Kimola Bülten #40: Haykıracak Cüzdanım!

Apr 22, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #40: Haykıracak Cüzdanım!
İletişim ve araştırma profesyonelleri için hazırlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekalılar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik araştırmalar ve tüketici verilerinin kullanım dünyası ile ilgili bu haftanın öne çıkan haberleri sizlerle! Haftalık bültenimize abone olmak isterseniz şu linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici araştırmalarımız hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz de şu linkten bize ulaşabilirsiniz.
İçgörülü bir hafta olsun!
 

Kimola'dan podcast dünyası araştırması

Kimola'dan Podcast Dünyası Araştırması
 
Türkiye'nin en geniş podcast ağı Podfresh için, podcast dinleme alışkanlıkları ve davranışlarını, Türkiye'de podcast tüketimini ve podcast dinleyicilerinin profilini analiz ettik. Detaylar şurada!
 
 
Araştırma ve Veri Dünyasında Bu Haftanın Öne Çıkanları
 

Tüketicinin streaming hizmetini iptal etmesi

Deloitte’in “Digital Media Trends” araştırmasına göre, ücretli bir streaming hizmetine abone olmaya karar verirken en önemli iki faktör içerik (%35) ve maliyet (%46). Tüketicilerin, ücretli bir videoyu, müziği veya oyun hizmetini iptal etmelerine neden olan en önemli faktör ise fiyattaki artış. Ayrıca, tüketicilerin üçte ikisine göre, izlemek istedikleri içeriğin bir hizmetten kaldırılması, hayal kırıklığına sebep oluyor. Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç verilerden biri ise Z kuşağının eğlence tercihleri hakkında. Araştırmadaki verilere göre, Z kuşağının en sevdiği eğlence etkinliği: Oyunlar (%26). Bunun ardından ise %14 oranla müzik dinlemek; %12 oranla internette gezinmek ve %10 oranla evde, sosyal platformlardan televizyon veya film izlemek geliyor.
 
 

Salgın sürecinde sosyal medya kullanımında görülen artış

Commencis 2021 Sosyal Medya Raporu verilerine göre, salgın sürecinde sosyal medya kullanımı %72, sosyal medya paylaşımları ise %43 arttı. Araştırma kapsamında yer verilen "Hootsuite 2021 Social Trends Raporu"na göre, şirketlerin %60'ı 2021'de Instagram bütçesini; %46'sı Facebook bütçesini ve %14'ü TikTok pazarlama bütçesini artırmayı planladığını belirtiyor. Bununla birlikte katılımcılara hedefleri için en etkili gördükleri platformlar sorulduğunda, Facebook’un %78 ile başı çektiği; Instagram’ın %70 ile ikinci sırada yer aldığı; LinkedIn’in %42 ile üçüncü sırada; Twitter’ın ise %33 ile dördüncü sırada yer aldığı sonucuna ulaşıldı. Aynı konu hakkında Animoto’nun 1000 tüketici ve 500 işletme ile gerçekleştirdiği ankete göre, Z kuşağı, markaları takip etmek için Instagram'ı kullanırken X ve Y kuşağı, satın alma kararı verirken güvendikleri platform olarak YouTube'u tercih ediyor. Baby boomers kuşağı ise zamanının çoğunu YouTube ve Facebook’ta geçiriyor.
 
 

Sanal market ve sağlık hizmetlerindeki pandemi alışkanlıkları

McKinsey Global Institute’ün gerçekleştirdiği Çin, Fransa, Almanya, İngiltere ve ABD'deki salgın sırasında tüketici talep ve davranışlarını ele alan “The Consumer Demand Recovery and Lasting Effects of COVID-19” araştırmasına göre; bu ülkelerdeki tüketici harcamalarında %11 - %26 arasında değişen ani ve derin düşüş, özellikle seyahat, eğlence ve yemek gibi yüz yüze alınan hizmetlere uygulanan kesintilerden kaynaklandı. Araştırmanın ortaya koyduğu verilere göre, pandemi sürecinde, sanal market ve sanal sağlık hizmetlerindeki değişen alışkanlıkların, pandemi sonrasında da aynı seviyede devam etmesi bekleniyor. Seyahat ve eğitim ise, pandemi sonrasında en fazla değişim görülmesi beklenen alışkanlıklar arasında yer alıyor.
 
 

Açık bankacılığı duymuş muydunuz?

Cevabınız hayır ise endişelenmeyin. Mambu’nun globalde 2000 katılımcı ile gerçekleştirdiği araştırmaya göre, katılımcıların %52’si açık bankacılığın ne olduğunu bilmiyor. %80’i bir veya daha fazla mobil finans uygulaması kullanmasına rağmen, %61'i açık bankacılığı hiç kullanmadığını belirtiyor. Araştırmanın ortaya koyduğu ilginç verilerden biri ise pandeminin bir sonucu olarak ortaya çıkan tüketici tutum ve önceliklerindeki değişiklik. Araştırmaya göre katılımcıların %52'si pandemi sürecinde finans hesapları üzerinde daha fazla kontrol istiyor. Ayrıca, katılımcıların %57'si, bankaları açık bankacılığı daha başarılı bir şekilde uygulayıp teşvik etseydi kullanma olasılıklarının daha yüksek olacağını söyledi. Devamını oku

Bilmeyenler için açık bankacılık: Müşterinin birden fazla bankada veya finansal kurumda yer alan finansal verilerini aynı anda tek bir ekran üzerinden görüntülemesine ve işlem yapmasına imkan veren yapı.
 
 

Tiktok’ta ebeveyn ve ebeveyn olmayanlar tarafından oluşturulan içerikler

Tiktok'un yayınladığı içgörülere göre, yaş grubuna göre iki ayrı yetişkin var: Ebeveyn olmayanlar ve aynı yaşta ancak ebeveyn olanlar. Ebeveynler tarafından oluşturulan içeriğin çoğu, ev aletleri, işletmeler, arabaları, atıştırmalıklar dahil tercih ettikleri market ürünleri ile ilgili konuları içeriyor. Araştırmaya göre, aynı yaş grubundaki ancak ebeveyn olmayan TikTok kullanıcılarına kıyasla, TikTok ebeveynlerinin ev aletleri (%59), atıştırmalık ürünler (%55), iş (%51), arabalar (%41) ve market ürünleri (%35) hakkında paylaşım yapma olasılığı daha yüksek.
 
 
 

İlginç Bilgiler  

"Huh?" insanlar için evrensel bir kelime olarak kabul edilir. 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3,000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest