Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #24: İzoleyim, izole!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Dec 30, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #24: İzoleyim, izole!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  "Yapay"─▒m, bilirsin!: Verizekal─▒lar Bölüm 12 yay─▒nda!

Yapay─▒m bilirsin

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 12. bölümünde; pazarlamac─▒lar─▒n yapay zeka a┼čk─▒ndan, online video pazar─▒na, erkeklerin optimistli─činden, kurtar─▒c─▒m─▒z kredi kart─▒n─▒n kullan─▒m─▒na kadar yepyeni ara┼čt─▒rmalar ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Tatilin izole olan─▒ makbul!

HIS Travel’in 2020 y─▒l─▒ turizm trendleri hakk─▒nda yapt─▒─č─▒ aç─▒klamaya göre, tüketiciler pandemi ile beraber izole tatillere yöneldi. Glamping camping; tekne; villa ve karavan tatilleri 2020 y─▒l─▒nda öne ç─▒kanlar aras─▒nda yer al─▒yor. Google’─▒n verilerine göre, tatil için villa aramalar─▒ %101; bungalov aramalar─▒ %42; da─č evi aramalar─▒ %85; karavan aramalar─▒ %71; tekne aramalar─▒ ise %64 oran─▒nda art─▒┼č gösterdi.

 

Tek seferde en çok sipari┼č edilen ürün: Lahmacun!

Yemeksepeti’nin, 70 ilin sipari┼čleri ─▒┼č─▒─č─▒nda yay─▒nlad─▒─č─▒ Türkiye’nin 2020 y─▒l─▒ndaki sipari┼č verilerine göre; ayn─▒ sepette, tek seferde en çok sipari┼č verilen ürün, 300 adet ile lahmacun. 2020 y─▒l─▒nda Yemeksepeti’nden en çok sipari┼č verilen gün Cuma; en yo─čun sipari┼č verilen saat ise 19.00-20.00 aras─▒. 2020 y─▒l─▒nda öne ç─▒kanlardan biri de kahve tüketimi. Ara┼čt─▒rmaya göre, yemek sepetinden verilen kahve sipari┼či, 2019 y─▒l─▒na oranla 3 kat artt─▒. Dondurma, sufle, künefe ve sütlaç ise en çok sipari┼č verilen tatl─▒lar olarak kategorinin öne ç─▒kanlar─▒ aras─▒nda yer ald─▒.

 

Flurry Analytics: 5G’nin geli┼či, uygulama geli┼čtiricileri harekete geçiriyor.

Flurry Analytics’in 2021 y─▒l─▒nda mobil endüstriyi bekleyen dönü┼čümleri ele ald─▒─č─▒ tahminlerine göre, 5G’nin benimsenmesindeki h─▒zlanma; uygulama geli┼čtiricilerin 5G’nin sundu─ču yenilik ve i┼člevlere yönelimini beraberinde getirecek. Ayr─▒ca 2019 y─▒l─▒ ve 2020 verileri de─čerlendirildi─činde; e─čitim ve spor alanlar─▒ndaki dijitalle┼čmenin di─čer uygulama kategorilerinde de görülece─čine dikkat çekiyor. Flurry’nin verilerine göre, 2019 y─▒l─▒na k─▒yasla, Sa─čl─▒k & Fitness kategorisindeki seanslarda %37; E─čitim kategorisinde ise %15 art─▒┼č görülüyor.

 

Türkiye’de 10 ki┼čiden 8’i hediye al─▒rken toplumsal fayday─▒ gözetiyor.

Master Card’─▒n gerçekle┼čtirdi─či “Yeni Y─▒l Ara┼čt─▒rmas─▒”na göre, Türkiye’deki tüketicilerin %80’i hediye al─▒rken toplumsal fayday─▒ gözetiyor. Avrupa’da ise bu oran %48. Ara┼čt─▒rmaya göre, Türkiye’de tüketicilerin %42’si hediye için bir hay─▒r kurumunu tercih ediyor, %45’i ise hayvan haklar─▒n─▒ destekleyen bir hediye al─▒yor. Ayr─▒ca, ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču verilerden biri de, tüketicilerin duyarl─▒ hediye seçimleri. Tüketicinin ilk tercihi özel çerçeve veya foto─čraf albümü. ─░kinci s─▒rada ise ki┼čiselle┼čtirilmi┼č y─▒lba┼č─▒ sepetleri yer al─▒yor. Bunlar─▒, dekoratif hediyeler; iyi ya┼čam ürünleri ve ki┼čiye özel deneyimler takip ediyor.

 

Noel tatilinde etkinle┼čtirilen cihazlar─▒n %90’─▒ iPhone.

Flurry Analytics taraf─▒ndan gerçekle┼čtirilen Amerika’daki Noel tatili sürecinde etkinle┼čtirilen cihazlar─▒ ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, Noel tatili sürecinde etkinle┼čtirilen cihazlar─▒n %90’─▒ iPhone. iPhone 11 en çok etkinle┼čtirilen cihaz oldu. iPhone XR ise Amerika'da en çok etkinle┼čtirilen cihazlar aras─▒nda ikinci s─▒rada. Ayr─▒ca, bu listede bulunan fakat Apple olmayan tek cihaz ise LG K30. 

 

 

#─░lginç Bilgi        

“Jingle Bells” uzayda çal─▒nan ilk ┼čark─▒.
NASA’n─▒n Gemini 6A uzay uçu┼čunun mürettebat─▒, 16 Aral─▒k 1965’te “Jingle Bells” çalarak tarih yazd─▒ ve uzayda çalan ilk ┼čark─▒ olarak Guinness Rekorlar listesine girdi. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest