Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #47: Ben iyiyim de çevrem nasıl?

Author: Yasemin Ozturk - Data Analyst, Kimola
Yasemin Ozturk Data Analyst, Kimola
Jun 10, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #47: Ben iyiyim de çevrem nasıl?

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒n─▒ kapsayan, bu haftan─▒n öne ç─▒kan içerikleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë UEFA 2020 ba┼člad─▒!

UEFA 2020 Ba┼člad─▒

 

 

 

 

 

 

 

 

Kimola.com’dan ald─▒─č─▒m─▒z veriye göre UEFA 2020 hakk─▒nda konu┼čan tüketiciler, Heineken ve Just Eat ile etkile┼čime giriyor. Kitlenin ilgi alanlar─▒ndan biri de bahis oynamak! Siz de hiçbir üyelik yapmadan, herhangi bir konudaki tüketici görü┼člerine ula┼čmak isterseniz, Kimola.com'daki ─░çgörü Motoru'muza bekliyoruz!

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tüketici, sa─čl─▒─č─▒n─▒ ve çevreyi tehlikeye atmak istemiyor.

Londra merkezli Raw Sport’un 50.000 mü┼čteri ile yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rma, tüketicilerin beslenme ürünlerini sat─▒n al─▒rken dikkat ettikleri unsurlar─▒ ortaya koyuyor. Ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k dörtte üçü (%72) tamamen süt içermeyen bir diyet uyguluyor ve buna, süt ürünlerinin sa─čl─▒─ča ve çevreye olan olumsuz etkisinin yan─▒ s─▒ra süt endüstrisinde hayvanlara uygulanan zulmü neden olarak gösteriyor. Öne ç─▒kan verilere göre, 2018 ve 2019 y─▒llar─▒nda yulaf sütü sat─▒┼člar─▒nda ya┼čanan %636’l─▒k art─▒┼ča bak─▒ld─▒─č─▒nda, tüketicilerin protein kayna─č─▒ olarak hayvansal ürünler yerine bitkisel ürünlere yöneldi─či görülüyor.

 

Koku, güçlü bir hat─▒rlat─▒c─▒d─▒r!

Babalar Günü yakla┼č─▒rken, The Perfume Shop taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan anket, çocuklar─▒n 'T─▒pk─▒ Baba Gibi' hissettiklerine dair ilginç bulgular sunuyor. Ankette kat─▒l─▒mc─▒lara sorulan “hangi ya┼čta baban─▒z gibi hissediyorsunuz?” sorusuna, kad─▒nlar─▒n %40’─▒ gençlik y─▒llar─▒n─▒ ya da daha küçük ya┼člar─▒n─▒ belirtirken; erkeklerin %48’i 30’lu ya┼člar─▒na i┼čaret ediyor. Öne ç─▒kan bir di─čer bulguya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %38’i i┼č ahlak─▒, %37’si mizah anlay─▒┼č─▒ ve %29’u ba─č─▒ms─▒zl─▒k gibi olumlu özelliklerini babas─▒ndan miras ald─▒─č─▒n─▒ ifade ederken; %18’i öfkesini, %9’u burnunu ve %8’i saçlar─▒n─▒ babas─▒ndan miras almam─▒┼č olmay─▒ istediklerini söylüyor. Öte yandan, kat─▒l─▒mc─▒lara “babalar─▒n─▒ hat─▒rlatan koku nedir?” diye soruldu─čunda, en popüler cevap (%21) t─▒ra┼č losyonu kokusu oluyor. Bira (%13) ve taze kesilmi┼č çimen (%11) ise daha az popüler di─čer cevaplar.

 

Dijitale dönü┼čen hayatlar kal─▒c─▒ hale geliyor.

Ericsson taraf─▒ndan haz─▒rlanan tüketici raporuna göre, Covid-19 pandemisinin zorunlu k─▒ld─▒─č─▒ günlük ya┼čam faaliyetlerindeki dijitalle┼čme, pandemiden sonra da insanlar─▒n hayat─▒nda olmaya devam edecek. Ara┼čt─▒rman─▒n bulgular─▒, 2025 y─▒l─▒na kadar her 2 tüketiciden 1’inin ki┼čisel geli┼čimleri için e-ö─črenmeyi kullanaca─č─▒n─▒ ortaya koyuyor. Ek olarak, tüketicilerin yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ tüm e─člence faaliyetlerinin çevrimiçi hale gelece─čini; üçte birinden fazlas─▒ ise, yiyeceklerini ço─čunlukla çevrimiçi sipari┼č edece─čini belirtiyor. Öte yandan, tüketicilerin %75'i bu sayede hayat─▒n kolayla┼čaca─č─▒n─▒; 10 ki┼čiden 7’si de çevrimiçi güvenlik ve gizliliklerine daha fazla dikkat etmeleri gerekece─čini dü┼čünüyor.

 

Tüketicilerin %88’i ‘sürdürülebilir’ oldu─čunu iddia eden markalara güvenmiyor!

Genomatica’n─▒n 2.000 ABD’li tüketici ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma, tüketicilerin sürdürülebilir moda için al─▒┼čveri┼č yapmaya istekli oldu─čunu, ancak bu konuda yeterli bilgiye sahip olmad─▒klar─▒n─▒ gözler önüne seriyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %88’i sürdürülebilir oldu─čunu iddia eden markalara hemen güvenmediklerini, yar─▒s─▒ndan fazlas─▒ ise, moda endüstrisinde tüketicileri yan─▒ltmaya yönelik olan bu iddialar yüzünden karars─▒z kald─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rmada, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %55’i 'sürdürülebilir giysiler' sat─▒n almakla ilgilendiklerini, %48'i sürdürülebilir k─▒yafetleri nas─▒l ve nerede bulaca─č─▒n─▒ bilmediklerini söylerken; %42'sinin ise, k─▒yafetleri neyin sürdürülebilir k─▒laca─č─▒ konusunda kafas─▒ kar─▒┼čm─▒┼č durumda.

 

Pandemi, ebeveynlerin mali durumlar─▒n─▒ yönetme ┼čeklini de─či┼čtirdi.

Policygenius'un, 18 veya daha küçük ya┼čta çocu─ču olan 1.500 ABD’li ebeveyn ile gerçekle┼čtirdi─či “Parents & Money” anketi, 4 ebeveynden birinin (%26), pandemi nedeniyle çocuklar─▒n─▒ yeti┼čtirmek için finansal olarak daha az haz─▒r hissettiklerini ortaya ç─▒kard─▒. Ebeveynlerin %23’ü, geçti─čimiz y─▒l, kendilerinin veya e┼člerinin, çocuklar─▒n─▒n e─čitimi veya bak─▒m─▒ için küçüldüklerini ya da i┼člerini b─▒rakt─▒klar─▒n─▒ ifade ederken; 3’te 1’i, pandemi s─▒ras─▒nda ekstra harcamalar─▒n─▒ ödemek için acil durum, emeklilik ve seyahat tasarruflar─▒n─▒ kulland─▒klar─▒n─▒ söyledi. Öne ç─▒kan bir di─čer bulguya göre, ebeveynlerin %45’i çocuk sahibi olmaya finansal olarak haz─▒r olmad─▒─č─▒n─▒ dü┼čünüyor.

 

 

#─░lginç Bilgi    

"Alice Harikalar Diyar─▒nda" eseri, insanlar─▒n kendilerini olduklar─▒ndan daha büyük veya daha küçük hissetmelerine neden olan nörolojik hastal─▒─ča da ismini vermi┼čtir.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest