Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #67: Geceler de Bizim Sokaklar da.

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Nov 14, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #67: Geceler de Bizim Sokaklar da.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan içgörüler, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle!

 

­čÄëKimola'dan ─░çgörü Kütüphanesi!

Kimola'dan ─░çgörü Kütüphanesi!

Kimola'n─▒n pazarlama profesyonellerini veriye ve veri kullan─▒m─▒na yak─▒nla┼čt─▒rmak için yay─▒nlad─▒─č─▒ Verizekal─▒lar platformunda, koleksiyon de─čerinde ─░çgörü Kütüphanesi sizlerle! Kimola ara┼čt─▒rmac─▒lar─▒n─▒n elinden ç─▒kan bu yaz─▒da, yapay zeka ile tüketici metinlerinin nas─▒l s─▒n─▒fland─▒r─▒ld─▒─č─▒n─▒ anlat─▒yoruz.

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Kad─▒nlar kendilerini güvende hissetmiyorlar.

YouGov’un ─░ngiltere'de 1.667 ki┼či ile yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma; kad─▒nlar─▒n, özellikle geceleri yaln─▒z yürümek söz konusu oldu─čunda, daha güvensiz hissetti─čini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, geceleri d─▒┼čar─▒da tek ba┼č─▒na yürüyen kad─▒nlar─▒n yakla┼č─▒k üçte ikisi, bunu yaparken “her zaman” veya “s─▒kl─▒kla” kendilerini güvensiz hissettiklerini söylüyor. Öte yandan, ara┼čt─▒rma her be┼č kad─▒ndan birinin geceleri hiç yaln─▒z yürümedi─či gerçe─čini de gözler önüne seriyor. Ayr─▒ca, daha fazla kad─▒n (%63), bir ara sokakta tek ba┼č─▒na yürümek ve ilk bulu┼čmaya gitmek (%28) dahil olmak üzere di─čer ortak faaliyetler hakk─▒nda daha s─▒k korku duydu─čunu ifade ediyor.

 

Toplumun %62'si sosyal çevresini kaybetmi┼č gibi hissediyor.

Ipsos'un Türkiye’de 800 ki┼či ile yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma toplumun; sosyal hayatlar─▒ ile ilgili de─či┼čime ili┼čkin görü┼čünü, maske mesafe kurallar─▒na ne kadar dikkat etti─čini ve gelece─če yönelik dü┼čüncelerini inceliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n dikkat çeken verilerine göre, her 10 ki┼čiden 6’s─▒ (%62) koronavirüs salg─▒n─▒ndan dolay─▒ sosyal çevrelerini kaybetmi┼č gibi hissettiklerini, neredeyse her 10 ki┼čiden 7’si (%66) hayat─▒n─▒n bu salg─▒n yüzünden tekdüzele┼čti─čini belirtiyor. Öte yandan, toplumun büyük bir bölümü sosyal mesafe kural─▒na hiçbir zaman uyulmad─▒─č─▒n─▒ (%26) veya nadiren uyuldu─čunu (%51) dü┼čünüyor. Hal böyle olunca toplum gelece─če yönelik de pek umutlu görünmüyor. Bireylerin %74’ü salg─▒n─▒n 2022 y─▒l─▒nda da sürece─čini dü┼čünüyor ve %66’s─▒ da bundan sonra ba┼čka salg─▒nlarla da kar┼č─▒la┼čacaklar─▒na inan─▒yor.

 

Tüketici, patili dostlar─▒ ile zaman geçirmek için heyecanl─▒.

Petco’nun ABD’li 1.000 köpek ve kedi ebeveyni ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, evcil hayvanlar─▒n─▒ tatil ┼čenliklerine dahil etmeye istekli yepyeni bir evcil hayvan ebeveynlerinin varl─▒─č─▒na dikkat çekiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerine göre, evcil hayvan ebeveynlerinin be┼čte dördü (%80), di─čer aile üyelerinden ziyade evcil hayvanlar─▒yla uzun bir tatil geçirmek için daha heyecanl─▒. Ayr─▒ca, evcil hayvan ebeveynlerinin dörtte üçü (%75) y─▒lba┼č─▒, ┼×ükran Günü gibi özel zamanlarda evcil hayvanlar─▒na hediyeler veriyor ve bunlar─▒n yakla┼č─▒k yar─▒s─▒ di─čer aile üyelerinden daha fazla evcil hayvan─▒ için hediye al─▒yor.

 

Erkekler de ki┼čisel bak─▒ma dü┼čkündür.

Qualtrics'in LendingTree ad─▒na 2.051 ABD'li tüketicinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmada tüketicilerin neredeyse yar─▒s─▒ (%48), sakall─▒ erkeklerin tra┼čl─▒ hemcinslerine k─▒yasla para konusunda daha iyi oldu─čunu dü┼čünüyorken; ┼ču anda sakal─▒ olan erkeklerin %75'i para konusunda daha iyi olduklar─▒n─▒ iddia ediyor. Öte yandan, bu y─▒l erkeklerin %46's─▒ Movember (T─▒ra┼čs─▒z Kas─▒m) onuruna t─▒ra┼č olmaktan vazgeçece─čini ve/veya b─▒y─▒k b─▒rakaca─č─▒n─▒ söylüyor. Hatta bu Kas─▒m sadece erkekler de─čil, kad─▒nlar─▒n da %24'ü t─▒ra┼č olmay─▒ atlayacak görünüyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bir di─čer ç─▒kt─▒s─▒na göre, ortalama olarak, erkekler jilet ve t─▒ra┼č kremi gibi ürünlere ayda 42 dolar harcarken, kad─▒nlar 39 dolar harc─▒yor. Ayr─▒ca erkekler; masaj (%12), manikür/pedikür (%9), cilt bak─▒m─▒ (%9) ve a─čda (%7) için para harcad─▒klar─▒n─▒ belirtiyor.

 

Kad─▒nlar─▒n 3’te 1’i cinsel deneyimlerinden memnun de─čil.

Durex’in 2.000 ki┼či ile gerçekle┼čtirdi─či bir ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒, kad─▒nlar─▒n neredeyse yar─▒s─▒n─▒n cinsel rahats─▒zl─▒─ča katland─▒klar─▒n─▒, çünkü neyin 'normal' oldu─čunu bilmediklerini ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, bu rahats─▒zl─▒─č─▒n en büyük nedeni vajinal kuruluk olurken (%46), onu yeterince uyar─▒lmama (%44) takip ediyor. Öte yandan, ankete kat─▒lanlar─▒n %72'si seks ve kad─▒n cinsel tatmini konusunda bir tabu oldu─čunu dü┼čünüyor ve be┼čte üçü seksi aç─▒kça tart─▒┼čman─▒n daha kabul edilebilir olmas─▒n─▒ dilediklerini söylüyor. Ara┼čt─▒rma bunlar─▒n yan─▒ s─▒ra, kad─▒nlar─▒n %76's─▒n─▒n okulda seks e─čitiminin onlara seks s─▒ras─▒nda ne beklemeleri ve kad─▒n cinsel tatmininin neleri gerektirdi─či konusunda yeterince bilgi verilmedi─čini dü┼čündüklerini gösteriyor.

 

 

#─░lginç Bilgi        

Çin, dünyada en çok internet kullan─▒c─▒s─▒na sahip ülke olmas─▒na ra─čmen, en iyi 10 milyon web sitesinin yaln─▒zca %1,4'ü Çince'yi kullanmaktad─▒r.Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest