Announcing Our GPT Integration: Transform Customer Reviews into Powerful Marketing

Kimola Bülten #84: Bi'de şöyle deneyelim.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Mar 12, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #84: Bi'de şöyle deneyelim.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketiciler yeni deneyimler ar─▒yor.

Google Ads Ara┼čt─▒rma ve Analiz ekibinin gerçekle┼čtirdi─či küresel bir ara┼čt─▒rma pazar trendlerini derinlemesine anlamak için her ay milyarlarca yeni arama sorgusundan olu┼čan veri kümelerini ve tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken bulgular─▒na göre, sezonluk aktivitelerle ilgilenmeyi, yeni deneyimler ya┼čamay─▒ ve evden ç─▒kmay─▒ sab─▒rs─▒zl─▒kla bekleyen kullan─▒c─▒lar, Ocak 2022'de yeni ba┼člayan y─▒l için planlar yapmakla me┼čgul olmu┼č. "Gece geç saatte al─▒┼čveri┼č" (+%100 art─▒┼č), "7/24 mü┼čteri hizmetleri" (+%500 art─▒┼č), "köpek kabul eden restoranlar" (+%100 art─▒┼č) ve "ertesi gün çiçek teslimat─▒" (+%800 art─▒┼č) için yap─▒lan aramalardaki art─▒┼č; yeni deneyimler, hizmetler ve al─▒┼čveri┼č yapma yollar─▒yla ilgili tüketici beklentilerinin yükseli┼čte oldu─čunu gösteriyor. Ayr─▒ca, "artistik patinaj", "k─▒┼č olimpiyatlar─▒", "k─▒┼č tatili" ve "sevgililer günü t─▒rnaklar─▒" gibi aramalarda görülen art─▒┼č ise kullan─▒c─▒lar─▒n sezonluk aktiviteleri ve tatilleri heyecanla bekledi─čini gösteriyor.

 

Dijital bankac─▒l─▒k endi┼če veriyor.

Entrust’─▒n 9 ülkede 1.350 tüketiciyle gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, tüketicilerin modern bankac─▒l─▒k tercihlerini ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %88'i bankac─▒l─▒k i┼člemlerini bir ┼čekilde çevrimiçi yapmay─▒ tercih ettiklerini söylüyor. Bununla birlikte, %59'u banka uygulamalar─▒n─▒ kullanmay─▒ tercih ederken, %29'u masaüstü web taray─▒c─▒s─▒n─▒ tercih etti─čini belirtiyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %90'─▒ bankac─▒l─▒k uygulamalar─▒ dijital hale geldikçe doland─▒r─▒c─▒l─▒k olaylar─▒ndan daha fazla endi┼če duyduklar─▒n─▒ söylüyor. Tüketicilerin ödeme yöntemleri söz konusu oldu─čunda ise, çipli kredi/banka kartlar─▒n─▒n (%50) en çok tercih edilen ödeme yöntemi oldu─ču görülüyor.

 

Kad─▒nlar kendini güvende hissetmiyor.

YouGov’un Birle┼čik Krall─▒k’ta 3.361 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rma, kad─▒nlar─▒n günlük aktiviteleri gerçekle┼čtirirken ne s─▒kl─▒kla kendilerini güvensiz hissettiklerine mercek tutuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, neredeyse on kad─▒ndan yedisi (%66) geceleri eve yürürken kendilerini güvensiz hissettiklerini söylüyor. Bunun yan─▒ s─▒ra, kad─▒nlar─▒n yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ (%53) taciz veya cinsel sald─▒r─▒ ile kar┼č─▒la┼čma riskini azaltmak için bazen d─▒┼čar─▒ ç─▒kmaktan kaç─▒nd─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Öte yandan, kad─▒nlar─▒n neredeyse yar─▒s─▒ (%45) toplu ta┼č─▒ma araçlar─▒nda, her on kad─▒ndan dördü (%38) ise takside yaln─▒zken kendini güvende hissetmedi─čini belirtiyor.

 

Hepimiz gamer olduk.

Google taraf─▒ndan desteklenen ve Newzoo taraf─▒ndan aralar─▒nda Türkiye’nin de yer ald─▒─č─▒ 7 ülkeden 7.369 ki┼činin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, oyun sektörüne dair önemli içgörüler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, Türkiye'de oyuncular aras─▒ndaki cinsiyet da─č─▒l─▒m─▒ neredeyse e┼čit. Ya┼č aç─▒s─▒ndan Türkiye'deki oyuncular─▒n yakla┼č─▒k üçte ikisi 25-45 aral─▒─č─▒nda yer al─▒yor. Evden çal─▒┼čma düzeni ile daha çok kendilerine ait vakte sahip olan tam zamanl─▒ çal─▒┼čanlar bu ya┼č grubunda ço─čunlu─ču olu┼čturuyor. Öte yandan, 2021 y─▒l─▒ itibariyle oyuncular %26'l─▒k bir art─▒┼čla oyunlar─▒ konsolda oynamay─▒ tercih ediyor. Ayr─▒ca, ülkemizde ara┼čt─▒rmaya kat─▒lan oyuncular, haftada ortalama 15,7 saat oynuyor.

 

De─či┼čmeyen tek ┼čey, al─▒┼čveri┼č yapmak.

Shopkick’in tüketici davran─▒┼člar─▒n─▒n 2021'den bu yana nas─▒l geli┼čti─čini ortaya ç─▒karmak için 20.000'den fazla tüketiciyle yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma, tüketicilerin al─▒┼čveri┼č yapma biçimlerini etkileyen faktörleri gözler önüne seriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, on tüketiciden sekizi (%81) fiyat art─▒┼člar─▒ nedeniyle, sat─▒n alaca─č─▒ ürünü  indirime girene kadar bekleme olas─▒l─▒─č─▒n─▒n yüksek oldu─čunu söylüyor. Ayr─▒ca %79'u, en sevdikleri markalar─▒n stoklar─▒ azal─▒rsa veya tükenirse bir sonraki en iyi seçene─či sat─▒n alaca─č─▒n─▒ belirtiyor. Bu da tüketicilerin markalara olan sars─▒lmaz sadakatlerini gösteriyor.

 

#─░lginç Bilgi

Sadece Amerika'da bir günde kullan─▒lan pipetleri uç uca dizerseniz dünyan─▒n çevresini ekvatordan iki kez dönebilirsiniz.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest