HP Omen Gaming Laptop: Great Performance and Cooling
Unveil HP Omen Gaming Laptop Insights: Performance & User Experience

HP Omen Gaming Laptop: Great Performance and Cooling

The HP Omen Gaming Laptop offers excellent performance and cooling system, with a sleek design. Its only downside is the limited number of USB ports. Overall, it is a great value for its price.

Best for
 • Product Managers
 • Marketing Professionals
 • Game Developers
 • E-commerce Managers
 • Customer Experience Analysts

Starting from $18, you can purchase the complete report, offering advanced filters, buyer personas, and SWOT analysis, with Excel and PDF export options.

Purchased users
23 users purchased a report
in the last 24 hours.
One-time purchase without hidden or recurring costs!
Preview

Here, you can see the limited preview of this report for only 10 reviews.

Custom Date - Jun 16, 2024
Featured Content
 • Sadece 2.5 ay kullanabildim.

  Pc güzel hoş. Hayet hızlı. 4050 75 watt evet ama zaten daha fazla ornegin bi 120w olsaydö en fazla 3 4 fps fark ederdi. Ama kullanırken pc bir anda ısınıp.kapanmaya başladı ve servise götürdüğümde anakart değişecek dendi. 2 haftadır elimde pc yok. Hiç hoş değil.

  Sentiment
  • Negative
  Content
  • Cooling System
  Aug 05, 2023
 • Güzel ürün

  güzel, şık ,performansı gayet iyi. bu fiyatı da emsallerine göre daha iyi pişman olunacak bir ürün değil.

  Sentiment
  • Positive
  Content
  • Price
  Jul 25, 2023
 • Mükemmel fiyat/performans

  Çok ses yapıyor ya da ısınıyor diyenler hayatında ilk defa oyuncu laptopu kullanıyor sanırım. Soğutma sistemi mükemmel. Sıcaklık yükseldiğinde anında devreye giriyor ve oyundan çıktıktan sonra laptopu saniyeler içinde soğutup fanı kısıyor. Sesi yüksek veya az değil diğer oyuncu laptoplarıyla aynı. OMEN Gaming Hub' da zaten sessiz modlar vesaire var. Oyun performansı harika. CSGO en yüksek ayarlarda 300 fps altına düşmüyor. Bu fiyata rtx4050 laptop zor bulunur. Ekran, hoparlör dizayn tasarım on numara. Sade tasarım sevenler düşünmeden alabilir. Herşeyinden memnunum. Tek beğenmediğim kısım sadece iki tane usb girişi olması. Ben şuan sadece birini kullanıyorum fakat ilerde klavye, mouse bağladığım zaman telefon takmaya yer kalmaz. Bunun için de çoğaltıcı kullanırım muhtemelen. Ayrıca aldığınızda depolama alanını yükseltmenizi tavsiye ederim. 500gb ssd ilerde yetersiz kalabilir. Bunlar haricinde on numara laptop. Bu fiyata daha iyisini bulamazsınız. HP kalitesi kendini belli ediyor.

  Sentiment
  • Positive
  Content
  • Cooling System
  Jul 24, 2023
 • Fiyat Performans Ürünü, RAM konusu hakkında asıl doğru bilgi!

  Ürünü yaklaşık olarak 2 aydır kullanıyorum. Son çıkan oyunlarla da test ettim. Yüksek FPS oranları elde ediyorum. Ofis tarzı işler için kullanımda ise kendi bataryası ile 6 saati rahatlıkla görüyorum. Tabi oyun oynarsanız hem FPS düşüşü oluyor hem de bataryası çabuk bitiyor. Resident Evil 4 Remake oyununu kendi bataryası ile 2 saatin üzerinde oynadım.
  Ekran kartı ile ilgili olarak GeForce RTX 4050'ın 75-Watt olan versiyonu var. Detaylı olarak NVIDIA'nın resmi sitesinde detaylarına bakabilirsiniz: https://www.nvidia.com/tr-tr/geforce/laptops/?nvid=nv-int-billgfe-615728#cid=_nv-int-billgfe_tr-tr

  RAM konusunda yanlış bir bilgi verilmiş. Ne amazonun belirttiği gibi 64GB desteği var ne de bir önceki yorumda müşterinin HP'den öğrendiği 16GB RAM desteği olduğu doğru. RAM desteği 32 GB arkadaşlar. Komut istemini yönetici olarak açıp gerekli komutları yazdığınızda öğrenebiliyorsunuz. Meraklısına komutu yazıyorum. "wmic memphysical get MaxCapacity, MemoryDevices" .
  2 adet RAM slotu ve max 32 desteği var.

  Sentiment
  • Positive
  Content
  • Performance
  Jul 09, 2023
 • Fiyatına Oranla İyi Özelliklere Sahip Bir Bilgisayar

  Tasarımı ve donanımı iyi. Hızlı bir makina. Bana biraz fan’ı ve işlemcisi sesli geldi ancak oyun bilgisayarlarında standart bir fan sesi her zaman vardır.
  Bu fiyata taşınabilir bir bilgisayar arayanlar için ideal. Günlük kullanım için 4 5 saat kadar bir pil ömrü mevcut.

  Sentiment
  • Positive
  Content
  • Battery Life
  Jun 28, 2023
 • F/P ürünü USB giriş sayısızı az. Isınıyor ve fan sesi fazla

  Fiyat performans olarak çok başarılı bir ürün tek sıkınıtısı giriş sayısının az olması. 1 jak girişi 1 hdmi girişi 1 internet 1 adet type c girişi 2 adet usb girişi var. usb girişi 3 olmalıydı bence. Fan sesi bence fazla ayrıca işlemci fazla ısınıyor. RDR2 oynarken ısınıp kapanacak kadar ısınıyor.

  Sentiment
  • None
  Content
  • Connectivity
  Jun 08, 2023
 • See All Reviews
Sentiment Analysis (of 30 reviews)
70 Net Promoter
Score
Popular Topics (of 30 reviews)
Languages (of 30 reviews)
Send to your inbox!
Send to your inbox!

Have the complete report in your inbox with Excel and PDF attachments. Need to play with the data? Enjoy our lightning-fast dashboard for further analysis.

One-time purchase without hidden or recurring costs!
"The most valuable form
of customer feedback"

Every purchase starts a new scraping process, so you can have a report containing the analysis of the most recent reviews. It's fast, it's easy, and it brings you the most valuable form of customer feedback.

Purchased users
23 users purchased a report in the last 24 hours.
One-time purchase without hidden or recurring costs!
Similar Reports
 1. Amazon Product Reviews 67
 2. Amazon Product Reviews 67
 3. Amazon Product Reviews 85
Frequently Asked Questions
 • This page displays purchase options and a preview of the customer feedback analysis report for HP Victus Gaming Dizüstü Bilgisayar, 15,6 inç FHD IPS 144 Hz 9 Ms, Intel Core i5-13500H, 16 GB Ram, based on online reviews collected from Amazon. The analysis helps Product Managers, Marketing Professionals, Game Developers, E-commerce Managers, Customer Experience Analysts to discover insights into what people love, dislike, and need.

 • This report provides the Net Promoter Score, sentiment analysis, content classification, most popular phrases, languages and a trend graph to display how the context changes over time. After purchasing the report, you can search in customer feedback and filter results based on classification labels and popular phrases. Also, the analysis is available in PDF format, and all the reviews are available in Excel.

 • Yes, this page is publicly available for everyone on the internet to see. You can copy and share this link with a friend, college or on social media.

 • Yes, you can, and this is the fun part about Kimola! Kimola turns customer feedback into market research by analyzing online reviews from various sources.

 • Yes, you can have this research report analyzed with more reviews. The page you are viewing displays a limited preview with the analysis of 10 recent reviews. Starting from $18, you can buy the complete version of this research report containing all reviews. Click here to see the purchase options.

Legal Disclaimer

We would like to clarify that this product is not created by Amazon and is not associated with or supported by Amazon in any way.

As a user of this web scraping tool, you are solely responsible for complying with all applicable laws and adhering to Amazon's terms of use, including copyright regulations, when utilizing the extracted review data.