Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #14: Meğer ne çok podcast sığdırmışsın hayatına!

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Oct 22, 2020 - 2 min read
Kimola Bülten #14: Meğer ne çok podcast sığdırmışsın hayatına!

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

­čÄë Kimola'dan Podcast:  ─░çgörüye Doyuran Podcast Verizekal─▒lar'─▒n 2. Bölümü Yay─▒nda!

Ellerimde kargolar, kap─▒nda s─▒r─▒ls─▒klam

─░çgörüye doyuran podcast Verizekal─▒lar'─▒n 2. bölümü "Ellerimde kargolar, kap─▒nda s─▒r─▒ls─▒klam" yay─▒nda!  Bu bölümde COVID ile e-ticaretin yükseli┼čini, yapay zekan─▒n getir götürünü ne zaman yapaca─č─▒m─▒z─▒ ve Z Jenerasyonu'nun sosyal etki sevdas─▒n─▒ anlat─▒yoruz. Spotify kullananlar─▒ ┼ču linke, kullanmayanlar─▒ da ┼ču linke alal─▒m.

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Podcast ve sesli yay─▒nlar revaçta!

Podiolab’in payla┼čt─▒─č─▒, Edison Research ve NPR’─▒n “The 2020 Spoken Word Audio Report” ara┼čt─▒rmas─▒na göre; 2014’ten günümüze, sesli yay─▒nlar─▒n dinlenmesinde %137 oran─▒nda art─▒┼č görülüyor. Buna ek olarak podcast’lere ayr─▒lan zaman son 6 y─▒lda %11 oran─▒nda art─▒┼č gösterdi. Tüketicinin podcast’lere olan ilgisinin art─▒┼č─▒nda dijital eri┼čilebilirli─čin etkisi ve dinleme kolayl─▒─č─▒ rol oynuyor. Dinleyicilerin %37’sinin, dinlenebilirlik kolayl─▒─č─▒ndan dolay─▒, ak─▒ll─▒ telefonlardan; %4’ünün ise ak─▒ll─▒ hoparlörler kullanarak dinledi─či belirtiliyor.

 

Tüketici 2.0: Daha dijital, daha hesapl─▒, daha seçici!

12 ülkede, 70.000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen KPMG tüketici sat─▒n alma davran─▒┼člar─▒ ara┼čt─▒rmas─▒, tüketicilerin pandemi sürecinde de─či┼čen davran─▒┼člar─▒n─▒ konu al─▒yor. Ara┼čt─▒rmaya göre; tüketicilerin bu süreçte önceli─či tasarruf! Kat─▒l─▒mc─▒lardan %43’ü ekonomik olarak zor bir süreçten geçti─čini, %20’si evde oturmay─▒ tercih etti─čini belirtiyor. 18-44 ya┼č aral─▒─č─▒ndaki kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %25 oranla, 45 ya┼č üstü tüketicilerin %18 oranla evde olmay─▒ tercih etti─či; COVID-19 sürecinin 1 y─▒l─▒ a┼čaca─č─▒ konusunda, 45 ya┼č üstü kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n, gençlere k─▒yasla daha olumsuz oldu─ču sonucuna var─▒lm─▒┼č.

 

Tüketici Tiktok’u, Pazarlamac─▒ Youtube’u tercih ediyor!

Kantar’─▒n 4000 tüketici ve 700 pazarlamac─▒ ile gerçekle┼čtirdi─či ara┼čt─▒rmaya göre, pazarlamac─▒lar─▒n dijital kanallara ba─čl─▒l─▒─č─▒ artt─▒. Tüketicilerin, farkl─▒ ortamlardaki reklamlara olan tutumlar─▒na yer veren ara┼čt─▒rmaya göre mecra s─▒ralamas─▒ ┼čöyle;

  • Tiktok
  • Instagram 
  • Snapchat 
  • Google 
  • Twitter 
─░lginç bir ┼čekilde, ara┼čt─▒rmaya göre; tüketiciler reklam için TikTok gibi yeni platformlar─▒ tercih ederken, pazarlamac─▒lar reklam
için Youtube gibi daha köklü platformlar─▒ tercih ediyor.
 
 

Tüketicinin beyaz e┼čya ilgisi art─▒yor!

TÜRKBESD’in Eylül ay─▒ verilerine göre, Türkiye’de beyaz e┼čya sat─▒┼člar─▒nda, bir önceki y─▒la göre %21 art─▒┼č gözlemlendi. COVID-19 sürecinde, tüketicinin davran─▒┼člar─▒n─▒ anlamak üzere 2000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma sonucunda, çevrimiçi al─▒┼čveri┼č kanallar─▒na ilginin artt─▒─č─▒ sonucuna ula┼č─▒lm─▒┼č. Pandemi süreci öncesinde, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n %55’inin internetten al─▒┼čveri┼či tercih etmedi─či, bu kitlenin %76’s─▒n─▒n pandemi süreci ile birlikte çevrimiçi al─▒┼čveri┼če yöneldi─či gözlemlenmi┼č.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest