Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #90: Unuttum Saçımın Rengini Unuttum!

Apr 22, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #90: Unuttum Saçımın Rengini Unuttum!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Her 3 kad─▒ndan 1'i do─čal saç renginin ne oldu─čunu hat─▒rlam─▒yor!

Better Natured ad─▒na OnePoll taraf─▒ndan 2.000 kad─▒n─▒n kat─▒l─▒m─▒yla yürütülen bir ara┼čt─▒rma, kad─▒nlar─▒n neredeyse yar─▒s─▒n─▒n (49) saçlar─▒n─▒ do─čduklar─▒ndan farkl─▒ bir renge boyamak için iki ila alt─▒ y─▒l harcad─▒─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n üçte biri (%32) art─▒k do─čal renginin ne oldu─čunu hat─▒rlam─▒yorken, %32'si e┼člerinin gerçek saç rengini bilmedi─čini söylüyor. Öte yandan, kad─▒nlar─▒n %74’ü iltifat al─▒rlarsa saç rengini koruma olas─▒l─▒─č─▒n─▒n daha yüksek oldu─čunu belirtiyor. Benzer ┼čekilde %71'i, saç de─či┼čikli─činin özgüvenlerini art─▒rd─▒─č─▒n─▒ kabul ediyor.

 

Ki┼čiselle┼čtirme, marka sadakatinde kilit nokta.

Ogilvy taraf─▒ndan 13 pazardan 6.570 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen küresel bir ara┼čt─▒rma, mü┼čteri sadakatinde ki┼čiselle┼čtirme ve kapsay─▒c─▒ marka deneyiminin öne ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ ortaya kokuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %66’s─▒ bir sadakat program─▒na kaydoldu─čunu söylüyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n bir sadakat program─▒na kat─▒lma nedenlerinin ba┼č─▒nda ise promosyon ve teklifler (%66) ile ödüller için puan kazanma (%63) geliyor. Öte yandan tüketicilere bir marka sadakat program─▒yla etkile┼čim kurarken hangi kanallar─▒n daha önemli oldu─ču soruldu─čunda, tüketicilerin %43’ü mü┼čteri hizmetlerinin, %39 marka web sitesinin, %33’ü de e-mail ileti┼čiminin son derece önemli oldu─čunu dü┼čünüyor.

 

Evden çal─▒┼čmay─▒ daha çok kad─▒nlar tercih ediyor. 

Flexa taraf─▒ndan görevlendirilen ve Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.117 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen bir ara┼čt─▒rma, esnek çal─▒┼čma saatlerine dair tercihleri ve evden çal─▒┼čmay─▒ tercih edenler aras─▒nda cinsiyet ve ku┼čak fark─▒ oldu─čunu ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, 55 ya┼č─▒n alt─▒ndaki kad─▒nlar─▒n %72'si ile 55 ya┼č ve üzeri erkeklerin %43'ü, evden çal─▒┼čabilmenin veya esnek çal─▒┼čma saatlerinin kendileri için önemli oldu─čunu söylüyor. Öte yandan, 55 ya┼č ve üzeri kad─▒nlar─▒n %57'si esnek çal─▒┼čman─▒n daha az önemli oldu─čunu dü┼čünüyor. Ayr─▒ca, 55 ya┼č─▒n alt─▒ndaki kad─▒nlar─▒n % 71'i ve 55 ya┼č üstü erkeklerin %48'i esnek çal─▒┼čma imkan─▒ sundu─ču takdirde bir i┼če ba┼čvurma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha yüksek olaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

─░nsanlar nas─▒l besleniyor?

YouGov’un Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.000’den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n beslenme al─▒┼čkanl─▒klar─▒na dair bulgular sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre her dört ki┼čiden üçü (%75) et yedi─čini söylüyor. Buna kar┼č─▒n, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %6’s─▒ kendilerini vejetaryen (kad─▒nlar─▒n %8'i ve erkeklerin %3'ü) olarak tan─▒ml─▒yor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, gençlerin et yeme olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha dü┼čük oldu─čunu gösteriyor: 16-24 ya┼č aras─▒ndakilerin %75'i et yerken, bu oran 60 ya┼č ve üzerindekilerinde %95'i buluyor. Öte yandan belirli g─▒da türleri söz konusu oldu─čunda, yakla┼č─▒k on ki┼čiden üçü ┼čeker al─▒m─▒na (%30), i┼členmi┼č g─▒da tüketimine (%29) ve içtikleri su miktar─▒na (%29) çok dikkat etti─čini bildiriyor. Ayr─▒ca, her dört ki┼čiden biri (%26) sebze tüketimine, %23 ise ne kadar tuz kulland─▒klar─▒na dikkat etti─čini söylüyor.

 

On ki┼čiden sekizi (%82) alkol tüketiyor. 

YouGov’un Birle┼čik Krall─▒k’ta 2.531 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, alkol tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒na mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, 18 ya┼č ve üzeri on ki┼čiden sekizi (%82) alkol içti─čini söylüyor. Ayr─▒ca, alkol tüketicilerinin üçte biri (%36) en s─▒k ┼čarap içti─čini, on ki┼čiden üçü(%29) bira içti─čini belirtiyor. Kad─▒nlar─▒n ┼čarap (%48'e kar┼č─▒ %24) ve alkollü içecekleri (%25'e kar┼č─▒ %15) tercih etme olas─▒l─▒─č─▒ erkeklerden daha yüksekken, erkeklerin en çok tercih etti─či içecek bira olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor (%47'ye kar┼č─▒ %11'i). Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, alkol tüketenlerin, ak┼čamlar─▒ bir barda veya restoranda birisiyle sosyal olarak bulu┼čuyorlarsa alkol içip içmeyeceklerini de inceliyor. Buna göre; %44’ü birlikte olduklar─▒ ki┼činin ayn─▒ ┼čeyi yap─▒p yapmad─▒─č─▒na bak─▒lmaks─▒z─▒n alkollü bir içecek sipari┼č edece─čini, %31 ancak di─čer ki┼či içiyorsa alkol alaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Kanarya Adalar─▒ ismini ku┼člardan de─čil köpeklerden al─▒yor.
─░spanya s─▒n─▒rlar─▒ içinde yer alan tak─▒madan─▒n ad─▒, ─░spanyolca'da köpek adas─▒ anlam─▒na gelen "Islas Canarias"t─▒r.

Kaynak: WorldAtlas

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest