Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten | Analytics: Para konuşur, servet fısıldar: Sessiz Lüks💸

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jun 14, 2023 - 4 min read
Kimola Bülten | Analytics: Para konuşur, servet fısıldar: Sessiz Lüks💸

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!
Ayr─▒ca bu bülteni podcast olarak dinleyebilirsiniz! Spotify'da dinlemek için buraya t─▒klayabilirsiniz.

 
verizekal─▒lar

Moda dünyas─▒n─▒n yükselen trendi: Sessiz lüks

ABD'de 3,744 tüketiciyle yap─▒lan Saks Luxury Pulse ara┼čt─▒rmas─▒, lüks harcamalarda bir azalma oldu─čunu ortaya koyuyor. Tüketiciler, ekonomik belirsizliklerle birlikte tasarruf etmeye ve seyahat etmeye daha çok odaklan─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre, daha az harcama yapacak olanlar─▒n %43'ü genel ekonomide düzelme görmek isterken, %54'ü indirimli veya promosyonlu etkinliklerle ilgileniyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %49'u gard─▒roplar─▒n─▒ yenileme ihtiyac─▒ hissediyor ve seyahat planlayanlar─▒n %74'ü seyahatlerine haz─▒rl─▒k olarak lüks ürünler sat─▒n almay─▒ dü┼čünüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %82'si önümüzdeki üç ayda son üç aya göre ayn─▒ miktarda veya daha fazla tasarruf yapmay─▒, %71'i ise seyahat için ayn─▒ miktarda veya daha fazla harcama yapmay─▒ planl─▒yor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, Milenyum nesli kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n─▒n moda trendlerine de─čil, zamans─▒zl─▒k (%87), rahatl─▒k (%87) ve sadelik (%78) gibi unsurlara odakland─▒─č─▒n─▒ gösteriyor. Sessiz lüks olarak bilinen bu trendin fark─▒nda olan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %86's─▒, bu trendi zaten gard─▒roplar─▒nda benimsedi─čini belirtiyor. Sessiz lüksü gard─▒roplar─▒na dahil etmeyi planlayanlar─▒n %35'i ise sürdürülebilirlik arzusunu motivasyon olarak gösteriyor.

Tüketici, sa─čl─▒k sorunlar─▒na çok i┼člevsel çözümler bekliyor.

Nutiani'nin 7 küresel pazardan 5.950 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či "Küresel Sa─čl─▒k ve Zindelik Durumu" ara┼čt─▒rmas─▒, sa─čl─▒k unsurlar─▒n─▒n birbirine ba─čl─▒ oldu─ču konusunda tüketicilerin son derece fark─▒nda oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan bulgular─▒na göre, yakla┼č─▒k on ki┼čiden dokuzu fiziksel ve zihinsel sa─čl─▒─č─▒n di─čer sa─čl─▒k yönlerini etkileyebilece─čine inan─▒yor. Bu ba─člamda kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %44’ü, zihinsel sa─čl─▒─č─▒n sindirimi etkiledi─čini söylüyor. Ayr─▒ca, 10 kat─▒l─▒mc─▒dan 7’si, iyi sindirim sa─čl─▒─č─▒n─▒n stres seviyelerini dü┼čürdü─čü ve ba─č─▒┼č─▒kl─▒k sistemini güçlendirdi─či görü┼čünde. Bu nedenle, tüketiciler ürünlerde en çok arad─▒klar─▒ özelli─čin çok i┼člevsellik oldu─čunu vurguluyorlar. Bu durum da markalar─▒n bilimsel olarak desteklenen çoklu sa─čl─▒k ko┼čullar─▒na yönelik ürünler geli┼čtirmeleri gereklili─čini gözler önüne seriyor.

Yüksek kargo maliyetleri ve teslimat seçeneklerinin s─▒n─▒rl─▒l─▒─č─▒ marka sadakatini etkiliyor.

ShipEngine ve ShipStation taraf─▒ndan 6 pazarda ve 3.000’den fazla tüketici ve 600 çevrimiçi sat─▒c─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, ─░ngiltere'deki tüketicilerin %71’i, tekrar mü┼čteri olman─▒n en büyük engeli olarak 'yüksek kargo maliyetlerini' görmekte. Mü┼čteri sadakatini etkileyen faktörlere bak─▒ld─▒─č─▒nda, teslimat deneyiminin kalitesi, ─░ngiltere'deki tüketicilerin %51'inin düzenli olarak ayn─▒ markadan çevrimiçi al─▒┼čveri┼č yapma nedenlerinden biri olarak belirtti─či üçüncü en önemli etken. Teslimat seçeneklerinin yetersizli─či ise çevrimiçi ödeme a┼čamas─▒nda sepetlerin terk edilmesine neden olabiliyor ve tüketicilerin %85'i bu durumla kar┼č─▒la┼čabiliyor. Ancak, çevrimiçi sat─▒c─▒lar─▒n %26's─▒ istenen teslimat seçeneklerinin sunulmamas─▒n─▒n sat─▒n alma i┼člemlerini engellemedi─čine inan─▒yor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, yeniden sat─▒┼č─▒n h─▒zla büyüyen bir endüstri oldu─čunu ortaya koyuyor. ─░ngiltere'deki tüketicilerin %47'si kullanmad─▒klar─▒ ürünlerini ikinci el platformlarda yeniden sat─▒┼ča sunuyor. Bu durum, markalar ve pazar yerleri için sürdürülebilirlik ve kolayl─▒k odakl─▒ ikinci el ticaret stratejilerine ve teslimat deneyimlerine yat─▒r─▒m yapma f─▒rsat─▒ sunuyor.

Babalar Günü harcamalar─▒ rekor seviyede!

Ulusal Perakende Federasyonu ve Prosper Insights & Analytics taraf─▒ndan 8.414 tüketici ile yap─▒lan ara┼čt─▒rmaya göre, bu y─▒l Babalar Günü için tüketici harcamalar─▒ rekor seviyeye ula┼čacak. Toplam harcamalar─▒n 22.9 milyar dolar olmas─▒ beklenirken, tüketicilerin ortalama harcama tutar─▒ da önceki y─▒llara göre art─▒┼č göstererek 196.23 dolar olarak öngörülüyor. Giyim, elektronik, ki┼čisel bak─▒m ve özel etkinliklere yönelik harcamalardaki art─▒┼č, bu rekor seviyeleri etkileyen temel faktörlerden biri olarak öne ç─▒k─▒yor. Geçmi┼č y─▒llarda oldu─ču gibi, en popüler Babalar Günü hediyeleri aras─▒nda kartlar %61'lik bir oranla ilk s─▒ray─▒ al─▒yor. Di─čer popüler hediyeler ise; giyim (%55), ak┼čam yeme─či veya brunch gibi özel etkinlikler (%52), hediye kartlar─▒ (%48) ve ki┼čisel bak─▒m ürünleri (%32). Ayr─▒ca, Babalar Günü'nü kutlayanlar─▒n yakla┼č─▒k üçte biri (%29), bir spor etkinli─či veya konser bileti gibi bir deneyim hediyesi vermeyi planl─▒yor.

─░yi enerji, i┼čletmelere geri dönü┼čü art─▒r─▒yor.

Ambius ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan ABD ve Kanada’dan 3.040 tüketici ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %83'ü iyi bir enerji hissettikleri i┼čletmelere tekrar girmek istediklerini söylerken, %82'si de kötü bir enerji hissettikleri i┼čletmelere bir daha gitmek istemedi─čini söylüyor. Hatta %35'i, kötü bir deneyim ya┼čad─▒ktan sonra di─čer insanlar─▒ o i┼čletmeye gitmekten cayd─▒rd─▒klar─▒n─▒ belirtiyor. Öte yandan kat─▒l─▒mc─▒lara ba┼čar─▒s─▒z bir deneyime ra─čmen geri dönmelerini sa─člayacak unsurlar soruldu─čunda, iyile┼čtirilmi┼č atmosfer (%54) ve daha iyi hizmet (%54) öne ç─▒k─▒yor. Kat─▒l─▒mc─▒lar ayr─▒ca trend tasar─▒mlar─▒ (%19) ve temizlik, pencereler, ho┼č kokular gibi unsurlar─▒ da önemsediklerini belirtiyor. Kötü enerjiyi ise, ho┼č olmayan kokular (%53), kirli ortamlar (%41) ve bak─▒ms─▒z bitkiler (%32) olarak tan─▒ml─▒yorlar. Do─ča esintili tasar─▒mlar, dekoratif bitkiler ve ah┼čap unsurlar ise, genel olarak iyi enerjiyi yans─▒tan unsurlar olarak öne ç─▒k─▒yor. ücretsiz kargo yer al─▒yor.

 Bültendeki ara┼čt─▒rmalarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz, bültene abone olmak için a┼ča─č─▒daki formu doldurman─▒z yeterli. ­čĹç

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest