Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kitap Kurtları Kitle Analizi-Veri Ne Söylüyor?

Sep 14, 2018 - 3 min read
Kitap Kurtları Kitle Analizi-Veri Ne Söylüyor?

11 Haziran-11 Eylül 2018 tarihli verilerden olu┼čturdu─čumuz analizimizin özellikle kitlesiyle ileti┼čimde olmak isteyen yay─▒nc─▒lar─▒n ilgisini çekece─čini dü┼čünüyoruz. Gelin, 10.000 kullan─▒c─▒n─▒n verilerinden olu┼čturdu─čumuz Kitap Kurtlar─▒ Kitlesi’ni yak─▒ndan tan─▒yal─▒m.

Demografi

Kitap Kurtlar─▒’n─▒n cinsiyet da─č─▒l─▒m─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda, iki cinsiyet aras─▒nda büyük bir fark görünmüyor.

Kitap Sever Kitlesinin Demografisi

Ya┼č aral─▒klar─▒n─▒n da─č─▒l─▒m─▒nda baz─▒ e┼čitsizlikler göze çarp─▒yor. Kitap Kurtlar─▒’n─▒n ya┼č ortalamas─▒na bakt─▒─č─▒m─▒zda; kad─▒nlar─▒n erkeklerden daha genç olduklar─▒n─▒ görüyoruz. Ayr─▒ca, kitlemizin içinde 13-18 ya┼č kitlesi neredeyse bulunmamakta. E─čer genç kitleyi kazanmak için yeni stratejiler geli┼čtirilmezse, okuma kültürünün geli┼čmemesi sorunu devam edecek gibi görünüyor.

Erkek kitlenin ya┼č da─č─▒l─▒m─▒

Erkek kitlenin ya┼č da─č─▒l─▒m─▒

Kad─▒n kitlenin ya┼č da─č─▒l─▒m─▒

Kad─▒n kitlenin ya┼č da─č─▒l─▒m─▒

18-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki genç kad─▒nlar, yine ayn─▒ ya┼č aral─▒─č─▒ndaki genç erkeklerden daha çok okuyor.

Burada ilginç olan bir ba┼čka k─▒s─▒m ise, 35-50 ya┼č erkeklerin oran─▒ %38’iken, 35-50 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki kad─▒nlar─▒n oran─▒ sadece %10. Ayn─▒ durum 50+ ya┼č kad─▒n kitlede de gözlemleniyor.

─░lgi Alanlar─▒

Gelin, oldukça geni┼č ilgi alanlar─▒na sahip olan kitlemizi memnun etmek ve geni┼čletmek ad─▒na yeni yollar ke┼čfedelim.

Kitap Severlerin ─░lgi Alanlar─▒

Yukar─▒da kitlemizin ilgi alanlar─▒n─▒n ilk 7'sini görüyoruz. Kitap Kurtlar─▒’n─▒n içerisinde edebiyatsever, sinemasever ve sanatsever gruplar da bulunmakta. Bu faaliyetlerin gerçekle┼čti─či etkinliklerde de bulunan Kitap Kurtlar─▒ ile markalar temas kurabilir ve tan─▒t─▒m faaliyetleri ile kitle sadakati yaratabilir.

Görsel Sanatlar ve Kültür ba┼čl─▒─č─▒n─▒n k─▒r─▒l─▒mlar─▒

Görsel Sanatlar ve Kültür ba┼čl─▒─č─▒n─▒n k─▒r─▒l─▒mlar─▒

Kitle Analizi

Kitaplar sadece fuarlarda de─čil sanat─▒n dahil oldu─ču bir çok alanda Kitap Kurtlar─▒’n─▒n kar┼č─▒s─▒na ç─▒kmal─▒.

TV Programlar─▒

Kitap Kurtlar─▒’n─▒n TV programlar─▒ ile etkile┼čim oranlar─▒ %37. S─▒ralamada ise 1. Pelin Çift ile Gündem Ötesi, 2. Fox Haber, 3. Dirili┼č Ertu─črul. Genel kitlenin tercihleri böyle görünse de kad─▒n ve erkeklerin TV programlar─▒ tercihleri farkl─▒la┼č─▒yor. Kad─▒nlar─▒n favori TV program─▒ türleri, drama, komedi ve haberlerken, erkeklerin tercihleri; spor, tarih ve tart─▒┼čma programlar─▒.

kitapseverlerin favori tv programlar─▒

Radyo Kanallar─▒

TV programlar─▒nda gördü─čümüz kad─▒n ve erkeklerin farkl─▒ tercihleri, radyo konusunda geçerli de─čil. Kitap Kurtlar─▒’n─▒n radyo tercihlerinde 1. Aç─▒k Radyo, 2. Show FM, 3. Eksen Radyo. Bu üç radyo yapt─▒klar─▒ programlar ve çald─▒klar─▒ müzikler ile Kitap Kurtlar─▒’n─▒n gönlünü kazanm─▒┼ča benziyor.

kitap kurtlar─▒n─▒n favori radyo programlar─▒

Kitap Kurtlar─▒ taraf─▒ndan en fazla etkile┼čime geçilen haber kayna─č─▒ gönderisi

Haber Kaynaklar─▒

Kitlemizin genel tercihlerine bakt─▒─č─▒m─▒zda; 1. BBC Türkçe, 2. Cumhuriyet, 3. olarak Hürriyet’i görüyoruz. Fakat kad─▒nlar ve erkekler bu konuda da ayn─▒ tercihlere sahip de─čiller. Erkekler; BBC Türkçe, Anadolu Ajans─▒ ve Sputnik Türkiye’yi tercih ederken, kad─▒nlar─▒n tercihlerinde Cumhuriyet, Birgün ve Sözcü gibi muhalif kaynaklar ilk 3’e giremese de yükseli┼če geçiyor.

Marka Tercihleri

Kitap Kurtlar─▒’n─▒n etkile┼čime geçmeyi sevdi─či ilk marka ─░defix. Kitap Kurtlar─▒’n─▒n etkile┼čime geçti─či di─čer markalarda ise 2. s─▒rada Türk Hava Yollar─▒, 3. s─▒rada ise Netflix bulunuyor. Yay─▒nevleri, e- ticaret ve otomotiv ise en fazla etkile┼čime geçtikleri sektörleri olu┼čturuyor. Öne ç─▒kan yay─▒nevleri ise s─▒ras─▒yla, Do─čan Kitap, Can Yay─▒nlar─▒ ve ─░leti┼čim Yay─▒nlar─▒.

Ayr─▒nt─▒ Yay─▒nlar─▒’n─▒n en fazla ilgi gören payla┼č─▒m─▒

Ayr─▒nt─▒ Yay─▒nlar─▒’n─▒n en fazla ilgi gören payla┼č─▒m─▒

Sosyal Medya Fenomenleri

Kitap Kurtlar─▒ en çok gündelik konu┼čma, mizah ve özlü sözler içeren hesaplarla etkile┼čime geçiyorlar.

Kitap Kurtlar─▒’n─▒n mizah kategorisindeki favori fenomenleri

Kitap Kurtlar─▒’n─▒n mizah kategorisindeki favori fenomenleri

─░lgileri aras─▒nda görsel sanat ve kültür bulunan Kitap Kurtlar─▒’n─▒n say─▒s─▒ az─▒msanamayacak kadar çok. Belirlenecek stratejilerin bu fenomenleri de kapsamas─▒ ┼čüphesiz Kitap Kurtlar─▒’n─▒ olumlu etkileyecektir.

Kitapseverlerin favori ünlüleri
Kültür-Sanat kategorisinde en çok etkile┼čime girilen payla┼č─▒m

Kültür-Sanat kategorisinde en çok etkile┼čime girilen payla┼č─▒m

Bu ve bunun gibi analizler için blogumuzu takipte kal─▒n!

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest