Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #75: Podcast'ime hoş geldiniz arkadaşlar!

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jan 09, 2022 - 3 min read
Kimola Bülten #75: Podcast'ime hoş geldiniz arkadaşlar!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

YouTuber'lar─▒n da bir podcast yay─▒n─▒ olsa...

Acast ve Nielsen taraf─▒ndan ABD'li dinleyiciler üzerinde yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmada, yan─▒t veren her be┼č ki┼čiden ikisi (%39) YouTuber'lardan ve influencer’lardan podcast istediklerini, müzik ve TV ki┼čiliklerinin ┼čovlar─▒na olan ilginin önüne geçti─čini söylüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bir ba┼čka ilginç bulgusu da tüketicilerin %28’inin sa─čl─▒k uzmanlar─▒ndan podcast yay─▒n─▒ bekliyor olmalar─▒. Podcast türleri söz konusu oldu─čunda, %64 ile haber ve %61 ile komedi en popüler olarak yan─▒tlar olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor. Ayr─▒ca, sunucunun her programda farkl─▒ bir konukla sohbet etti─či görü┼čme format─▒, ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %48'i aras─▒nda en popüler olan─▒yken, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %43'ü yard─▒mc─▒ sunucular─▒n birbirleriyle konular─▒ tart─▒┼čmas─▒n─▒ dinlemeyi sevdiklerini söylüyor.

 

Yeni y─▒l kararlar─▒ de─či┼čmedi.

Nextbite’─▒n ABD'de 13-54 ya┼člar─▒ aras─▒nda 1.046 tüketiciyle gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre tüketicilerin %46’s─▒, 2022'de daha sa─čl─▒kl─▒ beslenmek istediklerini belirtiyor. Tüketicilerin ya┼čam tarzlar─▒nda yapmak istedikleri bu de─či┼čikli─či daha s─▒k egzersiz yap─▒p daha az para harcamak izliyor. Ayn─▒ zamanda, tüketicilerin neredeyse yar─▒s─▒ (%49) 2022'de daha sa─čl─▒kl─▒ yiyecekler sipari┼č etmeyi planland─▒─č─▒n─▒ söylüyor. Bu da restoranlar─▒n, 2022'de yeni mü┼čterilere ula┼čmak için sanal menüleri benimsemek ve ayn─▒ zamanda tüketicilerin tercih etti─či daha sa─čl─▒kl─▒ seçenekler sunmak için büyük bir f─▒rsata sahip oldu─čunu gözler önüne seriyor.

 

Otonom arabalara ilgi duymak ve güvenmemek aras─▒nda fark var!

Xperi taraf─▒ndan ABD genelinde 1.969 otomobil sahibi veya kiralayan yeti┼čkinden elde edilen veilere dayanan 2022 Araç Tahminleri Ara┼čt─▒rmas─▒, araçlar─▒n gelece─čine ili┼čkin tüketici görü┼člerini sunarken, hem endi┼če verici alanlar hem de sürücüsüz araç üreticileri için umut verici i┼čaretler sunuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, tüketicilerin üçte birinden fazlas─▒ (%38) ┼ču anda kendi kendini süren bir arabaya sahip olmakla ilgileniyor ve %80'i güvenli, tam otomatik, otonom arabalar─▒n gelecekte s─▒radan olaca─č─▒na inan─▒yor. Öte yandan, tüketicilerin %41’i, kendi kendine sürü┼čün nihayetinde seyahat etmenin en güvenli yolu olaca─č─▒na inan─▒yor, ancak %57'si bir bilgisayar─▒n asla bir insan kadar güvenli bir ┼čekilde araç kullanamayaca─č─▒n─▒ söylüyor.

 

Her 5 tüketiciden 2'si cep telefonlar─▒n─▒n dayan─▒ks─▒z oldu─čunu söylüyor.

YouGov’un ABD'den Birle┼čik Krall─▒k'a, BAE’den Çin'e kadar 17 pazarda yürüttü─čü yeni bir ara┼čt─▒rma, farkl─▒ endüstrilerde ürün dayan─▒kl─▒l─▒─č─▒na ili┼čkin tüketici alg─▒lar─▒n─▒ ele al─▒yor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, genel olarak, paketlenmi┼č yiyecek ve içecekler en büyük güvenoyu al─▒yor ve neredeyse be┼č tüketiciden üçü (%57), bu sektördeki markalar─▒n ürünlerinin uzun ömürlü olmas─▒n─▒ sa─člamak için gayret sarfetti─čini söylüyor. Dünya genelindeki tüketicilerin yar─▒s─▒ da otomobil üreticilerinin ürünlerinin uzun ömürlü olmas─▒n─▒ sa─člamak için yeterli çabay─▒ gösterdi─čini (%50) söylüyor. Bunu ev aletleri (%46) ve spor malzemeleri (%44) yak─▒ndan takip ediyor. Cep telefonlar─▒ (%40), giysi ve aksesuarlar (%40) ise dayan─▒kl─▒l─▒k söz konusu oldu─čunda en olumsuz izlenim b─▒rakan sektörler olarak kar┼č─▒m─▒za ç─▒k─▒yor.

 

2022'de herkes a┼čk─▒ ar─▒yor.

Flört uygulamas─▒ Happn taraf─▒ndan yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmaya göre, Y ve Z ku┼ča─č─▒n─▒n üçte biri bu y─▒l a┼čk─▒ ar─▒yor. Bunlar─▒n %37'si bir ili┼čki ve %32'si 2022’de evlilik istiyor. Ara┼čt─▒rma ayr─▒ca, bekar insanlar─▒n bir partnerde neye öncelik verdi─čini ortaya koyuyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %40'─▒ sevecen bir partner ar─▒yorken, %61'i samimi bir gülümsemeye sahip birine ilgi duyacaklar─▒n─▒ söylüyor. ─░nsanlar─▒n bir partnerde arad─▒─č─▒ en önemli be┼č özellik ise ┼čöyle; ilgili, nazik (%39), iyi bir mizah anlay─▒┼č─▒na sahip (%35), sad─▒k (%34) ve sevgi dolu (%33) biri olmas─▒. Fiziksel çekicilik aç─▒s─▒ndan ise samimi bir gülümsemenin yan─▒ s─▒ra, insanlar romantik bir ili┼čkide fiziksel uygunlu─ča (%39), boya (%27) ve göz rengine (% 24) önem veriyor.

 

#─░lginç Bilgi        

Dijital ça─č─▒n e-hastal─▒klar─▒ndan biri: Photolurking
Sosyal medyada ba┼čkalar─▒n─▒n profillerini izleme, foto─čraflar─▒na ezberleyecek derecede çok bakma, bitmek tükenmek bilmeyen foto─čraf kar─▒┼čt─▒rma iste─či yani stalk olarak bilinen hastal─▒kt─▒r.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest