Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

İletişimcilerle Anket Yaptık: Gündelik Veriye Erişim Trendleri

Sep 14, 2020 - 3 min read
İletişimcilerle Anket Yaptık: Gündelik Veriye Erişim Trendleri

H─▒zla de─či┼čen ve geli┼čen günümüz teknoloji dünyas─▒nda hem gündemden haberdar olmak, hem de ani de─či┼čimler gösterebilen tüketici görü┼člerine mümkün olan en k─▒sa sürede eri┼čebilmek, ileti┼čim ve pazarlama sektöründe çal─▒┼čanlar için oldukça önem arz ediyor. Peki ileti┼čimciler, tüketici görü┼člerini ve yorumlar─▒n─▒ ne s─▒kl─▒kla takip ediyor? Hangi mecralar üzerinden bu takip yap─▒l─▒yor? Markalar hakk─▒ndaki detayl─▒ tüketici iç görülerinin al─▒nabilmesi için ald─▒klar─▒ hizmet yetiyor mu? ─░┼čte tüm bu sorular─▒n ve daha fazlas─▒n─▒n cevaplar─▒n─▒ ö─črenebilmek için, ileti┼čimcilerin gündelik veriye eri┼čim trendleri üzerine bir anket çal─▒┼čmas─▒ yapt─▒k. Hem gündelik konulara olan eri┼čimlerini hem de bir ileti┼čimci-pazarlamac─▒ olarak tüketici görü┼člerine ne s─▒kl─▒kla ba┼čvurduklar─▒n─▒ anlamak istedi─čimiz anket çal─▒┼čmam─▒z─▒n sonuçlar─▒n─▒ sizlerle de payla┼č─▒yoruz. 

Anketimize toplamda 40 ki┼či kat─▒ld─▒. Kat─▒lanlar─▒n %97.5'i ileti┼čim ve pazarlama sektöründe çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %2.5'i farkl─▒ bir sektörde çal─▒┼čt─▒─č─▒n─▒ beyan etti.

─░leti┼čim ve pazarlama alan─▒nda m─▒ çal─▒┼č─▒yorsunuz?

 


Gündem Takibi, %95 oran─▒nda Twitter'dan yap─▒l─▒yor.

─░leti┼čim ve pazarlama sektöründe çal─▒┼čanlar─▒n %95'i, gündem takibini Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya kanallar─▒ arac─▒l─▒─č─▒yla yapt─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %32,5'i gündemi haber siteleri arac─▒l─▒─č─▒yla, %27.5'i ise whatsapp gibi kapal─▒ gruplar üzerinden yapt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. Çal─▒┼čanlar─▒n %37.5'i Aposto News ve Bundle gibi kürasyonlar ile gündemi takip ederken, %10'u ise TV arac─▒l─▒─č─▒ ile gündemi takip etti─čini belirtiyor.

Gündemdeki geli┼čmelerin takibini hangi mecralardan yap─▒yorsunuz?

 

─░leti┼čimcilerin %95'i, dikkat çeken gündem konular─▒ hakk─▒nda, farkl─▒ mecralarda da ara┼čt─▒rma yap─▒yor.

─░leti┼čimcilerin %95'i dikkatini çeken bir gündem konusu oldu─čunda, konu hakk─▒nda daha fazla bilgi almak için farkl─▒ mecralarda da ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %5'i ise ba┼čka herhangi bir ara┼čt─▒rma yapma gere─či duymad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

Ara┼čt─▒rma yapar m─▒s─▒n─▒z?

 

Gündemde dikkat çeken konular, farkl─▒ mecralarda da günde birkaç kere ara┼čt─▒r─▒l─▒yor. 

Dikkat çekici bir gündem konusu oldu─čunda, farkl─▒ mecralardan da ara┼čt─▒rma yapmak ve konu hakk─▒nda daha fazla bilgi edinmek istedi─čini belirten ileti┼čimcilerin, %43.5'i günde birkaç kere, %35.9'u haftada birkaç kere, %15.3'ü ise ayda birkaç kere bu ara┼čt─▒rmay─▒ yapt─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %5'i "merak ettikçe" ya da "konuya göre ara s─▒ra" ara┼čt─▒rma yap─▒yor.

Ne s─▒kl─▒kla ara┼čt─▒rma yapars─▒n─▒z?

 

─░leti┼čimcilerin %85'i, gündemdeki konu hakk─▒nda di─čer insanlar─▒n ne söyledi─čini de merak ediyor.


─░leti┼čim ve pazarlamac─▒lar─▒n %85'i gündemde dikkatlerini çeken bir konu oldu─čunda, di─čer insanlar─▒n ayn─▒ konu hakk─▒ndaki dü┼čüncelerini merak etti─čini ve ara┼čt─▒rd─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %15'i di─čer insanlar─▒n görü┼člerini ara┼čt─▒rmad─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

─░leti┼čimcilerin %85'i, gündemdeki konu hakk─▒nda di─čer insanlar─▒n ne söyledi─čini de merak ediyor.

 

─░leti┼čimciler, insanlar─▒n yorum ve görü┼člerine en çok Twitter ve Ek┼čisözlük'ten ula┼č─▒yor.
Dikkatini çeken bir konu oldu─čunda di─čer insanlar─▒n ayn─▒ konudaki görü┼člerini de merak eden ve ara┼čt─▒ran ileti┼čim ve pazarlamac─▒lar─▒n %76's─▒ bu ara┼čt─▒rmay─▒ Twitter üzerinden yapt─▒─č─▒n─▒, %71'i Ek┼čisözlük mecras─▒ndaki payla┼č─▒mlar─▒ okudu─čunu, %47'si ise Google'da konu ba┼čl─▒─č─▒n─▒ aramay─▒ tercih etti─čini belirtiyor. Çal─▒┼čanlar─▒n %23'ü farkl─▒ görü┼čleri anlamak için YouTube kanallar─▒n─▒ kulland─▒─č─▒n─▒, %15'i, haber sitelerindeki yorumlar─▒ okudu─čunu ve %10'u ise Facebook payla┼č─▒mlar─▒n─▒ ve yorumlar─▒n─▒ inceledi─čini belirtiyor. %13'lük kesim ise "Instagram", "Reddit" ve "9gag" gibi di─čer mecralar üzerinden bu ara┼čt─▒rmay─▒ yapt─▒klar─▒n─▒ beyan ediyor.

─░leti┼čimciler, insanlar─▒n yorum ve görü┼člerine en çok Twitter ve Ek┼čisözlük'ten ula┼č─▒yor.

 

Di─čer insanlar─▒n gündemdeki konular hakk─▒ndaki görü┼čleri ve yorumlar─▒, günde birkaç kere ara┼čt─▒r─▒l─▒yor.


─░leti┼čim ve pazarlama sektörü çal─▒┼čanlar─▒n─▒n %43'ü di─čer insanlar─▒n yorum ve görü┼člerini ara┼čt─▒rma ihtiyac─▒ duyduklar─▒ konular─▒n günde birkaç kere kar┼č─▒lar─▒na ç─▒kt─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %40.5'i haftada birkaç kere, %10.8'i ayda birkaç kere bu tarz konulara denk geldi─čini ve ara┼čt─▒rma yapt─▒─č─▒n─▒ belirtiyor.

Di─čer insanlar─▒n gündemdeki konular hakk─▒ndaki görü┼čleri ve yorumlar─▒, günde birkaç kere ara┼čt─▒r─▒l─▒yor.

 

Çal─▒┼č─▒lan marka hakk─▒ndaki görü┼č ve yorumlar, günlük ve haftal─▒k olarak takip ediliyor. 


Çal─▒┼čanlar─▒n %43.5'i günlük olarak çal─▒┼čt─▒─č─▒ marka hakk─▒ndaki tüketici yorumlar─▒n─▒ inceledi─čini belirtirken, %28'i haftada birkaç kere, %7,6's─▒ sadece kriz durumlar─▒nda, %10.2'si marka ile toplant─▒ öncesinde tüketici görü┼člerine ve yorumlar─▒na göz att─▒─č─▒n─▒ belirtiyor. ─░leti┼čim ve pazarlama sektöründe çal─▒┼čanlar─▒n %7.6's─▒ ise marka hakk─▒ndaki tüketici yorumlar─▒na bakmad─▒─č─▒n─▒ belirtirken, %2'si ise "marka ile ilgili çok bir fikrim yoksa ya da s─▒n─▒rl─▒ bilgim varsa" ┼čeklinde cevaplar veriyor.

Çal─▒┼č─▒lan marka hakk─▒ndaki görü┼č ve yorumlar, günlük ve haftal─▒k olarak takip ediliyor. 

 

Çal─▒┼č─▒lan marka hakk─▒ndaki tüketici görü┼čleri en çok Twitter, Ek┼čisözlük ve Instagram üzerinden takip ediliyor.

─░leti┼čimcilerin %74'ü çal─▒┼čt─▒klar─▒ marka hakk─▒ndaki görü┼č ve yorumlar─▒ okumak için Twitter'─▒, %48'i Facebook'u, %46's─▒ Youtube'u, %58'i ┼×ikayetvar.com'u, %74'ü Ek┼čisözlük'ü tercih etti─čini belirtirken, %59'u ise E-ticaret sitelerindeki yorumlar─▒ okudu─čunu belirtiyor. ─░leti┼čim ve pazarlama sektörü çal─▒┼čanlar─▒n─▒n %43'ü k─▒zlarsoruyor.com, donan─▒mhaber.com gibi forumlardan tüketici yorumlar─▒n─▒ takip etti─čini beyan ederken, sadece %23'ü marka ile ilgili tüketici yorumlar─▒n─▒ anlamak için sat─▒n al─▒nan bir hizmetin düzenli raporlar─▒n─▒ okudu─čunu belirtiyor. 

Çal─▒┼č─▒lan marka hakk─▒ndaki tüketici görü┼čleri en çok Twitter, Ek┼čisözlük ve Instagram üzerinden takip ediliyor.

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest