Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #40: Haykıracak Cüzdanım!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Apr 22, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #40: Haykıracak Cüzdanım!
─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.
─░çgörülü bir hafta olsun!
 

­čÄë Kimola'dan Podcast Dünyas─▒ Ara┼čt─▒rmas─▒

Kimola'dan Podcast Dünyas─▒ Ara┼čt─▒rmas─▒
 
Türkiye'nin en geni┼č podcast a─č─▒ Podfresh için, podcast dinleme al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ve davran─▒┼člar─▒n─▒, Türkiye'de podcast tüketimini ve podcast dinleyicilerinin profilini analiz ettik. Detaylar ┼čurada!
 
 
Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒
 

Tüketicinin streaming hizmetini iptal etmesinin en büyük nedeni fiyattaki art─▒┼č.

Deloitte’in “Digital Media Trends” ara┼čt─▒rmas─▒na göre, ücretli bir streaming hizmetine abone olmaya karar verirken en önemli iki faktör içerik (%35) ve maliyet (%46). Tüketicilerin, ücretli bir videoyu, müzi─či veya oyun hizmetini iptal etmelerine neden olan en önemli faktör ise fiyattaki art─▒┼č. Ayr─▒ca, tüketicilerin üçte ikisine göre, izlemek istedikleri içeri─čin bir hizmetten kald─▒r─▒lmas─▒, hayal k─▒r─▒kl─▒─č─▒na sebep oluyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise Z ku┼ča─č─▒n─▒n e─člence tercihleri hakk─▒nda. Ara┼čt─▒rmadaki verilere göre, Z ku┼ča─č─▒n─▒n en sevdi─či e─člence etkinli─či: Oyunlar (%26). Bunun ard─▒ndan ise %14 oranla müzik dinlemek; %12 oranla internette gezinmek ve %10 oranla evde, sosyal platformlardan televizyon veya film izlemek geliyor.
 
 

Salg─▒n sürecinde sosyal medya kullan─▒m─▒ %72, sosyal medya payla┼č─▒mlar─▒ %43 artt─▒.

Commencis 2021 Sosyal Medya Raporu verilerine göre, salg─▒n sürecinde sosyal medya kullan─▒m─▒ %72, sosyal medya payla┼č─▒mlar─▒ ise %43 artt─▒. Ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda yer verilen "Hootsuite 2021 Social Trends Raporu"na göre, ┼čirketlerin %60'─▒ 2021'de Instagram bütçesini; %46's─▒ Facebook bütçesini ve %14'ü TikTok pazarlama bütçesini art─▒rmay─▒ planlad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Bununla birlikte kat─▒l─▒mc─▒lara hedefleri için en etkili gördükleri platformlar soruldu─čunda, Facebook’un %78 ile ba┼č─▒ çekti─či; Instagram’─▒n %70 ile ikinci s─▒rada yer ald─▒─č─▒; LinkedIn’in %42 ile üçüncü s─▒rada; Twitter’─▒n ise %33 ile dördüncü s─▒rada yer ald─▒─č─▒ sonucuna ula┼č─▒ld─▒. Ayn─▒ konu hakk─▒nda Animoto’nun 1000 tüketici ve 500 i┼čletme ile gerçekle┼čtirdi─či ankete göre, Z ku┼ča─č─▒, markalar─▒ takip etmek için Instagram'─▒ kullan─▒rken X ve Y ku┼ča─č─▒, sat─▒n alma karar─▒ verirken güvendikleri platform olarak YouTube'u tercih ediyor. Baby boomers ku┼ča─č─▒ ise zaman─▒n─▒n ço─čunu YouTube ve Facebook’ta geçiriyor.
 
 

Sanal market ve sa─čl─▒k hizmetlerindeki pandemi al─▒┼čkanl─▒klar─▒ kal─▒c─▒!

McKinsey Global Institute’ün gerçekle┼čtirdi─či Çin, Fransa, Almanya, ─░ngiltere ve ABD'deki salg─▒n s─▒ras─▒nda tüketici talep ve davran─▒┼člar─▒n─▒ ele alan “The Consumer Demand Recovery and Lasting Effects of COVID-19” ara┼čt─▒rmas─▒na göre; bu ülkelerdeki tüketici harcamalar─▒nda %11 - %26 aras─▒nda de─či┼čen ani ve derin dü┼čü┼č, özellikle seyahat, e─člence ve yemek gibi yüz yüze al─▒nan hizmetlere uygulanan kesintilerden kaynakland─▒. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilere göre, pandemi sürecinde, sanal market ve sanal sa─čl─▒k hizmetlerindeki de─či┼čen al─▒┼čkanl─▒klar─▒n, pandemi sonras─▒nda da ayn─▒ seviyede devam etmesi bekleniyor. Seyahat ve e─čitim ise, pandemi sonras─▒nda en fazla de─či┼čim görülmesi beklenen al─▒┼čkanl─▒klar aras─▒nda yer al─▒yor.
 
 

Aç─▒k bankac─▒l─▒─č─▒ duymu┼č muydunuz?

Cevab─▒n─▒z hay─▒r ise endi┼čelenmeyin. Mambu’nun globalde 2000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %52’si aç─▒k bankac─▒l─▒─č─▒n ne oldu─čunu bilmiyor. %80’i bir veya daha fazla mobil finans uygulamas─▒ kullanmas─▒na ra─čmen, %61'i aç─▒k bankac─▒l─▒─č─▒ hiç kullanmad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise pandeminin bir sonucu olarak ortaya ç─▒kan tüketici tutum ve önceliklerindeki de─či┼čiklik. Ara┼čt─▒rmaya göre kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %52'si pandemi sürecinde finans hesaplar─▒ üzerinde daha fazla kontrol istiyor. Ayr─▒ca, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %57'si, bankalar─▒ aç─▒k bankac─▒l─▒─č─▒ daha ba┼čar─▒l─▒ bir ┼čekilde uygulay─▒p te┼čvik etseydi kullanma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n daha yüksek olaca─č─▒n─▒ söyledi. Devam─▒n─▒ oku

Bilmeyenler için aç─▒k bankac─▒l─▒k: Mü┼čterinin birden fazla bankada veya finansal kurumda yer alan finansal verilerini ayn─▒ anda tek bir ekran üzerinden görüntülemesine ve i┼člem yapmas─▒na imkan veren yap─▒.
 
 

Tiktok’ta ebeveynler taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─čin ev aletleri hakk─▒nda olma olas─▒l─▒─č─▒, ebeveyn olmayanlara k─▒yasla %59 daha fazla.

Tiktok'un yay─▒nlad─▒─č─▒ içgörülere göre, ya┼č grubuna göre iki ayr─▒ yeti┼čkin var: Ebeveyn olmayanlar ve ayn─▒ ya┼čta ancak ebeveyn olanlar. Ebeveynler taraf─▒ndan olu┼čturulan içeri─čin ço─ču, ev aletleri, i┼čletmeler, arabalar─▒, at─▒┼čt─▒rmal─▒klar dahil tercih ettikleri market ürünleri ile ilgili konular─▒ içeriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, ayn─▒ ya┼č grubundaki ancak ebeveyn olmayan TikTok kullan─▒c─▒lar─▒na k─▒yasla, TikTok ebeveynlerinin ev aletleri (%59), at─▒┼čt─▒rmal─▒k ürünler (%55), i┼č (%51), arabalar (%41) ve market ürünleri (%35) hakk─▒nda payla┼č─▒m yapma olas─▒l─▒─č─▒ daha yüksek.
 
 
 

#─░lginç Bilgi    

"Huh?" insanlar için evrensel bir kelime olarak kabul edilir. 
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest