Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #92: Bana şifreni ver.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
May 16, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #92: Bana şifreni ver.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

 

­čÄë Kimola'dan "Sosyal Tüketici Ara┼čt─▒rmalar─▒nda Veri Analiti─či ve Yapay Zeka" E─čitimi!

data-Kimola'dan "Sosyal Tüketici Ara┼čt─▒rmalar─▒nda Veri Analiti─či ve Yapay Zeka" E─čitimi!-and-ai

Kurucumuz Mustafa Sava┼č "Sosyal Tüketici Ara┼čt─▒rmalar─▒nda Veri Analiti─či ve Yapay Zeka" e─čitimi ile 18 May─▒s'ta TÜAD Akademi'de olacak.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Netflix kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n %84’ü ┼čifrelerini payla┼č─▒yor.

Beyond Identity’─▒n ABD’de 1.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin dijital yay─▒n platformalar─▒na ait ┼čifrelerin payla┼č─▒m─▒na dair önemli bulgular sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre on ki┼čiden üçü, tüm ak─▒┼č hesaplar─▒n─▒n ayn─▒ ┼čifreye sahip oldu─čunu söylüyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, Netflix kullan─▒c─▒lar─▒n─▒n %84’ü hesab─▒n─▒ en az bir ki┼čiyle payla┼čt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Hesaplar─▒n─▒ payla┼čanlar─▒n yakla┼č─▒k %40'─▒, yüzle┼čmekten kaç─▒nmak istedikleri için hesaplar─▒ndaki bir ki┼čiyi ç─▒karmad─▒─č─▒n─▒ ifade ediyor. Ayr─▒ca, yakla┼č─▒k %46's─▒ birisinin bilgisi olmadan ┼čifresini ba┼čka biriyle payla┼čt─▒─č─▒n─▒ söylerken, %31'i ba┼čka birinin ┼čifresini izinsiz de─či┼čtirdi─čini söylüyor.

 

Twitter kullan─▒c─▒lar─▒ profillerine siyasi görü┼člerini ekleme konusunda isteksiz. 

Politika ve siyasi konular hakk─▒ndaki tart─▒┼čmalar, Twitter'─▒n y─▒llar içinde nas─▒l kullan─▒ld─▒─č─▒n─▒n temel ta┼člar─▒ haline geldi, ancak Pew Ara┼čt─▒rma Merkezi'nin 1.021 ki┼či ile yapt─▒─č─▒ yeni bir ara┼čt─▒rmaya göre, insanlar─▒n sosyal a─čdaki profillerine ekledikleri biyografi bilgileri nadiren siyasi kimliklerini yans─▒t─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yaln─▒zca %6's─▒n─▒n bir siyasi partiyi, ideolojiyi, figürü, örgütü veya büyük bir hareketi destekleyen aç─▒kça siyasi bir dil içerdi─čini ortaya koyuyor. Ayr─▒ca, 50 ya┼č ve üstü kullan─▒c─▒lar─▒n %12'si profillerinde siyasi e─čilimlerden bahsederken, bu oran 18 ile 49 ya┼č aras─▒ndakilerde sadece %4. Siyaseti bir kenara b─▒rak─▒rsak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %73'ü profillerine daha tan─▒mlanabilir metinler ekledi─čini, ancak %27'si kullan─▒c─▒ ad─▒ gibi alanlar d─▒┼č─▒nda hiçbir metin eklemedi─čini söylüyor. Ek olarak, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %23'ü profillerinde i┼č veya mesleklerinden bahsederken, %8'i ise do─črudan i┼čverenlerinden veya ba─čl─▒ kurulu┼člar─▒ndan bahsediyor.

 

“Yan─▒tlanamayan mailler” tüketiciyi rahats─▒z ediyor!

ActiveCampaign ve Dynata taraf─▒ndan 1.000 ABD’li kat─▒l─▒mc─▒ ile yap─▒lan bir ara┼čt─▒rma, yayg─▒n olarak kullan─▒lmas─▒na ra─čmen yan─▒tlanamayan e-postalar─▒n tüketici taraf─▒ndan hiçbir zaman sevilmedi─čini, onlar─▒ hüsrana u─čratt─▒─č─▒n─▒ ve hatta bazen o i┼čletmeden sat─▒n almay─▒ b─▒rakt─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, insanlar─▒n %27’si  günde bir kez, %39’u haftada birkaç kez yan─▒tlanamayan mail ald─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Buna kar┼č─▒n, tüketicilerin yakla┼č─▒k %65'i sorular─▒ oldu─čunda markalarla sohbet etmek istiyor. Hal böyle olunca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %49'u, yaln─▒zca "no-reply" bir e-postan─▒n geri dönü┼čünü almak için markalara e-posta gönderdiklerini ifade ediyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29’u cevap veremedikleri e-postalar nedeniyle bir markadan al─▒┼čveri┼č yapmay─▒ b─▒rakt─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.

 

Tüketici, influencer pazarlama hakk─▒nda ne dü┼čünüyor?

Sosyal medyan─▒n kullan─▒c─▒lar üzerindeki etkisinin büyük oldu─ču biliniyor, ancak kullan─▒c─▒lar─▒n sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ ne kadar etkiledi─či hala birçok ki┼činin kafas─▒nda bir soru i┼čareti. IZEA Insights’─▒n 1.237 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma buna cevap verir nitelikte. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %36's─▒n─▒n sosyal medya fenomenleri taraf─▒ndan payla┼č─▒lan gönderilerin sat─▒n alma kararlar─▒n─▒ gerçekten etkiledi─čini belirtiyor. Kad─▒nlar bu karara erkeklerden daha fazla kat─▒l─▒yor ve bu oran kad─▒nlarda %42 iken erkekler için %31 olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lara, influencer pazarlama için tercih ettikleri platformun hangisi oldu─ču soruldu─čunda; YouTube (%26), Facebook (%24) ve Instagram (%24) ba┼čta geliyor. Bunu %14’lük bir oran ile TikTok takip ediyor.

 

3 ki┼čiden 1’i kendilerini evcil hayvanlar─▒n─▒n “ebeveynleri” olarak görüyor.

YouGov taraf─▒ndan Birle┼čik Krall─▒k’ta 1.012 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n evcil hayvanlar─▒ ile olan ili┼čkilerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n önemli ç─▒kt─▒lar─▒na göre, evcil köpe─če sahip her on ki┼čiden neredeyse dördü (%37) ve evcil kedileri olanlar─▒n üçte biri (%31) kendilerini evcil hayvanlar─▒n─▒n “ebeveyni” olarak gördüklerini söylüyor. Ayr─▒ca, her be┼č ki┼čiden biri kendilerini evcil hayvanlar─▒n─▒n "arkada┼č─▒" olarak tan─▒ml─▒yor (%19-20), ancak köpekleri olanlar─▒n, kedileri olanlara göre köpeklerinin "en iyi arkada┼č─▒" olduklar─▒n─▒ söyleme olas─▒l─▒klar─▒ çok daha yüksek (%28'e kar┼č─▒ %14).

 

 

#─░lginç Bilgi        

"Merhaba" yayg─▒n hale gelmeden önce Alexander Graham Bell, telefona 'ahoy' ile cevap vermeyi önermi┼čtir.
Ahoy; bir gemi veya tekneye seslenmek için kullan─▒lan, ─░ngilizce "Hoy!" ç─▒─čl─▒─č─▒ndan kaynaklanan bir i┼čaret sözcü─čüdür.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest