan biletler” (%80’den fazla art─▒┼č), “konumumdaki lunapark” (%90’den fazla art─▒┼č) ve “yak─▒n─▒mdaki gösterim saatleri” (%100’den fazla art─▒┼č) gibi sorgular─▒n artmas─▒ tüketicilerin e─členceli deneyimler arad─▒─č─▒n─▒ gösteriyor.
 • Öte yandan, tüketicilerin "ücretsiz çocuk yeme─či" (%80’den fazla art─▒┼č) ve "ücretsiz otopark" (%70’den fazla art─▒┼č) gibi aramalarla dü┼čük fiyatl─▒ ve ücretsiz gezintiler bulmay─▒ arzulad─▒─č─▒ görülüyor.

 

­čĄö Suç filmleri bizi daha empatik yapar m─▒?

YouGov’un ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ suç içeriklerinden ho┼čland─▒klar─▒n─▒ söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre,

 • Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n üçte biri (%34) bu tür içeriklerden ho┼članmad─▒─č─▒n─▒ ve %13'ü en az sevdikleri tür oldu─čunu belirtiyor. Ayr─▒ca, erkeklere k─▒yasla kad─▒nlar─▒n suç konulu içeriklerden ho┼čland─▒klar─▒n─▒ söyleme olas─▒l─▒klar─▒ daha yüksek.
 • Her üç ki┼čiden biri (%35) haftada en az bir kez suç temal─▒ içerik tüketti─čini söylerken, dört ki┼čiden biri bunu haftada birden çok kez yapt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Buna kar┼č─▒n sadece %30'u bu tarz içerikleri hiç tüketmedi─čini söylüyor.
 • ─░nsanlar─▒n suç içeriklerini ço─čunlukla TV ┼čovlar─▒ (%52) ve filmler (%39) arac─▒l─▒─č─▒yla tüketti─či görülüyor. Daha az─▒ ise kitaplar, çevrimiçi videolar, podcastler veya çevrimiçi forumlarda bu tür içerikleri tüketiyor.
 • Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n suç temal─▒ içerikleri tüketmesindeki motivasyonlar─▒ ise; insanlar─▒ daha empatik (%61) yapt─▒─č─▒n─▒ dü┼čünmeleri iken, çok az ki┼či (%29) bu içeriklerin insanlar─▒n suç i┼čleme olas─▒l─▒─č─▒n─▒ art─▒rd─▒─č─▒na inan─▒yor.

 

­čŹÇ ─░nsanlar, ne giydiklerini bilmek istiyor.

Rockbridge Associates taraf─▒ndan 500 tüketiciyle gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, haz─▒r giyim endüstrisinin muazzam küresel çevresel etkisine kar┼č─▒ tüketici duyarl─▒l─▒─č─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre,

 • Tüketicilerin neredeyse yar─▒s─▒ eko-etiketlere (ürünlerin üretim ve kullan─▒m a┼čamalar─▒nda di─čer ürünlere k─▒yasla çevreye daha az zarar verdi─či dü┼čünüldü─čü takdirde ürünlere eklenen etiketler) ilgili.
 • Eko-etiketlemeye olan ilgi, daha ya┼čl─▒ ve e─čitimli olmayanlara k─▒yasla kentsel ortamlarda ya┼čayan, e─čitimli ve çal─▒┼čan moda tüketicileri aras─▒nda daha yayg─▒n.
 • Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n yakla┼č─▒k olarak yar─▒s─▒ (%46) geri dönü┼čüm bilgilerinin eko-etiketlerde gösterilmesini istiyor. Ayr─▒ca, tüketicilerin yakla┼č─▒k üçte ikisi (%65), bir marka etiketi, fiyat etiketi veya QR kodu yerine giysilere eko-etiket yap─▒┼čt─▒r─▒lmas─▒ gerekti─čini dü┼čünüyor.
 • Çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapanlar─▒n ise %44'ü web sitelerinde sürdürülebilirlik simgesi ve/veya sürdürülebilirlik filtresi görmeyi bekliyor.

 

Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

"Oha falan oldum yani" gibi bir TV dizisi repli─činden "Gazoz olma efsane ol gibi" reklam slogan─▒na, "Ablan star bebe─čim", "Artiz ne arar la bazarda" ve son günlerde s─▒kça kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒m─▒z "Evet diyorum do─čdu güne┼čim" gibi dillere pelesenk olan ifadeleri hayat─▒m─▒za entegre edip kullan─▒yoruz. Peki, bu viral söylemler toplumsal belle─če yer ediniyor mu? Kal─▒pla┼čm─▒┼č bu ifadeleri kullanmay─▒ ne zaman ve neden b─▒rak─▒yoruz?

Bu konudaki görü┼člerini Twitter'da @kimolaTR'yi etiketleyerek bizimle payla┼čabilirsin. ­čÖé

 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest