Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: Podcast'ler meskendir Gen Z'ye! 🎧

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jul 14, 2023 - 3 min read
Kimola Bülten | Analytics: Podcast'ler meskendir Gen Z'ye! 🎧
 

Sevgili ara┼čt─▒rma ve içgörü sevdal─▒lar─▒, bu haftan─▒n bülteninde, marka ileti┼čiminde tüketici beklentisinden Gen Z’nin podcast ilgisine kadar birçok içgörü ile sizlerleyiz.

-> Verizekal─▒lar Podcast’inin önceki bölümlerini Spotify’da dinlemek için t─▒klay─▒n.

Fitness merkezi incelemelerini bir ara┼čt─▒rma uzman─▒ gibi analiz edin!

Pazar ara┼čt─▒rmas─▒ yapmak zorlu olabilir, ancak i┼č kurarken veya yönetirken mü┼čteriler hakk─▒nda bilgi sahibi olmak önemlidir. Trustpilot gibi bir mü┼čteri inceleme sitesi, fitness merkezleriyle ilgili mü┼čteri yorumlar─▒ da dahil olmak üzere bu ara┼čt─▒rmay─▒ yapman─▒z─▒ sa─člar. Trustpilot üzerinde herhangi bir spor salonuna t─▒klad─▒─č─▒n─▒zda, yorumlar─▒ filtreleme seçeneklerini kullanabilirsiniz. Trustpilot bu seçenekleri sunsa da, genel bir mü┼čteri inceleme özeti sa─člamaz. ─░ncelemeleri kendiniz okuyup analiz etmeniz gerekecektir. Neyse ki, Trustpilot incelemelerini analiz eden Kimola'n─▒n ücretsiz ara┼čt─▒rma arac─▒ size en etkili ve uygun çözümü sunar. ­čśÄ

Anytime Gym mü┼čteri incelemelerini analiz etti─čimiz rapora ve fitness merkezleri için ara┼čt─▒rma rehberine buradan göz atabilirsiniz.

­čÄžPodcast’lerle büyüyen nesil: Gen Z

SXM Media ve Edison Research taraf─▒ndan sa─članan veriler, son 5 y─▒la göre %57'lik bir art─▒┼čla, Gen Z'nin %47'sinin son bir ayda podcast dinledi─čini göstermekte. Podcast kategorileri aras─▒nda ise komedi en popüler tür olup, e─člence, ünlülerle ilgili konular ve gerçek suç hikayeleri ilgi gören di─čer kategoriler. Podcast'leri çekici k─▒lan ┼čey soruldu─čunda %94'ü, "gerçek hayat hikayelerini ve otantik anlat─▒lar─▒" duymak istediklerini; %92'si ┼čaka dolu programlara ilgi duyduklar─▒n─▒ söylüyor.

­čÄąTüketici, markalardan daha fazla video içerik bekliyor.

Idomoo'nun “Video Teknolojisinin Durumu” raporu, tüketicilerin markalardan daha fazla video içerik istedi─čini ve bu talebin ço─čunlukla kar┼č─▒lanmad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Özellikle genç ve yüksek gelirli tüketiciler, ki┼čiselle┼čtirilmi┼č ve etkile┼čimli video içeriklere olan ilgilerinin daha yüksek oldu─čunu belirtiyorlar. Ancak, markalar─▒n bu talebi kar┼č─▒lamada hala büyük bir f─▒rsat─▒ kaç─▒rd─▒─č─▒ görülüyor.

­čôŽ─░ade politikalar─▒ tüketici sadakatini etkiliyor.

Loop’un ABD ve Birle┼čik Krall─▒k’ta gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin art─▒k sadece ücretsiz iadeler aramad─▒─č─▒n─▒, istedikleri ┼čeyin markalar─▒n kendilerini önemsedi─čini gösteren kaliteli bir deneyim oldu─čunu ortaya koymakta. Bu ba─člamda tüketiciler özellikle kolay, sorunsuz iadeler, ki┼čiselle┼čtirilmi┼č deneyimler ve ürün kalitesi garantileri ar─▒yor.

­čĆźTüketiciler, yakla┼čan okul dönemi için ma─čaza al─▒┼čveri┼čine öncelik veriyorlar.

Sensormatic Solutions'─▒n ABD’de gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin %79'u bu y─▒l okul al─▒┼čveri┼čini ma─čazalarda yapmay─▒ planl─▒yor. Özellikle ba─č─▒ms─▒z ma─čazalar ve küçük al─▒┼čveri┼č merkezleri popüler tercihler aras─▒nda yer al─▒yor. Aç─▒k hava merkezleri (%20), kapal─▒ al─▒┼čveri┼č merkezleri (%19) ve outletler (%13) daha az tercih edilmekte.Tüketiciler için fiyat hala en önemli faktör olup, ürün bulunabilirli─či ve güvenlik/rahatl─▒k da dikkate al─▒nan di─čer etkenler aras─▒nda yer al─▒yor.

­čôúThreads’e ilgi yo─čun.

Ipsos’un ABD’de gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, yeni sosyal medya platformu Threads’in insanlar aras─▒nda ilgi uyand─▒rd─▒─č─▒ görülüyor. Özellikle sosyal medya kullan─▒c─▒lar─▒ aras─▒nda, Threads'i deneyenlerin veya denemeye istekli olanlar─▒n say─▒s─▒ oldukça yüksek (%58). Benzer ┼čekilde, kendilerini içerik olu┼čturucu olarak tan─▒mlayanlar (%68), ünlülerin hayatlar─▒n─▒ takip etmek isteyenler (%67) ve gündemden hemen haberdar olmak isteyenler (%48), Threads'i denemeye istekli.

Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest