Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #23: "Yapayım" bilirsin!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Dec 24, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #23: "Yapayım" bilirsin!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

­čÄë Kimola'dan Podcast: "Mazeretim var, pijamal─▒y─▒m ben!": Verizekal─▒lar Bölüm 11 yay─▒nda!

Mazeretim var, pijamal─▒y─▒m ben

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 11. bölümünde teknoloji trendlerinden, dijital al─▒┼čkanl─▒klara, evden çal─▒┼čanlar─▒n pijama sevdas─▒ndan, tüketicilerin markete gitme stresine kadar yepyeni içgörüler ile sizlerleyiz! Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Pazarlamac─▒lar─▒n göz bebe─či yapay zeka!

Salesforce’un dünya çap─▒nda yakla┼č─▒k 7.000 pazarlama lideriyle gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rma ┼čirketlerin yapay zekaya olan yöneliminin çok h─▒zl─▒ bir biçimde artt─▒─č─▒n─▒ gözler önüne seriyor. 2018 y─▒l─▒nda pazarlamac─▒lar─▒n %29’u yapay zekay─▒ kullan─▒rken, 2020’de bu oran %84. Ayr─▒ca yine Salesforce'a göre mü┼čteri deneyimi de her zamankinden daha önemli bir hale geldi. Mü┼čterilerin %84’ü bir ┼čirketin sundu─ču deneyimin, sa─člad─▒─č─▒ hizmet ve ürünleri kadar önemli oldu─čunu belirtiyor. Öne ç─▒kan di─čer bir veri ise mü┼čterilerin %54'ünün, daha önce sat─▒n ald─▒klar─▒ bir ürünün reklam─▒ ile kar┼č─▒la┼čmaktan rahats─▒z oldu─ču. 

 

TV’de YouTube uygulamas─▒ revaçta!

EMEA ülkelerindeki Google yöneticilerinin gelecek y─▒llara dair trend ve tahminleri, online videolar─▒n internet trafi─čindeki yerinin artaca─č─▒, dijital içeriklerin büyük ekranlara ta┼č─▒naca─č─▒ ve tüketicilerin sürdürülebilirlik, geri dönü┼čüm gibi  kavramlara daha fazla ilgi gösterece─či yönünde. Kullan─▒c─▒lar─▒n çevrimiçi videolara olan ilgisinin artmas─▒, 2022 y─▒l─▒nda internet trafi─činin %80’ini çevrimiçi vidolar─▒n olu┼čturaca─č─▒na i┼čaret ediyor. Ayr─▒ca pandemi süreci ile beraber,  kullan─▒c─▒lar─▒n büyük TV ekranlar─▒na yönelmesi ve TV’de YouTube uygulamas─▒n─▒n izlenme süresinde %80 art─▒┼č gözlenmesi, bu trendin yükseli┼čine devam edece─čine i┼čaret ediyor. 

 

E-ticarete yönelmeyen kalmas─▒n!

Mastercard Türkiye’nin gerçekle┼čtirdi─či aç─▒klamaya göre, Türkiye’de 2019 y─▒l─▒nda yap─▒lan al─▒┼čveri┼člerin sadece %17’si çevrimiçi olurken, 2020’de bu oran %29. Öngörüler 3 y─▒l içinde bu oran─▒n %38’i bulaca─č─▒ yönünde. Ayr─▒ca 2020 y─▒l─▒n─▒n ilk yar─▒s─▒nda e-ticarete yönelen ┼čirketlerin say─▒s─▒ 4 bin. 2019 y─▒l─▒n─▒n ilk yar─▒s─▒na k─▒yasla, 2020 y─▒l─▒nda bu say─▒da %50 art─▒┼č görülmekte. Aç─▒klamada öne ç─▒kan noktalardan bir di─čeri ise, salg─▒n döneminde yap─▒lan al─▒┼čveri┼člerde, kredi kart─▒ kullan─▒m oran─▒n─▒n %45'ten %65’e ç─▒kt─▒─č─▒. 

 

Yeni y─▒lda k─▒rm─▒z─▒ çama┼č─▒r─▒n─▒z yok mu?

Xsight Research & Consultancy'nin gerçekle┼čtirdi─či, Türkiye’nin iç giyim trendleri ara┼čt─▒rmas─▒, tüketicilerin iç giyim sat─▒n alma al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ gündeme getiriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %82’si en önemli al─▒m kriterinin fiyat oldu─čunu belirtirken; %80’i rahatl─▒k; %67’si kalite oldu─čunu belirtiyor. Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %87’si iç giyim al─▒┼čveri┼čini ma─čazadan gerçekle┼čtirdi─čini dile getirirken, %37’si internet sitelerinden gerçekle┼čtirdi─čini belirtiyor. Ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilerden biri ise, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %29’unun y─▒lba┼č─▒ için iç giyim al─▒┼čveri┼či yapmay─▒ dü┼čünürken, %36’s─▒n─▒n y─▒lba┼č─▒ için iç giyim al─▒┼čveri┼či yapmay─▒ planlamad─▒─č─▒.

 

Erkeklerin sa─čl─▒─č─▒na inanc─▒ daha yüksek!

Avrupa ─░statistik Ofisi’nin, Avrupa ülkeleri aras─▒nda gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, ya┼č ilerledikçe, bireylerin kendini sa─čl─▒kl─▒ hissetme oran─▒ azal─▒┼č gösteriyor. Ancak ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču ilginç verilere göre, bu oran cinsiyetler aras─▒nda farkl─▒l─▒k gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre 16-44 ya┼č aras─▒ndaki erkeklerin kendini sa─čl─▒kl─▒ hissetme oran─▒ %88 iken; bu oran kad─▒nlarda %86. 45-64 ya┼č aras─▒ndaki erkeklerin kendini sa─čl─▒kl─▒ hissetme oran─▒ %67 iken, bu oran kad─▒nlarda %65. 65 ya┼č üstü bireyler aras─▒nda ise; erkeklerin kendini sa─čl─▒kl─▒ hissetme oran─▒ %43 olurken, bu oran kad─▒nlarda %37. 

 

 

#─░lginç Bilgi        

Kediler koronavirüsü iki günde yeniyor!
Letonya'da yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmada, kedilerin koronavirüs semptomlar─▒n─▒ iki gün gösterdikleri tespit edilmi┼č. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest