Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #22: Mazeretim var, pijamalıyım ben.

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Dec 17, 2020 - 3 min read
Kimola Bülten #22: Mazeretim var, pijamalıyım ben.

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast: "Sizin çipte de Windows yüklü mü?": Verizekal─▒lar Bölüm 10 yay─▒nda!

Sizin çipte windows yüklü mü

Ara┼čt─▒rma ve ileti┼čim profesyonelleri için Kimola ekibi taraf─▒ndan haz─▒rlanan 5 dakikal─▒k podcast yay─▒n─▒m─▒z Verizekal─▒lar'─▒n 10. bölümünde beklenen a┼č─▒y─▒, kahve tüketim oranlar─▒n─▒, 65 ya┼č üstü tüketicilerin tüketim al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ ve banka mü┼čterilerinin COVID-19 problemlerini konu┼čuyoruz. Spotify’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Megaphone’da dinlemek isteyenler ┼čuraya, Powerapp'te dinlemek isteyenler ┼čuraya, Apple Podcasts üzerinden dinlemek isteyenler ise ┼čuraya

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

 

Duyular─▒n interneti > Nesnelerin interneti

Ericsson Research’ün gerçekle┼čtirdi─či tüketici trendleri ara┼čt─▒rmas─▒na göre, geli┼čen teknoloji ile birlikte duyular─▒n interneti, nesnelerin internetinin yerini alacak. Ara┼čt─▒rmaya göre, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %33’ü duyular─▒n internetinin daha iyi bir çevrimiçi al─▒┼čveri┼č deneyimi sa─člayaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Giyilebilir, an─▒nda çeviri yapan cihazlar ve ses arac─▒l─▒─č─▒ ile bulunulan ortam─▒n kontrolü gibi deneyimler, tüketicilerin, duyular─▒n i┼člevi hakk─▒nda tahminleri aras─▒nda yer al─▒yor.

 

Tüketici k─▒sa içerikli video tercih ediyor!

TheSoul Publishing’in 2000’den fazla kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či, pandeminin dijital içerik izleme al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ nas─▒l etkiledi─čini ele alan ara┼čt─▒rmaya göre, Amerika'daki tüketicilerin %69’u 30 dakika ile 3 saat aras─▒nda vakti k─▒sa içerikli video izleyerek geçiriyor. 6 ay öncesine k─▒yasla tüketicilerin en s─▒k tercih etti─či video kategorileri;

  • %38 müzik videolar─▒
  • %36 komedi videolar─▒
  • %33 yemek pi┼čirme videolar─▒
  • %29 DIY (kendin yap) ve el i┼čçili─či videolar─▒.
Ara┼čt─▒rmaya göre Amerika'daki tüketicileri ruh hallerini iyile┼čtirmek için k─▒sa biçimli video içeriklerine al─▒┼č─▒yor. Veriler, tüketicilerin %83’ünün, k─▒sa içerikleri izlemeye devam edece─čini veya izlemeyi artt─▒raca─č─▒n─▒ gösteriyor.
 
 

Uzaktan çal─▒┼čman─▒n getirdi─či rahatl─▒k bir ba┼čka!

Kaspersky’nin küresel raporu, pandeminin beraberinde getirdigi uzaktan çal─▒┼čma ko┼čullar─▒n─▒ ve buna ba─čl─▒ olarak çal─▒┼čanlar─▒n de─či┼čen al─▒┼čkanl─▒klar─▒n─▒ inceliyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, çal─▒┼čanlar─▒n %48’i daha rahat k─▒yafetler giyerek çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒; çal─▒┼čanlar─▒n %11’i ç─▒plak ya da iç çama┼č─▒r─▒ ile çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒; çal─▒┼čanlar─▒n %27’si bahçede veya balkonda çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒; çal─▒┼čanlar─▒n %23’ü çal─▒┼č─▒rken Netflix dizilerini izlemeyi ba┼čard─▒─č─▒n─▒ dile getirmi┼č.

 

Gelece─če umutla bakan gençlerin oran─▒ %37

Sia Insights’─▒n gerçekle┼čtirdi─či Z ku┼ča─č─▒ ara┼čt─▒rmas─▒na göre, gelece─če umutla bakan gençlerin oran─▒ %37. Gençlerin %42’si hayalindeki i┼či yap─▒yor olsa da i┼činden memnun olanlar─▒n oran─▒ %51. Z ku┼ča─č─▒na, ideal i┼čyeri k─▒stas─▒ soruldu─čunda, gençlerin %83’ü maa┼č─▒ tatmin edici olmal─▒ cevab─▒n─▒ verirken, %81’i güven yaratmal─▒ cevab─▒n─▒ veriyor. Ayr─▒ca ara┼čt─▒rman─▒n ortaya koydu─ču bir di─čer önemli veri ise, sosyal medya al─▒┼čkanl─▒klar─▒ ile ilgili en çok kulland─▒klar─▒ platform soruldu─čunda %92’sinin Whatsapp; %94’ünün Instagram cevab─▒n─▒ vermesi. Ancak, eksikli─čini en çok hissedecekleri sosyal medya uygulamas─▒ soruldu─čunda ise %93’ü Whatsapp, %87’si Youtube cevab─▒n─▒ veriyor.

 

Markete girme stresi

Deloitte’den 2000 tüketici ile gerçekle┼čtirilen pandemi süreci tüketim davran─▒┼člar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒: Tüketicilerin %54’ü markette al─▒┼čveri┼č yaparken strese giriyor. Haftada birkaç kez taze g─▒da al─▒┼čveri┼či yapan tüketicilerin oran─▒ 2019 y─▒l─▒na göre yar─▒ yar─▒ya azal─▒┼č gösteriyor. Ara┼čt─▒rmaya göre, tüketicilerin sat─▒n alma önceli─či fiyata göre de─či┼čirken; pandemi süreci ile birlikte güvenilirli─če göre de─či┼čiyor.

 

 

#─░lginç Bilgi    

LED I┼č─▒klar─▒ koronavirüsü öldürüyor mu?
─░srail’de yap─▒lan bir ara┼čt─▒rmada, ultraviyole ─▒┼č─▒nlar─▒n─▒ yayan LED ─▒┼č─▒klar─▒n─▒n koronavirüsü öldürmede etkili oldu─ču tespit edilmi┼č. Daha fazla bilgi
Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest