Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola Bülten #13:Ellerimde kargolar, kapında sırılsıklam

Author: Melodi Diner - Jr. Marketing Specialist, Kimola
Melodi Diner Jr. Marketing Specialist, Kimola
Oct 15, 2020 - 2 min read
Kimola Bülten #13:Ellerimde kargolar, kapında sırılsıklam

─░leti┼čim ve ara┼čt─▒rma profesyonelleri için haz─▒rlanan, içgörüye doyuran podcast'imiz Verizekal─▒lar, pandemi süreci içgörüleri, tüketicileri anlamaya yönelik ara┼čt─▒rmalar ve tüketici verilerinin kullan─▒m dünyas─▒ ile ilgili bu haftan─▒n öne ç─▒kan haberleri sizlerle! Haftal─▒k bültenimize abone olmak isterseniz ┼ču linkten abone olabilir, Kimola'dan tüketici içgörüleri edinmek ve tüketici ara┼čt─▒rmalar─▒m─▒z hakk─▒nda daha fazla bilgi almak isterseniz de ┼ču linkten bize ula┼čabilirsiniz.

─░çgörülü bir hafta olsun!

 

Ara┼čt─▒rma ve Veri Dünyas─▒nda Bu Haftan─▒n Öne Ç─▒kanlar─▒

Türkiye’de 54 Ya┼č üstü tüketiciler, internet al─▒┼čveri┼čine yöneliyor.

Inveon taraf─▒ndan haz─▒rlanan Covid-19 öncesi ve sonras─▒ internet al─▒┼čveri┼č oranlar─▒n─▒n kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒ld─▒─č─▒ raporda, Türkiye’de kap─▒da ödeme tercihinin, 2020’nin ilk aylar─▒nda %4 olurken, Covid-19 sonras─▒ %31 oldu─ču; Türkiye’de eve teslimat─▒n %96, i┼čyerine teslimat─▒n %32, teslim alma noktas─▒ndan teslim alman─▒n ise %15 oran─▒nda tercih edildi─či sonucuna var─▒l─▒yor.

 

Tüketici “iyi ya┼čam” istiyor!

14 ülkede 7000 kat─▒l─▒mc─▒ ile gerçekle┼čen Ogilvy “─░yi Ya┼čam” Ara┼čt─▒rmas─▒, tüketicilerin “iyi ya┼čam” konsepti alg─▒s─▒ ve beklentileri hakk─▒nda. Ara┼čt─▒rma sonuçlar─▒na göre, küresel tüketicilerin %75’i markalar─▒n, insanlar─▒n iyi ya┼čam için daha fazlas─▒n─▒ yapabilece─čini dü┼čünüyor ancak sadece %46’s─▒, markalar─▒n ki┼čilerin iyi ya┼čam─▒n─▒ öncelik olarak gördü─čüne inan─▒yor.

 

Yapay zekan─▒n önerilerine ne zaman insanlardan daha fazla güvenece─čiz?

200 ki┼či ile gerçekle┼čtirilen ara┼čt─▒rma, insanlar─▒n ürünleri seçme e─čilimleri ve insanlar─▒n tüketim deneyimleri üzerinde makinenin etkisi hakk─▒nda. Yoldan geçen insanlara, iki saç bak─▒m ürününden birini seçmeleri sorulurken; ürünlerden birinin AI taraf─▒ndan di─čerinin ise ba┼čka bir insan taraf─▒ndan önerildi─či belirtiliyor; i┼člevsellik yönünden bir seçim yapmalar─▒ istendi─činde, verilen cevaplardan %67’si AI taraf─▒ndan önerilen ürünü; koku gibi deneyimsel özellikler yönünden bir seçim yapmalar─▒ istendi─činde; verilen cevaplardan %58’i insan taraf─▒ndan önerilen ürünü seçiyor.

 

Tüketici temizlik ürünlerine güveniyor!

ACI’den (American Cleaning Institute) pandemi sürecinde tüketici güveni ara┼čt─▒rmas─▒: Amerikal─▒lar─▒n %86’s─▒ temizlik ürünlerinin, COVID’19 için koruyuculu─čuna güveniyor; %92’si evlerindeki yüzeylerde dezenfektan kulland─▒─č─▒n─▒, %56’s─▒ pandemi sonras─▒nda da yüzeyleri daha s─▒k silmeye ve dezenfekte edici ürünler kullanmaya devam edece─čini söylüyor.

 

Y ve Z ku┼ča─č─▒ ikinci el pazar─▒na, sürdürülebilirlik ve sosyal etkiye önem veriyor!

Cowen’─▒n, Y ve Z ku┼ča─č─▒n─▒n tüketim tercihleri üzerine yapt─▒─č─▒ ara┼čt─▒rmaya göre sürdürülebilirlik iki ku┼ča─č─▒n da tercihlerinde belirleyici rol oynuyor. Geri dönü┼čtürülerek üretilmi┼č ürünlerin yan─▒nda iki ku┼ča─č─▒n da ikinci el pazar─▒na olan ilgisi art─▒yor.

 

Dentsu’dan, COVID-19 iyile┼čme sürecinde, CMO öncelikleri ara┼čt─▒rmas─▒

Dentsu’nun yürüttü─čü ara┼čt─▒rman─▒n sonuçlar─▒na göre, 10 CMO’dan 4’ünün kar┼č─▒la┼čt─▒─č─▒ en büyük zorluk, tüketici davran─▒┼člar─▒ndaki geçici bir de─či┼čikli─čin ne oldu─čunu anlamak; ayr─▒ca pazarlamac─▒lar─▒n %62’si, bütçelerinin gelecek y─▒l dü┼čece─čini veya sabit kalaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyor. Buna ek olarak de─či┼čen tüketici duyarl─▒l─▒─č─▒ ve tüketici harcamalar─▒ndaki dü┼čü┼č, %39’ar oranla pazarlamac─▒lar için en önemli di─čer zorluklar aras─▒nda. 

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest