Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #39: Şarjımla bir dakika, umutlandırıyor beni.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Apr 14, 2021 - 4 min read
Kimola Bülten #39: Şarjımla bir dakika, umutlandırıyor beni.
─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.
─░çgörülü bir hafta olsun!
 
 

­čÄë Kimola'dan Podcast: Verizekal─▒lar Bölüm 23: At─▒n beni ofislere!

At─▒n Beni Ofislere

 
Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan, içgörüye doyuran 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar’─▒n bu bölümünde; tüketicilerin app tercihlerinden, kendilerine zaman ay─▒rma iste─čine, ofise dönme arzusunda olanlardan, taraftarlar─▒n tak─▒m seçme motivasyonlar─▒na kadar çe┼čit çe┼čit içgörülerle sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.
 
 
Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒
 

Sa─čl─▒k hizmeti imkânlar─▒, tüketicilerin seyahat tercihlerini etkiliyor.

Microsoft’un Suzy ile birlikte gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %48'i daha önce gitmedikleri yerlere seyahat etmeyi planl─▒yor. Öte yandan pandeminin etkisi, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n seyahat hakk─▒nda fikirlerini ve beklentilerini de ┼čekillendiriyor. Ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %44'ü seyahat ettikleri yerdeki sa─čl─▒k hizmeti olanaklar─▒n─▒n kalitesinin pandemi öncesine k─▒yasla çok daha önemli oldu─čunu söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç içgörülerden biri ise, minimalizme do─čru olan e─čilim. Ankete kat─▒lanlar─▒n yakla┼č─▒k %33'ü, önemsedikleri bir amac─▒ destekleyen markadan sat─▒n alma olas─▒l─▒klar─▒n─▒n bu süreçte daha yüksek oldu─čunu dile getirdi. Öne ç─▒kan bir di─čer veri ise kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %33'ünün sürdürülebilirli─čin önemi hakk─▒nda hemfikir olu┼ču. Buna ba─čl─▒ olarak, ikinci el k─▒yafete ve tadilatlara yönelim de ilgi çekiyor. Ara┼čt─▒rmaya kat─▒lanlar─▒n %35'i, ev tadilatlar─▒na yönelme olas─▒l─▒klar─▒n─▒n yüksek oldu─čunu söyledi.
 
 

Pandemi sürecinde, alkol tüketimindeki en büyük art─▒┼č evli kad─▒nlarda görüldü.

Iowa Eyalet Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü olan Susan Stewart taraf─▒ndan yap─▒lan, pandemi sürecinde alkol kullan─▒m─▒ndaki de─či┼čiklikleri ele alan ara┼čt─▒rmada, kad─▒n kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n yakla┼č─▒k %67’sinin pandeminin ba┼člang─▒c─▒ndan bu yana daha fazla alkol tüketti─či ortaya ç─▒kt─▒. Evlilik ve çocuklar tipik olarak kad─▒nlar aras─▒nda daha dü┼čük alkol tüketimi ile ili┼čkilendiriliyor olsa da, bu ara┼čt─▒rma beklenmedik bir e─čilimi ortaya koydu: Kad─▒n kat─▒l─▒mc─▒lar aras─▒nda, pandemi sürecinde alkol kullan─▒m─▒ndaki en büyük art─▒┼č evli kad─▒nlarda görüldü.
 
 

Veri ihlali, tüketicilerin k─▒rm─▒z─▒ çizgisi.

Kaspersky taraf─▒ndan, dünya genelinde 15.000 tüketicinin kat─▒l─▒m─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rmaya göre, Türkiye’deki tüketicilerin %61’i herhangi bir veri ihlali ya┼čad─▒klar─▒ çevrimiçi hizmet sa─člay─▒c─▒s─▒n─▒ bir daha tercih etmedi─čini dile getirdi. Ayr─▒ca, Türkiye’deki kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %63'ü verilerinin üçüncü bir tarafa sat─▒lmas─▒ndan endi┼če duydu─ču için, ilgili hizmet sa─člay─▒c─▒s─▒n─▒ bir daha kullanmayacaklar─▒n─▒ söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilerden bir di─čeri, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %51'inin, ┼čirketlerin bilgi i┼člemlerinde; %48'inin ise, ┼čirketlerin teknolojilerinin nas─▒l çal─▒┼čt─▒─č─▒ konusunda ┼čeffaf olmalar─▒n─▒n gerekti─čini dü┼čündü─čü.
 
 

Tüketicinin en büyük ┼čikayeti: Cep telefonu ┼čarj─▒n─▒n bitmesi.

┼×ikayetvar'─▒n, cep telefonlar─▒yla ilgili tüketicilerin en fazla sorun ya┼čad─▒─č─▒ konular─▒ ele ald─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, tüketiciler en çok ┼čarj sorunu ya┼čad─▒─č─▒n─▒ dile getirdi. Dokunmatik ekranlarda ya┼čanan temass─▒zl─▒k, ekran yans─▒tma özelli─činin çal─▒┼čmamas─▒ ve uygulama ya da oyunlarda donma ise en çok dile getirilen di─čer sorunlar oldu. Ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda, 2020-2021 Nisan ay─▒ verileri kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒nda da, cep telefonu aksesuarlar─▒ hakk─▒nda ┼čikayet art─▒┼č oran─▒n─▒n %228 oldu─ču ortaya ç─▒kt─▒.
 
 

Türkiye’deki ─░K liderleri için öncelik: Esnek çal─▒┼čmaya yönelik sistemlerin geli┼čtirilmesi.

PwC’nin 40’dan fazla kurumun ─░K liderleri ile gerçekle┼čtirdi─či “─░nsan Kaynaklar─▒ Liderlerinin Gündemi” ara┼čt─▒rmas─▒na göre, öne ç─▒kan verilerden biri, üretkenli─či sürdürülebilir k─▒lmak için odaklan─▒lmas─▒ gereken ad─▒mlar. Ara┼čt─▒rma raporuna göre, Türkiye’deki ─░K liderleri için öncelik esnek çal─▒┼čmaya yönelik sistemlerin geli┼čtirilmesi olurken (%79); Amerika’daki ─░K liderleri için bu konu bir öncelik olu┼čturmuyor. Yeni sanal araçlar─▒n ve e─čitimlerin kullan─▒m─▒ ise, her iki ülkedeki ─░K liderleri için de benzer derecede önem ta┼č─▒yor. Türkiye’deki ─░K liderleri için bu oran %50 olurken; Amerika’daki ─░K liderleri için %49. Performans hedeflerinin ve te┼čviklerin uyumland─▒r─▒lmas─▒ da her iki ülkede de ─░K liderlerinin yakla┼č─▒k üçte biri taraf─▒ndan önceliklendiriliyor. 
 
 

Z jenerasyonunun günlük al─▒┼čkanl─▒─č─▒, uyumadan önce sosyal medya kullan─▒m─▒.

Vita Sa─čl─▒k Grubu taraf─▒ndan, 2000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, uykudan önce sosyal medya uygulamalar─▒n─▒n kullan─▒m─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, uyumadan önce sosyal medya kullan─▒m─▒, özellikle Z jenerasyonu için, daha çok bir günlük al─▒┼čkanl─▒k haline geldi. Ara┼čt─▒rma kapsam─▒nda incelenen 18-24 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %56’s─▒, her gece uyumadan önce, Twitter, Instagram, Facebook, Snapchat ve TikTok gibi sosyal medya uygulamalar─▒n─▒ kulland─▒klar─▒n─▒ söyledi. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden bir di─čeri ise bu oran─▒n orta ya┼čl─▒larda da %50 oldu─ču. Ancak, her ne kadar uyumadan önce sosyal medya kullan─▒m─▒ nesiller aras─▒nda benzerlik gösterse de, orta ya┼čl─▒lar─▒n sadece %27'si bunu "günlük al─▒┼čkanl─▒k" olarak nitelendirdi.
 
 
 

#─░lginç Bilgi    

Tarihteki en uzun TV reklam─▒ 14 saattir. 
Old Spice taraf─▒ndan "sonsuza kadar dayanacak" bir deodorant için olu┼čturuldu.
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest