Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #41:"E-posta döktüm yollarına

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
May 01, 2021 - 3 min read
Kimola Bülten #41:"E-posta döktüm yollarına

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!
 
Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒
 
 

Al─▒┼čveri┼č etkile┼čiminin en fazla görüldü─čü kanal: E-posta

Cheetah Digital taraf─▒ndan, globalde gerçekle┼čtirilen, tüketicilerin çevrim içi sat─▒n alma karar─▒nda etkili olan dijital kanallar─▒ inceleyen ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda, kat─▒l─▒mc─▒lara son 12 ayda dijital tan─▒t─▒m kanallar─▒ndan herhangi biri arac─▒l─▒─č─▒ ile al─▒┼čveri┼č yap─▒p yapmad─▒─č─▒ soruldu. Ara┼čt─▒rman─▒n sonucunda, e-postan─▒n %45 ile en popüler kanal oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒. E-postay─▒, %43 ile sosyal medya payla┼č─▒mlar─▒; %42 ile sosyal medya reklamlar─▒ takip ediyor. SMS ise %24 ile al─▒┼čveri┼č etkile┼čiminin en az görüldü─čü kanal.
 
 

“Telefonumu kaybedece─čime, cüzdan─▒m─▒ kaybedeyim.”

KPMG’nin, 16 ülkede 18.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či “Ben, hayat─▒m, cüzdan─▒m” ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketicilerin %40’─▒ telefonlar─▒n─▒ kaybetmektense cüzdanlar─▒n─▒ kaybetmeyi tercih ediyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %44’ü ise pandemi öncesine göre teknolojiyi daha fazla kulland─▒─č─▒n─▒ ve daha farkl─▒ teknolojilerden yararland─▒─č─▒n─▒ dile getiriyor. Ancak, tüketicilerin %26’s─▒ siber tehditlerden büyük ölçüde endi┼če duyuyor. Buna ba─čl─▒ olarak, ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, ki┼čisel verilerin gizlili─či, tüketicilerin %55’inin en büyük beklentisi.
 
 

Seyahatseverlerin tercihi, gitmeden önce görmek.

Magnite’─▒n gerçekle┼čtirdi─či, seyahat ile ilgili markalar─▒n, medya planlar─▒na yönelik ara┼čt─▒rmaya göre, seyahat plan─▒ yapan kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %65'i, bir rezervasyon yapmadan önce, gidece─či yerin videosunu mutlaka izliyor. Ara┼čt─▒rman─▒n öne ç─▒kan verilerinden biri, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %56’s─▒na göre, ak─▒ll─▒ televizyonlar─▒n─▒n seyahat ilham─▒ sa─člad─▒─č─▒ olurken; bir di─čeri ise kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %74’üne göre, video reklamlar─▒n─▒n seyahat f─▒rsatlar─▒n─▒ yakalamak için faydal─▒ oldu─ču.
 
 

Her 3 kullan─▒c─▒dan 1'i, sosyal medyay─▒ e─člence ve haber alma arac─▒ olarak kullan─▒yor.

Hootsuite ve We Are Social'─▒n haz─▒rlad─▒─č─▒ "Digital 2021 April Global Statshot Report" raporuna göre, her 3 sosyal medya kullan─▒c─▒s─▒ndan 1'i, sosyal medyay─▒ e─člence ve haber alma arac─▒ olarak kullan─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre kullan─▒c─▒lar─▒n sosyal medya platformlar─▒n─▒ kullanmalar─▒n─▒n en büyük nedeni ise, aileleri ve arkada┼člar─▒ ile ileti┼čimi sa─člamak. Rapor ayr─▒ca, kullan─▒c─▒lar─▒n sosyal medya platformlar─▒nda takip ettikleri hesap türlerini de ortaya koydu. Ara┼čt─▒rman─▒n verilerine göre, kullan─▒c─▒lar, e─člence amac─▒yla en çok oyuncular─▒; dizileri; müzisyenleri ve görsel ileti┼čimin popüler ┼čekillerinden olan "mem" hesaplar─▒n─▒ takip ediyor. Genç kullanc─▒lar─▒n büyük ço─čunlu─ču ise, sosyal medya platformlar─▒nda influencer'lar─▒ takip ediyor.
 
 

Aile ve arkada┼člar─▒n sosyal medya payla┼č─▒mlar─▒, a┼č─▒ tercihlerini etkiliyor.

M Booth Health ve Savanta taraf─▒ndan, 1000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen, Amerikal─▒ tüketicilerin COVID-19 a┼č─▒ tercihlerini ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, ankette en büyük pay %36 ile Pfizer’─▒n. Moderna %19 ile ikinci olurken, onu %17 ile Johnson & Johnson izledi. Pfizer'─▒n tercih edilmesinin en yayg─▒n nedeni, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %45'ine göre etkili olmas─▒. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, Pfizer'─▒n ilk tercihi oldu─čunu söyleyenlerin %21'ine göre, aile ve arkada┼člar─▒n─▒n sosyal medya payla┼č─▒mlar─▒n─▒n, a┼č─▒ tercihlerini etkiledi─či.
 
 

Kullan─▒c─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %66’s─▒ teknoloji ┼čirketlerinin, verileri üzerinde çok fazla kontrolü oldu─čunu dü┼čünüyor.

YouGov’un gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda kat─▒l─▒mc─▒lara, teknoloji ┼čirketlerinin kullan─▒c─▒ verileri üzerinde sahip oldu─ču kontrol ile ilgili dü┼čünceleri soruldu. Ankete kat─▒lanlar─▒n yakla┼č─▒k %66’s─▒ teknoloji ┼čirketlerinin, kullan─▒c─▒ verileri üzerinde çok fazla kontrolü oldu─čunu dü┼čünürken, %21'i emin olmad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, teknoloji ┼čirketlerinin kullan─▒c─▒ verileri üzerindeki fazla kontrolünün, en çok ─░ngiltere ve ─░spanya’daki kat─▒l─▒mc─▒lar taraf─▒ndan dile getirilmi┼č olmas─▒.
 
 
 

#─░lginç Bilgi    

"Astronot" kelimesi Yunanca y─▒ld─▒z anlam─▒na gelen "astro" ve denizci anlam─▒na gelen "nautes" kelimelerinin birle┼čiminden olu┼čuyor.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest