Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #52: Öyle Sosyalleşsem Ki...

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jul 15, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #52: Öyle Sosyalleşsem Ki...

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

Tüketici sosyalle┼čmeye ba┼člam─▒┼č bile.

Longitude Research’ün geçti─čimiz ay Barclaycard ad─▒na Birle┼čik Krall─▒k’taki 2.000 tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či ankete göre, s─▒cak hava, karantina k─▒s─▒tlamalar─▒n─▒n yava┼čça gev┼četilmesi ve spor etkinliklerinin geri dönü┼čü, ─░ngilizleri yeni bir iyimserlik havas─▒n─▒ kar┼č─▒lamak için evlerinden barlara, bahçelere ve geleneksel tatil yerlerine çekmeye ba┼člam─▒┼č. Hal böyle olunca da tüketici harcamalar─▒nda %11,1’lik bir art─▒┼č─▒n ya┼čand─▒─č─▒ görülüyor. Buna ek olarak, artan e─člence harcamalar─▒ barlar üzerinde olumlu etkisini %38,1’lik büyüme ile hissettiriyor (Eylül 2020'den bu yana en büyük s─▒çrama). Öte yandan, tüketicinin barbekü ve piknik yapma iste─či, süpermarketleri (%19) ve kasaplar, f─▒r─▒nlar gibi yiyecek ve içecek konusunda uzmanla┼čm─▒┼č ma─čazalar─▒ (%76,4) yukar─▒ yönlü bir harekete geçirmi┼č durumda.

 

Biyometrik kullan─▒m gezegene yay─▒lm─▒┼č gözüküyor.

Bir biyometrik teknoloji sa─člay─▒c─▒s─▒ Idemia taraf─▒ndan 14 ülkede gerçekle┼čtirilen ankete göre, dünya çap─▒nda tüketicilerin be┼čte dördünden fazlas─▒ (%81) biyometrik bir ödeme kart─▒ kullanmaya ve ödemeleri PIN kodu yerine parmak izleriyle do─črulamaya haz─▒r. Ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan bir di─čer bulgu ise, ankete kat─▒lanlar─▒n %84'ünün ak─▒ll─▒ telefonlar─▒n─▒n kilidini açma gibi görevler için biyometrik kimlik do─črulama yöntemlerini kulland─▒─č─▒. Bu ba─člamda, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %70’i parmak izini, %43'ü yüzünü, %25'i sesini ve %17'si gözlerini kulland─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Yani, ara┼čt─▒rma verileri gösteriyor ki tüketiciler basitle┼čtirilmi┼č, sorunsuz ve k─▒smen daha güvenli kimlik do─črulama fikrine oldukça s─▒cak bak─▒yor.

 

Tüketicinin beklentisi: daha fazla ki┼čiselle┼čtirme.

MoEngage’in ABD, ─░ngiltere, Kanada ve Almanya'daki 1.000 tüketiciyle gerçekle┼čtirdi─či anket, markalar─▒n mü┼čteri deneyimini iyile┼čtirmek için verileri nas─▒l kullanmas─▒ gerekti─čine dair içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, dört küresel pazardaki tüketicilerin %26’s─▒, ┼čirketlerin deneyimlerini önceki sat─▒n alma geçmi┼či verilerine dayanarak ki┼čiselle┼čtirmesini istediklerinin alt─▒n─▒ çiziyor. Ayr─▒ca, tüketicilerin yüzde 21'i bilinen ilgi alanlar─▒na göre ki┼čiselle┼čtirme bekliyor. Di─čer yandan, tüketicilerin ço─ču, markalardan gelen haftal─▒k ileti┼čimi (%37), günlük veya ayl─▒k mesajlardan daha fazla tercih etmekte. Tüketicilerin en sevdikleri ileti┼čim kanal─▒ ise e-posta (%33), ancak web siteleri (%18), sosyal medya (%14) ve mobil SMS/uygulama kanallar─▒ (%12) da ilgi görüyor. Asl─▒nda, ankete kat─▒lanlar─▒ %21’ine göre, mobil uygulamalar─▒n COVID-19 s─▒ras─▒nda markalarla ileti┼čim kurmak için en s─▒k benimsenen yeni dijital kanal oldu─ču belirtiliyor.

 

─░nsanlar, çevrimiçi verilerinin güvenli─či konusunda endi┼čeli.

Grand Canyon Üniversitesi’nin Amerika’da 1.162 kat─▒l─▒mc─▒ ile yapt─▒─č─▒ anket, tüketicinin gözünde sosyal medya sitelerinin güvenilirli─čine dair bulgular sunuyor. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k üçte biri (%32), verilerinin bir sosyal medya sitesinde hacklendi─čini söylüyor ve en büyük suçlu Facebook olarak gösteriliyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%48) gizlilik endi┼čeleri nedeniyle bir sosyal medya hesab─▒n─▒ sildi─čini belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lara “Sosyal medyaya güveniyor musunuz?” diye soruldu─čunda, 50/50'lik bir bölünme ya┼čan─▒yor (güveniyorum: %50,3; güvenmiyorum: %49,7). Ek olarak, kat─▒l─▒mc─▒lardan sosyal medya platformlar─▒na ne kadar güvendiklerini 1-10 aras─▒nda bir ölçekte s─▒ralamalar─▒ istendi─činde, 6,1 puan ile YouTube ilk s─▒ray─▒ al─▒yor ve onu 5,7 puanla Twitter takip ediyor. TikTok ise, en dü┼čük güven derecesine (4,3) sahip sosyal mecra oluyor.

 

Bu yaz Twitter'da güzel hisler payla┼č─▒l─▒yor.

Twitter verileri, Amerikal─▒ tüketicilerin 2021 yaz─▒na girerken nas─▒l hissettiklerini ve sezon için önceliklerinin neler oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ç─▒kt─▒lar─▒na göre, geçen y─▒la k─▒yasla, tüketici payla┼č─▒mlar─▒ndaki olumlu duygularda %11’lik bir art─▒┼č var. Bu da Twitter kitlesinin gelece─če dair daha umutlu bakt─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Ara┼čt─▒rmada öne ç─▒kan bir di─čer bulgu ise, kullan─▒c─▒lar─▒n geçen y─▒ldan farkl─▒ etkinliklerden bahsediyor olmas─▒. Bu etkinliklere dair en trend olan 3 alt konu ise ┼čöyle: filmler (%243 art─▒┼č), spor (%79 art─▒┼č), barbekü + ─▒zgara (%71 art─▒┼č). Öte yandan, ara┼čt─▒rman─▒n ç─▒kt─▒lar─▒ aras─▒nda tüketicilerin markalardan beklentisi de dikkat çekiyor. Kullan─▒c─▒lar─▒n %70'i markalar─▒n kültürel çevreye dikkat ederken olumlu olmas─▒n─▒ bekliyor.

 

 

#─░lginç Bilgi    

Bir al─▒┼čveri┼č merkezinin içinde kaybolma hissi "Gruen Transferi" olarak biliniyor. 
Bu fenomen, ad─▒n─▒ ilk al─▒┼čveri┼č merkezlerinin etkili mimar─▒ olan Victor Gruen'den al─▒yor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest