Announcing Free Research Tools: Turn Amazon, Trustpilot, Tripadvisor, Google Play and App Store reviews into market research!

Kimola’da Staj: Stajyerlik Yeniden Tanımlanıyor

Author: Rumeysa Kara - Intern, Kimola
Rumeysa Kara Intern, Kimola
Jun 01, 2023 - 4 min read
Kimola’da Staj: Stajyerlik Yeniden Tanımlanıyor

Merhaba, ben Rumeysa. Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge yönetimi mezun aday─▒y─▒m. Lisans e─čitimimi Kimola’daki stajla birlikte tamamlad─▒m. Staj─▒m─▒n son gününde hem kendime bir an─▒ b─▒rakmak hem de size buradaki tecrübelerimi aktarmak istiyorum.

Kimola ile ilk olarak üniversite hayat─▒m─▒n ikinci y─▒l─▒nda tan─▒┼čt─▒m. O zamanlar kariyer hedeflerim farkl─▒ olsa da her zaman Kimola’n─▒n sa─člayaca─č─▒ deneyimin de─čerli olaca─č─▒n─▒ dü┼čündüm. Son s─▒n─▒fa geldi─čimde ise 14 haftal─▒k zorunlu staj sürecimin son 8 haftas─▒n─▒ Kimola ile geçirme f─▒rsat─▒ yakalad─▒m. Bu süre boyunca üniversite hayat─▒mda edindi─čim her türlü bilgi birikimini kullanma ve yeni bilgiler eklemek için büyük bir f─▒rsat elde ettim. 

Staj sürecim

Kimola’da güne her sabah 9’da, verilen görevlerle ba┼člay─▒p gün sonunda yapt─▒klar─▒m─▒z─▒ raporlayarak tamaml─▒yoruz. Kimola ekibi, gün boyu ileti┼čim halinde olmay─▒ önemsiyor. ─░lerlememizi ve hangi a┼čamaya geldi─čimizi ekiple payla┼čarak gün içinde neler yapt─▒─č─▒m─▒z─▒ tart─▒┼č─▒yoruz. Bu ┼čekilde anl─▒k geri bildirimler ve tavsiyeler alarak daha etkin bir i┼č ak─▒┼č─▒ sa─čl─▒yoruz. ─░leti┼čim sadece verilen görevlerle s─▒n─▒rl─▒ kalm─▒yor. Herhangi bir sorunum ya da sormak istedi─čim bir ┼čey oldu─čunda çekinmeden rahatl─▒kla ileti┼čim kurabiliyorum. Geri dönü┼čler de her zaman h─▒zl─▒ ve çözüm odakl─▒ oluyor.  Kimola ekibinin bu konuda çok pratik olmas─▒ ve aksiyona geçmesi benim için önemli bir özellik oldu. Ayr─▒ca Kimola’n─▒n tak─▒m ruhuna ve i┼čbirli─čine önem veren bir kültüre sahip olmas─▒ çal─▒┼čma ortam─▒n─▒n olumlu ve destekleyici olmas─▒n─▒ da sa─člamaktad─▒r. 

Kimola’daki stajyerlik deneyimim, geleneksel stajyerlikten farkl─▒ ilerledi. Burada kahve getiren, belge kopyalayan stajyer rolüyle s─▒n─▒rl─▒ kalm─▒yoruz. ─░lk günden itibaren buran─▒n bir parças─▒ oldu─čunuzu fark etmeye ba┼čl─▒yorsunuz.  Burada bize verilen önem benim için en de─čerli olan konulardan biri oldu. Stajyerlere bir ┼čeyler ö─čretmeye yönelik çaba görmek, gerçek sorumluluklar almak ve bir ekibin içerisinde yer almak kendimi de─čerli hissettirdi. Bu his sayesinde gelecek i┼č hayat─▒mda nelerle kar┼č─▒la┼čmak istedi─čimi bir kez daha anlam─▒┼č oldum. Burada 8 hafta boyunca yapt─▒─č─▒m i┼čleri özetle bahsedecek olursam;

  • Mü┼čterilere özel olarak E-mail içeri─či haz─▒rlamak
  • Çe┼čitli blog içeri─či üretmek
  • Sosyal medya platformlar─▒,Google ve E-ticaret sayfalar─▒ üzerinden veri toplamak ve 
  • Veri s─▒n─▒fland─▒rmak

Neler Ö─črendim?

Kimola staj─▒m boyunca çe┼čitli beceriler edindim ve ara┼čt─▒rma teknolojileri ve pazarlama sektöründe deneyim kazand─▒m. Burada mü┼čteri geri bildiriminin önemi, bu geri bildirimlerin nas─▒l analiz edildi─čini ve analiz sonucunda elde edilen içgörülerin her sektörde nas─▒l kullan─▒labilece─či konusunda bilgi edindim. Ayn─▒ zamanda sosyal medya platformlar─▒ üzerinden ara┼čt─▒rma yapabilmeyi ve kullan─▒c─▒ görü┼člerinin nas─▒l analiz edildi─čini ö─črendim. Rakip firmalar─▒ ve ürünleri ara┼čt─▒rarak Kimola’n─▒n fark─▒n─▒ ortaya koyan blog yaz─▒lar─▒ yazma f─▒rsat─▒ buldum. Bu sayede bir içerik yazar─▒ gibi hareket etme konusunda farkl─▒ tecrübeler kazand─▒m. Staj─▒m boyunca belki de bir stajyere göre çok daha fazla sorumlulu─čum oldu. Bu deneyim ile, sektörü ve i┼či anlaman─▒n en iyi yolunun bu oldu─čunu fark ettim ve Kimola sayesinde bu tecrübeyi fazlal─▒kla kazanm─▒┼č oldum.

Kimola’da staj yapt─▒─č─▒m süre boyunca tek bir alanla s─▒n─▒rl─▒ kalmayarak birbirinden ba─č─▒ms─▒z farkl─▒ görevlendirmelerle ilgilendim. Böylelikle staj deneyiminin yaln─▒zca bir i┼č deneyimiyle s─▒n─▒rl─▒ olmad─▒─č─▒n─▒ fark ettim. Burada ö─črendiklerim ve uygulad─▒klar─▒m, gelece─če dair hedeflerim ve kariyer yolculu─čumda belirleyici bir basamak oldu. Ayn─▒ zamanda buradaki ileti┼čim ve i┼čbirli─či deneyinin de gelecekteki çal─▒┼čma ortamlar─▒nda benim için büyük avantaj olacakt─▒r. Son olarak kendi ad─▒ma Kimola’da geçirdi─čim zaman─▒n benim için çok de─čerli oldu─čunu vurgulamak isterim.

Kimola ─░çin Staj

Kimola’da staj program─▒n─▒n di─čerlerinden farkl─▒ bir yönü, stajyerlerden yaln─▒zca bir stajyer gibi de─čil, oradaki bir çal─▒┼čan bilinciyle hareket etmeleri beklenmesidir. Staj program─▒n─▒ ba┼čar─▒yla tamamlamak ve tatmin edici bir i┼č ortaya koymak için verilen görevleri ciddiyetle odaklanmak önemlidir. Bu yüzden Kimola’y─▒ basit bir stajyerlik yerine gerçek bir i┼č deneyimi ve ö─čretici bir okul olarak dü┼čünmek gerekir. E─čer Kimola’da staj yapmak istiyorsan─▒z bu farkl─▒ yakla┼č─▒mla sadece görevleri yerine getirmekle kalmay─▒p ayn─▒ zamanda sorumluluk alarak  farkl─▒ roller üstlenmeli ve ba┼čar─▒ya odaklanmal─▒s─▒n─▒z. Bu sayede hem gerçek bir i┼č deneyimi kazanacak hem de ki┼čisel fark─▒ndal─▒─č─▒n─▒z─▒ art─▒rma f─▒rsat─▒ bulacaks─▒n─▒z.

─░yi Ki Kimola!!

Geçirdi─čim tüm staj sürecime dönüp bakt─▒─č─▒mda, yolda geçen zaman─▒m─▒n büyük bir k─▒sm─▒na ra─čmen ofise hevesle gelmemi sa─člayan bir motivasyonum oldu─ču görüyorum. Bu deneyimi sadece bir staj olarak geçi┼čtirmeyece─čimi, yeni bir sektörü ö─črenerek ve ki┼čisel hayat─▒ma fark─▒ndal─▒klar katarak ç─▒kt─▒─č─▒m─▒ biliyorum. Hayat─▒mdaki bu önemli ad─▒m─▒n fark─▒nda olmak beni her zaman mutlu edecektir.

Te┼čekkürler Kimola!

Subscribe to Our Newsletter!

We gather global consumer research news and share them with 3000+ marketing and research professionals worldwide.

Latest