Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten 108#: TikTok'tan para kazanan gerçekten var mı?🤔

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Sep 05, 2022 - 4 min read
Kimola Bülten 108#: TikTok'tan para kazanan gerçekten var mı?🤔

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

ÔťĘ Z Ku┼ča─č─▒'n─▒n kariyer plan─▒; sosyal medya fenomeni olmak.

Censuswide’─▒n ABD'de 16-25 ya┼člar─▒ aras─▒ndaki 1.000 ki┼či ile yürüttü─čü ara┼čt─▒rma, Z Ku┼ča─č─▒’n─▒n %26's─▒n─▒n influencer incelemelerine, tüketicilerin ürün de─čerlendirmelerinden daha fazla güvendi─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca influencer'lar─▒n, Gen Z'nin ya┼čam─▒ üzerindeki etkilerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ┼ča┼č─▒rt─▒c─▒ ç─▒kt─▒lar─▒na göre, Z Ku┼ča─č─▒ kad─▒nlar─▒na (%13) k─▒yasla erkekler (%20), influencer olman─▒n onlar için tek kariyer seçene─či oldu─čuna inan─▒rken; ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan erkeklerin neredeyse yar─▒s─▒ (%49) sosyal medya fenomeni olman─▒n en iyi kariyer seçimi oldu─čunu dü┼čünüyor. Gen Z'ye göre sosyal medya fenomeni olman─▒n en iyi yönleri ise; ücretsiz ürünler (%62) ve kazanç (%61) olarak öne ç─▒k─▒yor. Öte yandan, di─čer fenomenlerle tan─▒┼čma da sosyal medya fenomeni olmak için cazip gelen unsurlar aras─▒nda yer al─▒yor.

 

­čĆó Çal─▒┼čanlar, ofise dönmek istemiyor.

Deloitte’─▒n ABD’de 2.005 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, pandeminin etkisi her ne kadar azalm─▒┼č olsa da, çal─▒┼čanlar─▒n ofise geri dönmek istemedi─čini gözler önüne seriyor. Hal böyle olunca, birçok çal─▒┼čan sadece evden çal─▒┼čman─▒n sunabilece─či i┼č-ya┼čam dengesini b─▒rakmakta tereddüt ediyor. Ayr─▒ca, çal─▒┼čanlar─▒n dörtte üçü (%75) ihtiyaç duymalar─▒ halinde evden çal─▒┼čma imkan─▒na sahip olmaya devam etmek istiyor. Öte yandan çal─▒┼čanlara, evden çal─▒┼čman─▒n faydalar─▒ soruldu─čunda yayg─▒n olarak verilen cevaplar; aile ile daha fazla zaman geçirme, fiziksel ve duygusal refah─▒n artmas─▒ ve meslekta┼člar─▒ ve amirleri ile iyi ili┼čkiler kurma olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

­čöĹ Parola yorgunlu─ču zaman, para ve zihinsel enerjiye mal oluyor.

Beyond Identity taraf─▒ndan ABD’de 600’den fazla tam zamanl─▒ çal─▒┼čan─▒n da dahil oldu─ču 1.047 ki┼či ile yürütülen ara┼čt─▒rma, parolalar─▒ takip etmeye çal─▒┼čman─▒n, i┼čte üretkenlik kayb─▒ndan bilgisayar korsanl─▒─č─▒na maruz kalmaya ve en önemlisi, parolalar─▒ hat─▒rlama ve yönetme yorgunlu─ču gibi birçok olumsuz etkiye sahip oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, neredeyse her 2 ki┼čiden 1'i (%49) “yüksek düzeyde parola yorgunlu─ču” ya┼čad─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, birden fazla hesapta ayn─▒ parolay─▒ kullanma hem yüksek parola yorgunlu─ču ya┼čayanlarda (%82) hem de dü┼čük parola yorgunlu─ču ya┼čayanlarda (%54) s─▒k görülen bir davran─▒┼č olarak dikkat çekiyor. Öte yandan ┼čirketlerin, parola sorunlar─▒na harcanan zaman nedeniyle çal─▒┼čan ba┼č─▒na ortalama y─▒ll─▒k 480 dolar de─čerinde üretkenlik kaybetti─či görülüyor.

 

­čÉł Her 3 ki┼čiden 1'i çocuklar─▒ndan daha çok evcil hayvanlar─▒n─▒n foto─čraflar─▒n─▒ çekiyor!

Maytag ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan 2.000 kedi ve köpek sahibiyle gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, evcil hayvan ebeveynlerinin 3'te 1'inin, telefonlar─▒nda patili dostlar─▒n─▒n, çocuklar─▒na veya di─čer önemli ki┼čilere göre daha fazla foto─črafa sahip oldu─čunu gözler önüne seriyor. Veriler, bir hayvan sahibinin her y─▒l ortalama olarak evcil hayvanlar─▒n─▒n 400'den fazla foto─čraf─▒n─▒ çekti─čini gösteriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bir di─čer önemli ç─▒kt─▒s─▒na göre, evcil hayvan sahiplerinin yakla┼č─▒k 3'te 1'i evcil hayvanlar─▒na kraliyet ailesinin bir üyesi gibi davrand─▒klar─▒n─▒ iddia ediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n 4'te 1'i, evcil hayvan sevgisini sadece onlar için bir parti vererek gösterdi─čini belirtirken, her 6 ki┼čiden 1'i tüylü arkada┼člar─▒n─▒n dövmesini yapt─▒rd─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Ek olarak evcil hayvan ebeveynlerinin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%52), evcil hayvanlar─▒ yan─▒nda olmad─▒klar─▒nda kendilerini eksik hissetti─čini ve bu nedenle 4'te 3'ünden fazlas─▒ (%79) evcil hayvanlar─▒ ile tatile ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

 

­čôŽ Geç teslimat, tüketici sadakatini etkiliyor.

Circuit’in 1.066 ABD’li tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, teslimat süreçlerindeki aksiliklere kar┼č─▒ tüketicilerin nas─▒l tepki verdiklerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, tüketicilerin %66's─▒ geç teslimat─▒n ard─▒ndan bir ┼čirketten veya teslimat uygulamas─▒ndan sipari┼č vermeyi b─▒rak─▒rken, %73'ü erken veya zaman─▒nda teslimat─▒n ard─▒ndan daha s─▒k sipari┼č verece─čini iddia ediyor. Geç teslimata ili┼čkin olarak ku┼čaklar─▒n tepkileri de de─či┼čkenlik gösteriyor. Buna göre Baby Boomer’lar─▒n %50'si, geç g─▒da teslimatlar─▒na kar┼č─▒ ho┼čnutsuz olduklar─▒n─▒ bildirirken, Z Ku┼ča─č─▒'n─▒n %29'u daha ba─č─▒┼člay─▒c─▒ oldu─čunu belirtiyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yar─▒s─▒ (%51), geç teslimat nedeniyle teslimat hizmeti veya kuryeden ziyade, al─▒┼čveri┼č yapt─▒─č─▒ ┼čirketi veya sipari┼č verdi─či restoran─▒ suçluyor. Bunun yan─▒ s─▒ra kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %54’ü, kuryenin teslimattan önce sipari┼člerini yedi─činden veya içti─činden ┼čüpheleniyor.

 


 Kimola'dan Haftan─▒n Meraklar─▒

Siz de Tiktok'ta nas─▒l para kazan─▒l─▒r diye merak ediyorsan─▒z, cevab─▒ burada:
TikTok'ta do─črudan para kazanmak için 18 ya┼č─▒nda veya daha büyük olman─▒z, 10.000'den fazla takipçinizin olmas─▒ ve son 30 günde en az 100.000 görüntülemeye sahip olman─▒z gerekiyor. Daha sonra uygulamada TikTok Creator Fund'a ba┼čvurabilirsiniz.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest